Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Jak wygląda diagnostyka układu ruchu?

Układ ruchu jest niezwykle istotny ze względu na to, że musi służyć człowiekowi całe życie. Troska o jeden z najważniejszych układów w organiźmie każdego z nas powinna dotyczyć przede wszystkim właściwej diety, aktywności fizycznej i odpowiednio zorganizowanego relaksu. 

Czym jest układ ruchu?

Układ ruchu składa się ze szkieletu, stawów, więzadeł i mięśni. Szkielet stanowi rusztowanie dla ciała, wspierają się na nim mięśnie, chroni on również narządy wewnętrzne. Poza tym współuczestniczy we wzroście organizmu. Na szkielet składają się kości kończyny górne i dolne, a także obręcz miednicowa i barkowa, zaś szkielet osiowy tworzą czaszka, kręgosłup, klatka piersiowa, a w niej mostek i żebra.

Układ ruchu zbudowany jest również z tkanki chrzęstnej, a dzięki tkance kostnej jest wytrzymały i twardy, przy jednoczesnym zachowaniu dużej elastyczności. Elementem łączącym kości są stawy, które, prawidłowo funkcjonując, zapewniają szeroki zakres ruchów. Mięśnie natomiast tworzą czynny układ, umożliwiający wykonywanie wielu różnych ruchów.

Układ szkieletowy jest precyzyjnym systemem, dlatego należy dbać o jego kondycję, właściwie nawadniać i odżywiać, nie narażać na przeciążenia dzięki zachowaniu właściwej wagi ciała. Relaks każdego dnia zabezpiecza mięśnie przed nadmiernym napinaniem, co nie służy zachowaniu układu ruchu w odpowiedniej kondycji.

Jak wygląda diagnostyka układu ruchu?

Ocenę narządu ruchu powinno rozpocząć badanie ogólne, w celu rozpoznania ewentualnych zaburzeń i dysproporcji w budowie ciała, na przykład deformacji rąk lub stóp, koślawości lub szpotawości kończyn. W jego trakcie poddaje się ocenie również stan układu mięśniowego oraz błon śluzowych. Lekarz ogląda, bada palpacyjnie oraz ocenia ruchomość stawów, poddaje ocenie naturalne krzywizny kręgosłupa.

Pacjent proszony jest o wykonanie skłonu przy prostych kolanach w celu oceny ruchomości kręgosłupa, czemu służą również ruchy szyją w różnych kierunkach. Wykonanie przysiadów pozwoli ujawnić ewentualne osłabienie siły mięśniowej. Wykonanie ruchów rękami, głową, dłońmi pozwoli lekarzowi ocenić ruchomość stawów, siłę mięśni i ścięgien.

W celu oceny stawów krzyżowo – biodrowych pacjenta bada się w pozycji leżącej, stosując różnego rodzaju testy. Sprawność i funkcje stóp ocenia lekarz polecając pacjentowi chodzenie na palcach lub piętach. W celu szybkiej diagnostyki układu ruchu stosuje się również radiografię, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, scyntygrafię oraz badanie ultrasonograficzne określane jako USG.

Radiografia układu ruchu

Radiografia należy do podstawowego i najczęściej wykonywanego badania układu ruchu, które w szybki sposób pozwala uzyskać przy pomocy niewielkiej dawki promieniowania X obraz miejsca poddanego tego rodzaju diagnostyce. Pacjent może wykonać radiografię tylko i wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza.

Badaniu najczęściej poddaje się nadgarstek, łokieć, stawy biodrowe, skokowe, ramieniowe, kolanowe, kości piętowe i wiele innych miejsc. RTG jest badaniem zalecanym przez lekarza w przypadku jakichkolwiek urazów, na przykład złamań, a także zmian zwyrodnieniowych układu mięśniowo – szkieletowego, gdyż wtedy doskonale widoczne są wszelkie zmiany w stawach lub kręgosłupie.

narząd ruchu

Badanie USG układu ruchu

Dzięki ultrasonografii układu ruchu lekarz może szybko ocenić stan mięśni, więzadeł i stawów i ewentualnych zmian, które pojawiają się zazwyczaj na skutek stanu zapalnego, urazu, guza, tętniaka, krwiaka, cysty lub obrzęku. Najczęściej badaniu USG poddaje się:

  • staw biodrowy, co umożliwia ocenę obecności płynu w stawie jako objawu jego zapalenia,
  • staw kolanowy, w celu oceny urazów ścięgien i aparatu więzadłowego,
  • staw barkowy, w celu diagnozowania bólu oraz ograniczeń zakresu ruchów w stawie,
  • staw łokciowy, aby ocenić stan uszkodzonych struktur mięśni,
  • staw skokowy i stopy, co pozwala ustalić przyczyny dolegliwości, stopień uszkodzenia włókien oraz ścięgien,
  • dłonie, w diagnozowaniu zespołu cieśni nadgarstka.

Badanie ultrasonograficzne narządu ruchu wykazuje zdecydowanie większą skuteczność w wykrywaniu wszelkich dolegliwości i chorób układu ruchu niż tradycyjne badanie RTG. Podczas USG układu mięśniowo – szkieletowego wykonuje się badanie naczyniowe USG Doppler, a także pobiera się płyn stawowy do badania oraz podaje się leki bezpośrednio do stawu. W przypadku, gdy badanie USG narządu ruchu nie wyjaśnia dolegliwości pacjenta, lekarz może zlecić dodatkowe badania, na przykład rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.