Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Kiedy najlepiej zacząć pracę jako programista?

Programistą nie zostaje się z dnia na dzień – to proces. Budujemy nasze umiejętności każdego dnia, rok po roku, i prawdopodobnie nigdy nie przestaniemy. Nie ważne czy interesuje nas Java, C++, Python czy JavaScript, to będziemy musieli się rozwijać cały czas. Kiedy jednak mamy już wystarczające kompetencje, by rozpocząć karierę programisty we Wrocławiu? I jak rozpocząć naukę?

Rozpocznijmy od kursu programowania

Najlepiej rozpocząć od kursu danego języka programowania. Możemy wybrać jakiś przyspieszony kurs, bootcamp, zdecydować się na lekcje online bądź wykupić jeszcze inne zajęcia. Warto przemyśleć jaki język programowania nas interesuje. Na początku zazwyczaj preferowane są Ruby, Python czy Pascal. Kiedy już zbudujemy jakieś podstawy możemy zdecydować się na zagłębienie się w C++, C# bądź Java.

We Wrocławiu możemy znaleźć wiele kierunków na uczelniach wyższych, które pozwolą zdobyć nam kompetencje programisty. Oczywiście jest to jedna z metod, aby zacząć pracować w tym zawodzie, ale nie należy koncentrować się na zdobyciu tytułu naukowego. Nie musimy być inżynierem IT, aby mieć ogromną wiedzę i umiejętności. Pracodawcy również zdają sobie z tego sprawę, więc przeprowadzają odpowiednie testy.

Jak znaleźć pracę jako programista we Wrocławiu?

Jeżeli szukamy pierwszej pracy jako programista nasze zadanie może być nieco utrudnione. Co prawda w branży IT brakuje pracowników i firmy z chęcią zatrudniają kandydatów na preferencyjnych warunkach, ale tylko wtedy, gdy mają pewność, że mamy odpowiednie kompetencje. Z tego powodu, zwłaszcza na początku, dobrze skorzystać z pomocy agencji rekrutacyjnej HR GO we Wrocławiu. Zawsze łatwiej będzie znaleźć pracę tym, którzy mogą pokazać potencjalnym pracodawcom rzeczywiste programy, które napisali. Najlepiej jest stworzyć internetowe portfolio, które łatwo będzie udostępnić pracodawcom.

Jeżeli w trakcie naszej nauki robiliśmy jakieś staże lub praktyki to również warto odezwać się do tych firm. Porozmawiajmy też z naszymi znajomymi pracującymi w branży IT.

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna dla programistów?

Rozmowa rekrutacyjna różni się w zależności od firmy, stanowiska i języka programowania, w którym się specjalizujemy. Rekrutrzy zawsze zadają typowe pytania, jak na każdym stanowisku. Jednak prócz tego zazwyczaj sprawdzają również wiedzę techniczną kandydatów, prosząc ich o wyjaśnienie i zdefiniowanie różnych zagadnień z zakresu programowania. Niektórzy stawiają również hipotetyczne pytania dotyczące rozwiązywania konkretnych problemów.

Zdarza się, że osoby aplikujące na dane stanowisko są proszone o napisanie przykładowego kodu czy programu. Możemy też zostać poproszeni o sprawdzenie cudzego kodu, by wyłapać w nim błędy. Jak widać możliwości i zadań jest naprawdę wiele. Nacisk zazwyczaj położony jest na poznanie umiejętności kandydata i jego wiedzy.

Ze względu na fakt, że takie rozmowy są w pewnym momencie mocno techniczne często okazuje się, że nasza rekrutacja ma kilka etapów. Część z nich może być nawet realizowana zdalnie, z domu. Zdarza się też, że w spotkaniu uczestniczą dwie osoby: rekruter i specjalista, który będzie w stanie ocenić nasz kod.

Firmy nie oczekują od programistów kompleksowej wiedzy. Często same są gotowe wyedukować nas i nauczyć nowych języków programowania oraz umiejętności. Nie powinniśmy się więc bardzo stresować. Jednocześnie jeżeli nie otrzymamy jakiejś pracy warto poprosić o feedback, aby do następnej rozmowy przygotować się lepiej.