Na czym polega Kinezyterapia ? Kwi10

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Na czym polega Kinezyterapia ?

Na czym polega kinezyterapia?

Kinezyterapia to leczenie ruchem i ćwiczeniami. Określana też, jako gimnastyka lecznicza polega na wykonywaniu odpowiednich zestawów ćwiczeń wzmacniających, rozciągających lub rozluźniających. Głównym celem, do którego ma prowadzić tego typu leczenie, to odzyskanie sprawności psychofizycznej przez pacjenta. Bardzo dobrze, gdy przy okazji poprawie ulegnie również układ nerwowy i jego funkcje, ruchomość w stawach, siła i wytrzymałość mięśni czy wydolność narządowa.

Jakie zastosowanie ma kinezyterapia?

Pacjenci, którzy poddani powinni zostać kinezyterapii, to przede wszystkim osoby ze schorzeniami i dysfunkcjami narządów ruchu, a także wadami postawy czy bólami wszelkiej maści — mięśni, stawów lub kręgosłupa. Leczenie wykorzystywane jest jednak także w innych przypadkach.

Z równym powodzeniem kinezyterapią wykorzystuje się bowiem w leczeniu chorób układu nerwowego. Fizjoterapeuci bardzo często odwołują się do niej, by osiągnąć pobudzenie działania układu, rozwinięcie pamięci ruchowej czy szybkości reagowania na otaczające bodźce. Według nich wskazana jest również dla osób zmagających się z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym.

W przypadku innych układów ludzkiego ciała, dzięki leczniczej gimnastyce zaobserwować można równie wiele postępów. W zakresie układu oddechowego kinezyterapia uczy  na przykład prawidłowego oddechu oraz zwiększa pojemność płuc i utlenienie krwi. W odniesieniu do układu trawiennego z kolei – usprawnia działania żołądka i jelit, a także poprawia wydolność wątroby czy nerek.

Rodzaje ćwiczeń i przeciwskazania

Choć najczęściej nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń, bywa jednak, że pacjent jest zmuszony z nich zrezygnować. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy mierzy się on z ostrym stanem zapalnym mięśni czy stawów, ciężkim ogólnym stanem zdrowia czy ostrą chorobą układu krążenia.

Na ogół, jednak gdy wszystko jest w porządku, fizjoterapeuta podejmuje decyzję o doborze ćwiczeń. Ze względu na zakres ich oddziaływania, kinezyterapią dzieli się więc na miejscową i ogólną. Pierwsza z nich obejmuje zarówno ćwiczenia bierne, jak i czynne czy czynno-bierne.  Ćwiczenia bierne, to takie, które odbywają się bez czynnego udziału chorego, a to oznacza, że stosuje się je najczęściej u osób, które długo były unieruchomione. Ćwiczenia czynne z kolei, w przeciwieństwie do swoich poprzedników polegają na samodzielnej pracy chorego. W przypadku ćwiczeń czynno-biernych ruch wykonywany jest bierne, a więc przez fizjoterapeutę, jednak rozluźnienie mięśni jest już czynne.

Kinezyterapia ogólna, to z kolei taki zestaw ćwiczeń, który dotyczy całego działa, również części nieobjętych chorobą.  W jej przypadku przeprowadza się więc ćwiczenia ogólno kondycyjne, poranną gimnastykę czy gimnastykę w wodzie.

Kinezyterapia – poradnia rehabilitacyjna

Decydując się na kinezyterapię należy pamiętać, że musi ona odbywać się pod okiem specjalisty z branży – wykształconego i odpowiednio do zawodu przygotowanego. Fizjoterapeuta, to człowiek który jest odpowiedzialny za nasze ciało, mięśnie i stawy – każdy nieodpowiedni ruch może nam bowiem bardzo zaszkodzić. Zamiast oczekiwanej pomocy, wpadniemy wtedy w jeszcze większe problemy zdrowotne.

Wobec powyższych, wybierając poradnię rehabilitacyjną nie bójmy się pytać o doświadczenie i kwalifikacje osób w niej pracujących. Na terenie samego Wrocławia działa choćby MediAID.Care, gdzie pod okiem przeszkolonych pracowników oprócz kinezyterapii, zapisać można się również na elektroterapię, galwanizację, jonoforezę, prądy TENS, prądy diadynamiczne, prądy interferencyjne, krioterapię, ultradźwięki, pole magnetyczne, światłolecznictwo czy naświetlanie lampą Solux.

Znalezienie odpowiedniej placówki nie powinno więc przysporzyć większych problemów. Jak widać, na terenie samego Wrocławia można znaleźć i takie, które są w pełni profesjonalne.