Plamy wilgoci pod oknem? Winny nieprawidłowo zamontowany parapet zewnętrzny Kwi14

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Plamy wilgoci pod oknem? Winny nieprawidłowo zamontowany parapet zewnętrzny

Ciemne, wilgotne plamy w okolicy okna nie są widokiem zbytnio zachęcającym. Skazy takie mogą mieć jednak konsekwencje nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne. Wilgoć to bowiem idealne środowisko dla rozwoju pleśni i grzyba, które mają szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Co zatem należy zrobić, aby skutecznie pozbyć się z mieszkania niechcianych zacieków? I co jest właściwie przyczyną ich powstawania?

Kondensacja w domu – co to takiego?

Powietrze samo w sobie zawiera parę wodną. Para wodna może powstać w zderzeniu z ciepłą temperaturą powietrza np. w łazience po kąpieli. Jeśli osadza się dodatkowo na chłodnej powierzchni pod oknem, czyni ją w ten sposób wilgotną. Długotrwała wilgoć w takim miejscu może powodować tworzenie się pleśni, zawierającej toksyny oraz może przyczynić się do erozji oraz innych uszkodzeń ściany, parapetu czy też okna.

Wraz z upływem czasu mokra plama może zmienić barwę na czarną. Oznacza to, że w domu zalęgły się już na dobre drobnoustroje tworzące grzyby i pleśń. Jeśli nie podejmie się kroków w celu ich eliminacji, zniszczenie może się rozprzestrzeniać na większe części ściany, okna, a nawet zasłon i podłogi.

Osuszanie mieszkań

Plamy wilgoci pod oknem – powód

Co jest główną przyczyną powstawania plam wilgoci pod oknem? Zdecydowanie nieprawidłowo zamontowane parapety zewnętrzne. Z reguły pełnią one rolę nie tylko estetyczną, ozdobną, ale i ochronną przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Parapety zewnętrzne powinny również hamować wodę np. z deszczu, cieknącą po elewacji budynku.

Niewłaściwie zamontowany parapet zewnętrzny sprawia, że okno nie jest w pełni szczelne. Co z kolei oznacza, że ciepły i zimny napływ powietrza się łączy, kondensuje oraz ostatecznie osiada na ścianie budynku pod oknem, tworząc wilgotne zacieki.

Parapet ma za zadanie ochraniać fragment elewacji tuż pod oknem, czyli tam, gdzie łączą się warstwy tynku, muru oraz ocieplenia. Wspiera zatem termoizolację budynku, nie pozwala wodzie przedostać się w strukturę konstrukcji.

Błędny montaż uniemożliwia natomiast działania termoizolacyjne. Najczęściej nieszczelność spowodowana jest dopasowaniem zbyt krótkich i luźnych końcówek parapetu lub nieodpowiednie umocowanie parapetu do powierzchni elewacji.

Czasem nieprawidłowe okazują się wymiary oraz w związku z tym dopasowanie do podłoża. Parapet w takiej sytuacji znajduje się za wysoko lub za nisko w stosunku do okna. Ważne, jest też, aby parapet był solidnie przymocowany do ściany budynku.

Osuszanie mieszkań

Jak pozbyć się plam wilgoci spod okna?

W celu pozbycia się wilgotnych, mokrych plam spod okna należy w pierwszej kolejności wymienić parapet zewnętrzny lub uszczelnić go w taki sposób, aby nie przedostawało się przez nie skondensowane powietrze. Renowacja może obejmować różny poziom ingerencji w zależności od skali zawilgocenia.

Następny krok to osuszanie mieszkań i domów w celu ograniczenia poniesionych strat. Jest to niezbędna czynność, dzięki której budynek zostanie przywrócony do poprzedniego stanu użyteczności. Proces ten należy dostosować do konkretnej sytuacji, aby jak najbardziej zminimalizować szkody zarówno pod względem metody, jak i sprzętu.

Osuszanie mieszkań można przeprowadzić na następujące sposoby:

  • Ogrzanie budynku. Podwyższenie temperatury we wnętrzu sprawia, że wilgoć zaczyna parować i usuwa zawilgocenie z powierzchni ściany. Trzeba wziąć pod uwagę, że metoda ta sprawdzi się tylko przy mniejszych plamach. Nie jest to najbardziej optymalny sposób, natomiast jest często wykorzystywany ze względu na prostotę działania
  • Osuszanie absorpcyjne. Specjalne osuszacze wypełnione chłonnym granulatem “wyciąga” z powierzchni wilgoć i absorbuje ją w środku.
  • Osuszanie mikrofalowe. Wilgoć za pomocą fal mikrofalowych zmienia swoją postać w parę wodną.
  • Iniekcja. Po usunięciu wilgoci z podłoża, wypełnia się je specjalnymi preparatami, które tworzą uszczelniającą przegrodę. Iniekcja krystaliczna polega na wydrążeniu w elewacji drobnych kanałów, do których wlewa się specyfiki chemiczne, natomiast iniekcja termiczna zakłada wywiercenie w ścianie budynku niewielkich rozmiarów dziur, przez które wpuszcza się intensywny strumień ciepłego powietrza.

Budynek powinien również zostać na koniec poddany dezynfekcji, celem zlikwidowania groźnych dla zdrowia grzybów i innych drobnoustrojów.

Masz problem z wilgocią i pleśnią na ścianach? Skontaktuj się z firmą Vector.

Kontakt
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!