Obalamy 5 mitów o fizjoterapii Gru12

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Obalamy 5 mitów o fizjoterapii

Rosnąca świadomość i troska o własny stan zdrowia przyczyniają się do coraz częstszego traktowania fizjoterapii jako koniecznej i słusznej, w celu polepszenia swojej jakości życia.

Pomimo tego, wciąż można się spotkać ze stereotypami, panującymi na jej temat, szczególnie w sytuacji, kiedy nie ma się osobistego doświadczenia w tej kwestii. Jakie są najpopularniejsze, fałszywe przekonania o fizjoterapii?

Rehabilitacja to nie tylko fizjoterapia

W potocznej świadomości traktuje się je jako tożsame albo zamienne pojęcia. Jednakże rehabilitacja to nazwa dla szerokiego rodzaju praktyk, które mają za cel usprawnić uszkodzoną część ciała, przywrócić zdolność funkcjonowania do stanu przed urazem. Oczywiście fizjoterapia jest jedną z tych metod, lecz nie stanowi jedynej metody. W zależności od rodzaju leczenia, może być stosowana jako jedna z wielu terapii uzupełniających. W ramach rehabilitacji można mówić o różnego rodzaju terapiach, w tym psychoterapii, hipoterapii, leczeniu psychiatrycznym, a nawet społecznej, która ma na celu przywrócenie funkcjonowania w społeczeństwie, również w zakresie odzyskania zdolności do czynności prawnych.

Fizjoterapia to inaczej masaż

masaż leczniczy WrocławTo kolejne, bardzo mylne uproszczenie. Techniki masażu ze względu na swoją wysoką i udowodnioną naukowo skuteczność są z pewnością jednym z najważniejszych sposobów działania fizjoterapeuty, lecz nie wystarczającym. Ustalony plan leczenia obejmuje poprawę kondycji pacjenta, która często wymaga likwidacji źródła bólu poprzez odpowiedni ucisk na obciążone, schorowane tkanki.

Masaż ma na celu usunięcie napięcia, aby następnie podjąć działania wzmacniające i profilaktyczne. Z pewnością można się spodziewać zleconych przez fizjoterapeutę sekwencji ćwiczeń ruchowych, które będą miały za zadanie wzmocnić osłabione partie mięśni, w skutek powstałych patologicznych zmian i zwyrodnień. Samodzielna praca nad sobą jest kluczowa w fizjoterapii. Masaż jest zazwyczaj początkiem i metodą wspomagającą cały proces leczenia, lecz nie gwarantuje likwidacji problemu. Celem jest wyrobienie wzorcowych nawyków poruszania się, a nawet i zmiany stylu życia, które będą sprzyjać odzyskaniu prawidłowego zakresu ruchu mięśni.

Fizjoterapia służy do leczenia bólu

Rzeczywiście celem jest uśmierzenie odczuwanego przez pacjenta bólu, lecz sam zabieg w postaci masażu i zleconych ćwiczeń fizycznych nie jest wystarczający. W zależności od przyczyny dolegliwości fizjoterapeuta może zlecić wizytę u innych specjalistów, przykładowo u dietetyka, jeśli podejrzewa, że pacjent posiada nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz stosuje złą dietę, która jest bardzo kluczowa przy powstawaniu wielu schorzeń. Dobry fizjoterapeuta będzie patrzeć na pacjenta całościowo, lecz bez uzyskania rzetelnych wyników badań, nie podejmie żadnych dodatkowych czynności, które wykraczają poza posiadane przez niego kompetencje.

Fizjoterapia jest dla każdego

masaż klasyczny WrocławPoniekąd jest to prawda, bo zarówno niemowlęta jak i osoby starsze mogą korzystać z fizjoterapii. Nie ma granic wiekowych, aby rozpocząć tę formę leczenia, lecz powinna być prowadzona przez odpowiedniego lekarza i konsultowana indywidualnie. Chorowanie na przewlekłe zmiany skórne, zapalenia i infekcje, ciężkie zaburzenia o charakterze autoimmunologicznym mogą być przeciwskazaniem do skorzystania z usług z fizjoterapeuty. O wszystkich schorzeniach należy powiadomić prowadzącego lekarza i to on zadecyduje o formie i zakresie zabiegów, jakie mogą być wykonywane w konkretnym przypadku. Nigdy nie należy zataić historii swojej choroby lub podejmować się leczenia na własną rękę.

Szybka i skuteczna poprawa

W przypadku doskwierającej rwy kulszowej, wypadnięcia dysku, faktycznie zabieg u fizjoterapeuty może błyskawicznie uśmierzyć odczuwany ból, lecz nie daje gwarancji, że dolegliwość nie powróci. Jeżeli zależy nam na trwałym poprawieniu swojego stanu zdrowia, konieczne może być systematyczne i długotrwałe korzystanie z fizjoterapii. Specjaliści z wrocławskiego Global Therapy podkreślają, że wypracowanie nowych wzorców ruchu oraz zmiana stylu życia wymagają czasu, dlatego można się czuć rozczarowanym, kiedy po zakończonym leczeniu w postaci kilku zabiegów wszystkie dolegliwości pojawiają się ponownie. Aby skutecznie im zapobiec należy kontynuować odpowiednią profilaktykę zdrowotną, zgodną z zaleceniami prowadzącego lekarza i uzbroić się w cierpliwość. W zależności od konkretnego przypadku i chęci współpracy z fizjoterapeutą, cały proces leczenia może zająć parę miesięcy albo i nawet kilka lat. Mimo wszystko warto się nie zrażać i zainwestować w swoje bezcenne zdrowie.