Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Kurs na instruktora jogi – podnieś swoje kwalifikacje zawodowe

Praktyka mindfulness zatacza dziś coraz szersze kręgi. Jednym ze skutków tego jest rosnące zainteresowanie nauczaniem jogi. Pojawiają się jednak w związku z tym liczne pytania: Jakie możliwości daje kurs instruktora jogi? Jakie są jego plusy? I co najważniejsze, kto może zostać nauczycielem jogi?

Kurs instruktora jogi – jakie otwiera możliwości?

Zgodnie z ustawą o sporcie z 25 czerwca 2010 roku, prowadzenie działalności w zakresie rekreacji ruchowej nie podlega już regulacjom państwowym – co oznacza m.in. to, że aby nauczać jogi, nie jest konieczne ukończenie studiów wyższych. Aczkolwiek jest to dosyć dobra droga, by zdobyć dodatkową, istotną wiedzę w zakresie jogi. 

Kończąc kursy na nauczyciela jogi, zyskujesz możliwość pracy w ośrodkach sportowych, czy też możesz założyć własną działalność, co jest dzisiaj dosyć popularnym rozwiązaniem. Modne jest również prowadzenie zajęć w trybie online, dzięki czemu masz szansę dotrzeć do kursantów nie tylko w całym kraju, lecz też i na świecie. 

Poza możliwościami nauczania warto wspomnieć o jeszcze jednym, ważnym aspekcie. Joga nie kończy się jedynie na ćwiczeniu ciała – jest ona również filozofią, a wręcz sposobem życia. Jeśli zatem zdecydujesz się poświęcić nauczaniu jogi, możesz spodziewać się nie tylko mnóstwa nauki i pracy, lecz też istotnych zmian w swoim ciele i psychice.

Jakie są zalety skorzystania z kursu jogi?

Aby móc prowadzić zajęcia z jogi, ważna jest nie tylko praca nad swoją elastycznością i znajomość asanów – to jest jedynie wierzchołek góry lodowej. Dochodzi tutaj również konieczność znajomości anatomii, dzięki której będziesz efektywnie współpracować ze swoimi klientami. Jakie są inne plusy?

  • Poznasz przeciwwskazania do wykonywania poszczególnych asan, zgodnie z możliwościami niektórych osób.
  • Zobaczysz, jak pracować z grupą kursantów, a jak podczas treningu personalnego.
  • Dowiesz się, jak dostosowywać zajęcia do swoich klientów, np. nauczysz się dobierać ćwiczenia dla dzieci, seniorów, kobiet w ciąży.
  • Nauczysz się dobierać ćwiczenia ukierunkowane na konkretny cel, taki jak np. wsparcie pracy kręgosłupa, ćwiczenia relaksacyjne itd.
  • Zdobędziesz wiedzę z zakresu korygowania wykonywanych ćwiczeń.

kurs instruktora jogi

Kto może zostać nauczycielem jogi?

Teoretycznie można powiedzieć, że może to zrobić właściwie każdy. Okazuje się jednak, że rzeczywistość stawia nieco większe wymagania. Jakie cechy powinien mieć dobry nauczyciel jogi?

Pokora

Duży sukces w tym zawodzie osiągną osoby, którym nie brak pokory. Współczesne czasy promują dziś wręcz odwrotną postawę, lecz joga jest tutaj czymś szczególnym. Jej sednem jest spokój ducha i ciągłe doskonalenie, dlatego też dobry nauczyciel to ten, który jest świadomy swoich umiejętności i błędów.

Empatia

Dużym plusem jest tutaj również empatia. Osoby przychodzące na zajęcia będą na różnych poziomach zaawansowania i czasem mogą stracić motywację. Twoim zadaniem będzie stworzyć życzliwą, przyjazną atmosferę, w której wszyscy będą się czuli swobodnie i nikt nie będzie obawiał się krytyki za swoje niedociągnięcia.

Elastyczność

Nauczyciel jogi powinien być też przygotowany pod kątem planu prowadzenia zajęć i być w stanie modelować go odpowiednio do sytuacji panującej na sali. Czasem konieczne jest obniżenie, a czasem nawet podniesienie poziomu trudności, by trening wyszedł jak najlepiej.

Kurs instruktora jogi może być doskonałym pomysłem na życiową drogę. Pomoże Ci nie tylko zdobyć atrakcyjny zawód, lecz też może wprowadzić Cię w fascynujący świat wschodniej filozofii i medytacji, a przy okazji zachować świetną kondycję na lata.