Pomieszczenie bez okien – jak rozświetlić? – TOP 5 pomysłów Lip22

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Pomieszczenie bez okien – jak rozświetlić? – TOP 5 pomysłów

Nie masz pomysłu na aranżację wnętrza bez dostępu do naturalnego światła? Zastanawiasz się, co zrobić, żeby wnętrze wydawało się jaśniejsze i bardziej przestronne? Przychodzimy z pomocą! Oto kilka przydatnych wskazówek, jak rozświetlić pomieszczenie bez okien.

Dobór odpowiedniego oświetlenia

Najłatwiejszym sposobem, który nie wymaga dużych zmian w układzie lub aranżacji pomieszczenia jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Może się to wydawać oczywiste, ale większość ludzi nie dodaje wystarczającej ilości źródeł światła do ciemnego wnętrza, zapominają też dopasować jego moc lub barwę do potrzeb domowników. Jak rozświetlić pomieszczenie bez okien? Najlepiej, jeśli oprócz centralnie umieszczonej lampy sufitowej zdecydujesz się na oświetlenie punktowe, które dotrze do wszystkich ważnych części pokoju. Jednocześnie zastanów się, jaką próbujesz stworzyć atmosferę, do czego będzie służyć pomieszczenie bez okien oraz jakie odcienie wykorzystałeś w aranżacji. Pamiętaj, że nawet przy zachęcającym i przytulnym wystroju odpowiednio dobrane oświetlenie może łatwo zmienić nastrój i pomóc w skupieniu uwagi. Na które rozwiązania możesz się zdecydować?

  • Światło zimne poprawia koncentrację, dodaje energii i zachęca do zachowania czujności. Chociaż może wydawać się nieprzyjemne, w odpowiednich warunkach pobudza i sprzyja wykonywaniu obowiązków. Właśnie dlatego chętnie stosuje się je w przestrzeniach formalnych, warsztatach i garażach.
  • Światło neutralne nadaje się do użytku ogólnego. Ponieważ nie zniekształca kolorów, a jednocześnie ma właściwości pobudzające, dobrze sprawdza się m.in. w domowym gabinecie lub pomieszczeniach biurowych.
  • Światło ciepłe często pojawia się w miejscach wypoczynku, które wymagają ciszy i prywatności. Jednocześnie bardzo często wykorzystuje się je m.in. w salonie lub jadalni jako przytulne, nastrojowe oświetlenie podczas codziennych czynności.

Pomieszczenie bez okien – na jakie kolory się zdecydować?

Pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne i jasne, jeśli zdecydujesz się na chłodniejsze kolory farb, na przykład w palecie szarości lub niebieskiego. Ciemnego wykończenia lepiej jednak unikać na suficie. Bezpiecznym wyborem będą odcienie bieli, np. mleczny lub kolor kości słoniowej. Chcesz uzyskać ciepły i przytulny efekt? Nie bój się użyć delikatnych, słonecznych odcieni, które mogą je ogrzać i rozjaśnić. Uważaj jednak, aby nie przytłoczyć wystroju brązowymi meblami.

pokój

Żeby jak najlepiej wykorzystać światło, które dociera do pomieszczenia, niektórzy decydują się na farby z błyszczącym wykończeniem. Co jeszcze może zadziałać? Spróbuj pomalować wszystkie listwy na odważne, jasne kolory, które będą delikatnie kontrastować ze ścianami.

Lustra

Najlepszym przyjacielem każdego, kto zastanawia się, jak rozświetlić pomieszczenie bez okien okazuje się szkło w każdej postaci. Lustra to skuteczny sposób na dodanie światła i głębi. Naprawdę duże modele staną się atrakcyjnym punktem centralnym. Możesz też powiesić je naprzeciwko drzwi ze szkła hartowanego, żeby odbijały jak najwięcej naturalnego światła z innych, lepiej oświetlonych wnętrz. Niewielkie, ozdobne lusterka przydadzą się natomiast, jeśli chcesz optymalnie wykorzystać sztuczne źródła oświetlenia, na przykład kinkiety, lampy stołowe w jadalni lub żyrandole. W ciemnej łazience możesz natomiast zdecydować się na specjalne lustra LED, które zwiększą komfort użytkowania, ożywią i optycznie powiększą przestrzeń.

Rośliny

Chcesz zrekompensować brak naturalnego światła? Zastanawiasz się, jak stworzyć odpowiednie warunki do pracy lub odpoczynku? Niektóre gatunki roślin w pomieszczeniach bez okien mogą rozwijać się przy minimalnej pielęgnacji. Kwiaty w pięknych, kolorowych doniczkach nie będą jednak pełnić wyłącznie funkcji dekoracyjnej. Chociaż potrafią skutecznie ożywić wszystkie ciemne zakamarki, jednocześnie bez problemu nawilżają i filtrują powietrze. Które z nich wybrać? 

Najlepiej zdecydować się na rośliny, które do prawidłowego rozwoju potrzebują właśnie cienia i wilgoci. Bardzo popularne są m.in. paproć, aloes zwyczajny, monstera dziurawa. Bluszcz będzie ciekawie wyglądać w łazience, skrzydłokwiat natomiast pasuje do wnętrz, w których jest nieco więcej miejsca.

Szklane drzwi lub ścianki

Więcej światła na korytarzu oraz w sąsiednich pomieszczeniach, możliwość obserwowania wszystkiego, co dzieje się w biurze i bardziej ustawna, otwarta przestrzeń. Nie sposób wymienić wszystkich zalet drzwi ze szkła hartowanego lub laminowanego, a także specjalnych ścianek, które zapewnią prywatność w sali konferencyjnej lub domowym gabinecie. Najważniejsze, aby wybrać produkty wysokiej jakości, które będą całkowicie bezpieczne, odporne na uderzenia i łatwe w czyszczeniu. Przed zakupem upewnij się, że zostały one wykonane z wytrzymałych materiałów, a ich forma umożliwia wygodny, bezproblemowy montaż.