Zalety cięcia plazmowego blachy
Cięcie plazmowe to proces pozwalający na perfekcyjne cięcie metali, do którego wykorzystuje się łuk plazmowy. To coraz częściej wybieramy sposób wycinania blachy, gwarantujący doskonały efekt. Plazma wykorzystywana jest do cięcia metali przewodzących prąd. Jakie są metody i typy cięcia plazmą? Na czym polega technologia wykorzystująca łuk plazmowy?
Czym jest cięcie plazmowe?
Na samym wstępie warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest owa plazma? To zjonizowana materia, która swoją strukturą cząstek przypomina gaz. Dlatego też nazywana jest czwartym stanem skupienia. Plazma jest substancją przewodzącą prąd elektryczny, który wraz ze wzrostem natężenia zamienia ją w energię. Działanie plazmy napędzane jest zasilaniem elektrycznym i gazem (tlenem, argonem lub azotem). Aby możliwe było przeprowadzenie cięcia plazmowego, niezbędne jest wytworzenie bardzo wysokiego ciśnienia gazu, który będzie stymulował łuk elektryczny i strumień wytworzonej plazmy. Zjonizowany gaz wpływa na cięty materiał dwutorowo. Oznacza to, że metal poddaje się cięciu w wyniku nacisku łukiem elektrycznym i ciśnieniem wytwarzanym przez gaz.
Wyróżnia się następujące typy cięcia plazmą:
- Cięcie podstawowe metalu od krawędzi.
- Cięcie szablonowe metalu, które może być rozpoczęte od dowolnego miejsca na powierzchni.
- Cięcie ukosowane metalu, polegające na ustawieniu palnika pod skosem, by cięta krawędź była pochylona.
- Cięcie ze żłobieniem metalu, polegające na odcinaniu części przyspawanych lub rozdzielaniu dwóch połączonych ze sobą powierzchni metalu. Podczas procesu żłobienia, nadmiar metalu usuwany jest w sposób precyzyjny i bardzo dokładny. Oczyszczona powierzchnia pozostaje zupełnie czysta i zupełnie nie nosi śladów i pozostałości łączenia i spawania. Dużą zaletą żłobienia plazmą jest redukcja hałasu i dymu do minimum. Co więcej, stosowanie plazmy pozwala na żłobienie zarówno metali żelaznych, jak i nieżelaznych.
Zalety cięcia plazmowego
Największą zaletą cięcia plazmowego jest precyzja i perfekcyjna dokładność. Wszelkie straty surowca zmniejszone są do minimum. Ponadto wytwarzana przez zjonizowany gaz, temperatura nie jest zbyt wysoka, dlatego nie ma również ryzyka zniekształcenia metalu. W zależności od uzyskanej mocy cięcie plazmowe może być przeprowadzane na blachach o grubości od 0,5 mm do 150 mm, a nawet 160 mm. Ponadto możliwe jest cięcie kilku blach jednocześnie, pod warunkiem, że nie przekraczają one maksymalnej grubości. Obróbka aluminium za sprawą zastosowania cięć plazmowych to obecnie najkorzystniejsza metoda blacharska, która dodatkowo posiada szerokie perspektywy rozwoju.
Jakie zalety ma cięcie plazmowe?
- Cięty metal nie wymaga wcześniejszego przygotowania i oczyszczania.
- Krótki czas cięcia, nawet o 10 razy szybszy od klasycznego cięcia tlenowo-gazowego.
- Plazma nie wymaga wysokiej temperatury podgrzania, materiał może być cięty natychmiast po wytworzeniu energii.
- Najcieńsze blachy cięte plazmą, nie noszą żadnych śladów nadpaleń i uszkodzeń.
- Plazma z powodzeniem może być wykorzystywana do cięcia: siatek, rur, kształtowników, aluminium, stali nierdzewnej, stali, mosiądzu i miedzi.
- Duża wydajność palnika i brak konieczności częstego serwisowania.
- Cięcie plazmowe jest tańszym odpowiednikiem cięcia laserowego.
- Blacha cięta plazmą, a następnie poddana obróbkom blacharskim prezentuje najwyższej klasy efekt końcowy.
- Cięcie plazmowe to doskonałe rozwiązanie zarówno dla małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw, wykonujących cięcia i obróbkę na skalę przemysłową.