Z czego wynika ból kręgosłupa? Poznaj metodę diagnozy i leczenia wg McKenziego
Ból kręgosłupa jest jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych współczesnego człowieka. Z czego wynika i w jaki jest skuteczny sposób jego leczenia?
Mechanizmy powstawania bólu kręgosłupa
Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje bólu kręgosłupa, różniące się ze względu na mechanizm powstawania. Są to ból ostry oraz ból przewlekły.
- Ból ostry
Ostry ból kręgosłupa pojawia się nagle lub rozwija się do postaci silnej w krótkim czasie od wystąpienia pierwszych symptomów. Powstaje na skutek urazu, nagłego uszkodzenia tkanek lub nieprzewidzianego wypadku.
- Ból przewlekły
O bólu przewlekłym mowa, gdy dolegliwości początkowo występowały tylko co jakiś czas, lecz z biegiem czasu zaczęły występować codzienne, zwiększając przy tym swoje nasilenie. Często pojawia się na skutek zbyt długo trwających problemów leżących u podłoża bólu ostrego. Na występowanie przewlekłego bólu kręgosłupa wpływ mają nie tylko zaburzenia biologiczne, lecz także aspekty psychologiczne, a nawet status społeczny pacjenta.
Na czym polega MDT?
MDT, czyli Mechaniczna Diagnoza i Terapia (ang. Mechanical Diagnosis and Therapy), zwana również metodą McKenziego, stanowi najczęściej stosowany sposób rehabilitacji pacjentów doświadczających bóli kręgosłupa. Wykorzystywana jest przede wszystkim w leczeniu rwy kulszowej oraz dolegliwości odcinka krzyżowego. Metoda została stworzona w latach 60. XX wieku przez Robina McKenziego, fizjoterapeutę z Nowej Zelandii. Leczenie z wykorzystaniem MDT polega na zmniejszeniu dolegliwości bólowych w obrębie krzyża, lędźwi, nerwu kulszowego oraz szyi. Szczególną wagę przykłada się do samodzielności pacjenta, a także do możliwości dalszego kontynuowania leczenia. Terapia MDT przebiega w czterech etapach.
- Wywiad z pacjentem i badanie wstępne
Przed wdrożeniem terapii MDT przeprowadzony zostaje dokładny wywiad z pacjentem. Następnie doświadczająca dolegliwości bólowych osoba zostaje poddana testom sprawdzającym reakcje organizmu na powtarzalny ruch zarówno z obciążeniem, czyli w pozycji stojącej, jak i bez obciążenia, a więc w pozycji leżącej.
- Klasyfikacja
Kolejnym etapem w przebiegu terapii MDT jest zaklasyfikowanie dolegliwości pacjenta poprzez umieszczenie ich na skali podstawowych zespołów klinicznych, a także wybór właściwych procedur leczenia mechanicznego i procedur manualnych oraz korekty postawy i nawyków ruchowych.
- Leczenie
Korzystając z informacji uzyskanych na podstawie przeprowadzonych testów, terapeuta określa:
- ruchy lecznicze, jakie powinien wykonywać pacjent,
- postawy, jakie pacjent powinien przyjmować,
- czynności, jakich pacjent musi unikać w celu zapewnienia skuteczności procesów naprawczych.
Istotne jest przedstawienie poddawanej leczeniu osobie jasnych wytycznych, dzięki którym będzie ona w stanie samodzielnie wdrażać procesy terapeutyczne. Pozwala to na częstsze wykonywanie zalecanych ćwiczeń, a w efekcie osiągnięcie lepszych rezultatów w krótszym czasie. Kładzenie nacisku na edukację pacjenta umożliwia także ograniczenie ilości wizyt u specjalisty.
- Zapobieganie nawrotom
Istotną częścią terapii MDT jest przekazanie pacjentowi wiedzy niezbędnej do samodzielnego radzenia sobie ze schorzeniem i minimalizowania ryzyka towarzyszących mu objawów. Aktywne zaangażowania pacjenta w proces leczenia pozwala osiągnąć lepsze rezultaty leczenia niż terapia bierna.
Dlaczego warto skorzystać z MDT?
Metoda McKenziego pozwala osiągnąć wymierne efekty w stosunkowo szybkim czasie, co jest możliwe dzięki kładzeniu nacisku na edukację pacjenta. Terapia poprawia nawyki pacjenta i uczy go utrzymywania właściwej postawy, dzięki czemu jest on w stanie wykonywać codzienne czynności. Jej zastosowanie pozwala zmniejszyć ból kręgosłupa wywołany zarówno uszkodzeniami, jak i zmianami zwyrodnieniowymi. Na skutek ograniczenia koniecznych wizyt u specjalisty, MDT umożliwia oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.
Gdzie można się udać w celu skorzystania z tego rodzaju leczenia?
W celu skorzystania z leczenia metodą MDT w Gdańsku warto się udać do Centrum Spine, które powstało, by wspierać zarówno małych, jak i dorosłych pacjentów zmagających się ze schorzeniami układu ruchu. W placówce zatrudnieni są wysoce wykwalifikowani i doświadczeni lekarze, fizjoterapeuci, terapeuci manualni oraz masażyści, specjalizujący się w leczeniu chorób kręgosłupa i stawów. Dzięki skorzystaniu z usług oferowanych przez Centrum Spine, osoby cierpiące z powodu bóli kręgosłupa mogą liczyć na poprawną diagnozę, skuteczną rehabilitację oraz szybki powrót do aktywnego życia.