Najczęstsze problemy zdrowotne u starego psa? Sie25

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Najczęstsze problemy zdrowotne u starego psa?

Miłośnicy czworonogów za wszelką cenę starają się zapewnić swoim pupilom jak najlepsze życie. Właściciele psów dużą uwagę przykładają do odpowiedniego żywienia zwierzaków i karmienia ich karmami najwyższej jakości. Ponadto miłośnicy czworonogów wiele czasu spędzają ze swoimi psami na spacerach i chcą, aby ich pupil był szczęśliwy, zdrowy, pełen energii i witalności.

Starsze psy – dlaczego potrzebują szczególnej uwagi i troski?

Niestety psy, również jak ludzie, starzeją się. W tym czasie często pojawiają się różnego rodzaju problemy zdrowotne, które zaczynają mocno doskwierać zwierzakowi. Psy w podeszłym wieku często zapadają na starcze dolegliwości, przez co nie mają już tyle energii i wigoru, jak przed laty. Zwierzaki starzeją się jednak w różnym tempie, a proces ten zależny jest od wielkości i rasy danego pupila. Przyjmuje się jednak, że czworonożni seniorzy to psiaki, które mają ukończone 8-9 lat. Duże czworonogi starzeją się dużo szybciej, niż małe psiaki, które o wiele później wchodzą w wiek geriatryczny. 

Pewne jest jedno – starsze czworonogi wymagają odpowiedniej uwagi i troski ze strony właścicieli, którzy w tym okresie szczególnie powinni zadbać o zdrowie swojego zwierzaka. W podeszłym wieku psy zapadają na różnego rodzaju schorzenia, które mogą niezmiernie utrudniać im życie. Nasuwa się pytanie – jakie są najczęstsze dolegliwości, występujące u starszych psów i co można zrobić, aby ulżyć zwierzakowi w chorobie?

Problemy zdrowotne u starego psa – najczęstsze dolegliwości czworonogów w podeszłym wieku

Psy w podeszłym wieku mogą mieć najróżniejsze starcze dolegliwości i w dużej mierze uzależnione są one od wielkości, płci i rasy danego czworonoga. Są jednak problemy, które pojawiają się niemalże u każdego starszego psa – istotne zatem, aby właściciele bacznie obserwowali swoje czworonogi i regularnie udawali się z nimi na wizyty do weterynarza. Niektóre dolegliwości są możliwe do złagodzenia – dlatego tak ważne jest, aby pies był pod stałą opieką specjalisty. 

preparaty z witaminami dla starego w trosce o jego zdrowie

Bardzo często psi seniorzy mają problem ze słuchem i wzrokiem – warto zaznaczyć, że wady te pogłębiają się z biegiem lat i są nieuniknione. Starsze psy mają również tendencję do tycia – wzrost wagi zazwyczaj spowodowany jest mniejszą aktywnością fizyczną i zwolnionym metabolizmem. Czworonogi z biegiem lat często miewają problemy z mięśniami i stawami, które mogą objawiać się spadkiem aktywności i niechęcią psa do ruchu. Objawy te mogą również świadczyć o reumatyzmie – wówczas zwierzak może odczuwać ból podczas wstawania, czy chodzenia. Psy w podeszłym wieku bardzo często mają zmiany skórne – zazwyczaj są to guzy, krosty lub strupy, które mogą występować w różnych miejscach. Warto obserwować te zmiany i w razie niepokojących objawów niezwłocznie udać się ze zwierzakiem do weterynarza. Oprócz tego właściciele powinni zwracać uwagę na stan jamy ustnej swojego psa – czworonożni seniorzy często gubią uzębienie, a dodatkowo wiele z nich ma problem z kamieniem nazębnym. Ponadto psy w podeszłym wieku często zmagają się ze stanami zapalnymi dziąseł, przyzębia, jak i całej jamy ustnej. Wiele starszych czworonogów zapada również na choroby serca i wątroby, które mogą długo się nie objawiać. Istotne zatem, aby właściciele regularnie badali swoje zwierzaki, które powinny być pod opieką doświadczonego weterynarza. 

Suplementy dla starszego psa – dlaczego warto je podawać?

Weterynaryjne karmy uzupełniające są wspaniałą propozycją dla psich seniorów. Specjalistyczne suplementy są niezwykle skuteczne, przez co doskonale nadają się dla psów w podeszłym wieku, które potrzebują kompleksowego i odpowiedniego wsparcia. Istotne jednak, aby wybór preparatu skonsultować z weterynarzem, który pomoże w wyborze odpowiedniego środka. Weterynaryjne suplementy dla psów dedykowane są na różne dolegliwości – na stawy, odporność, wątrobę i wiele innych.