Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Przeglądy budowlane – jak wyglądają i czemu mają służyć?

Przegląd budowlany budynku, niezależnie od jego powierzchni czy przeznaczenia jest jednym z warunków utrzymania przez właściciela prawa do nieruchomości. Wymaga tego prawo budowlane – ustawa, która określa wszelkie warunki i zasady stawiania budynków oraz zarządzania nimi. Konieczność przeprowadzania przeglądów obiektów budowlanych nie powinna dziwić – w budynku, który jest użytkowany przez człowieka, każdy najmniejszy detal musi być kontrolowany tak, by nie sprawiał zagrożenia dla zdrowia lub życia. Na czym polegają przeglądy techniczne budynków i czemu mają służyć?

Charakterystyka przeglądów okresowych budynków

Stan techniczny budynku powinien bez wyjątków umożliwiać człowiekowi jego codzienne i bezpieczne użytkowanie. Co najmniej raz do roku obowiązkiem zarządcy jest więc sprawdzenie, czy wszystkie elementy nieruchomości są w odpowiednim stanie i czy spełniają wszelkie wymagania. Wykazanie jakichkolwiek nieprawidłowości podczas przeglądu może skutkować pouczeniem, a nawet karą grzywny dla zarządcy, który nie zalecił odpowiednich prac konserwacyjnych zapobiegających uszkodzeniom.

Przeglądy okresowe budynków wykonywane są przez specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami. I tak kontroli kominów dokonuje kominiarz, wszelkich instalacji elektryk czy hydraulik, a stanu budowli inżynier budownictwa. Użytkowany przez człowieka budynek musi spełniać wszystkie najwyższe standardy – szkody, do jakich mogą doprowadzić nawet najmniejsze zaniedbania mogą być tragiczne w skutkach. Warto dodać, że przeglądom podlegają nie tylko budynki takie jak bloki mieszkalne czy galerie handlowe – mieszkańcy domków jednorodzinnych również powinni pamiętać o ich wykonywaniu, jeśli chcą w razie problemów zachować prawo do ubezpieczenia. W końcu bezpieczeństwo to najważniejsze prawo człowieka.

przeglądy budowlane

Jak wygląda przegląd budowlany?

Przynajmniej raz do roku wykonuje się kontrolę stanu technicznego wszystkich elementów i instalacji narażonych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Będą to więc wszelkiego rodzaju elewacje, schody, dachy itp. Sprawdzeniu podlegają również elementy nieustannie użytkowane, a także instalacje gazowe i przewody kominowe. Przeglądy techniczne sprawdzają również stan urządzeń służących ochronie środowiska, w tym stan hydrauliki czy miejsc do utylizacji odpadów. Wszystkie te elementy są istotne, aby dalsze użytkowanie budynku nie wiązało się z jakimkolwiek zagrożeniem utraty zdrowia lub życia. Dodatkowo, raz na pięć lat przeprowadzić należy kontrolę instalacji elektrycznej i piorunochronów, urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji oraz ogólnego stanu budynku pod kątem jego przydatności do użytkowania. Jeśli w budynku znajduje się winda, ta również podlega obowiązkowym kontrolom jakości i stanu.

Czemu służą przeglądy budowlane?

Potrzeby wykonywania kontroli stanu technicznego budynków nie trzeba chyba wyjaśniać – to od nich zależy, czy budynek będzie dopuszczony do użytku. Przeglądy okresowe budynków mają na celu zapewnienie ciągłej oceny i kontroli stanu technicznego budynku oraz jego zabezpieczeń oraz ewentualnego podjęcia działań prewencyjnych i naprawczych w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Ich regularne wykonywanie to jedyny sposób na zapewnienie mieszkańcom lub użytkownikom bezpieczeństwa oraz na uniknięcie ewentualnej odpowiedzialności za usterki i awarie. Częste sprawdzanie stanu budynku pozwala uniknąć kosztownych napraw, gdyż wykonywanie regularnie mniejsze zabiegi pielęgnacyjne pomagają przeciwdziałać większym problemom. Zaniedbywanie przeglądów obiektów budowlanych może prowadzić do nałożenia na zarządcę nieruchomości kary grzywny, a w bardziej ekstremalnych przypadkach nawet pozbawienia wolności. Nie warto więc ryzykować zdrowia swojego i swoich lokatorów – dbanie o budynek to jedno z podstawowych zadań zarządcy. Pamiętaj o nim!