Dieta, ruch, a może farmakoterapia lub zabieg? Poradnik dla osób borykających się z otyłością
Otyłość dotyka coraz większą część społeczeństwa. To często efekt złych nawyków żywieniowych nabytych w dzieciństwie oraz nieodpowiednio skomponowanej diety, opartej na produktach wysokoprzetworzonych oraz wysokotłuszczowych. W efekcie nadwyżka kaloryczna, a jednocześnie problemy z przyswajaniem wartości odżywczych z tego typu produktów spożywczych, prowadzi do zaburzeń odżywiania i pojawienia się otyłości.
Pomimo tego, że z otyłością zmaga się coraz więcej osób, również młodych, warto wiedzieć, że sposób leczenia będzie znacznie różnił się od terapii prowadzonej w przypadku pacjentów z nadwagą. Nagła utrata kilogramów u osób chorych na otyłość będzie miała poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego też w przypadku walki z otyłością, konieczne jest wybranie odpowiedniej metody leczenia.
Czym właściwie jest otyłość?
Otyłość to choroba przewlekła, która stwierdzana jest na podstawie wskaźnika BMI. W przypadku tego schorzenia sygnałem ostrzegawczym jest nadwaga, będąca jednocześnie pierwszym etapem do tego, aby wdrożyć odpowiednie kroki, mające na celu utratę zbędnych kilogramów i zmianę stylu życia. Nie zawsze jednak pacjenci decydują się na redukcję masy ciała, czego efektem jest dalszy jej wzrost.
W przypadku BMI większego niż 30 kg/m2 konieczne jest rozpoczęcie leczenia otyłości.
Nieleczona otyłość oraz utrzymanie siedzącego trybu życia prowadzi do pojawienia się poważnych konsekwencji zdrowotnych – w tym wielu chorób dietozależnych, jak cukrzyca typu 2. Brak aktywności fizycznej to także zwiększona szansa na wystąpienie problemów z układem sercowo-naczyniowym.
Ruch i aktywność fizyczna u osób z otyłością
Pierwszym krokiem w walce z otyłością jest zgłoszenie się do dietetyka w celu ułożenia prawidłowego i zbilansowanego jadłospisu. Zmiany żywieniowe nie tylko wyeliminują z codziennej rutyny produkty przyczyniające się do wzrostu masy ciała. Specjalista za pomocą diety będzie w stanie stopniowo obniżyć zapotrzebowanie kaloryczne, wprowadzając tym samym produkty spożywcze, które uzupełnia ewentualne niedobory witaminowe i będą wsparciem w całym procesie leczenia.
Osoby z otyłością powinny również bezwzględnie wprowadzić do swojej codzienności aktywność fizyczną. Spacery, jazda na rowerze czy treningi pod okiem trenera z pewnością pomogą w walce z kilogramami.
Jednak zarówno dieta, jak i dodatkowych ruch to tylko początek leczenia otyłości. Pacjenci borykający się z tą przypadłością powinni również rozważyć wdrożenie farmakoterapii, a w przypadku zaawansowanej choroby – zabieg chirurgiczny.
Farmakoterapia jako skuteczna metoda walki z otyłością
Farmakoterapia jest wprowadzana jako sposób leczenia u pacjentów z otyłością II stopnia. Wybór odpowiedniego leku przebiega na podstawie indywidualnego wywiadu z pacjentem, a także problemów, które doprowadziły do wzrostu masy ciała. Leki podawane w przypadku otyłości mają za zadanie:
- zmniejszać apetyt,
- hamować wchłanianie tłuszczów i węglowodanów, odpowiedzialnych za wzrost masy ciała,
- regulować poziom hormonów produkowanych przez organizm pacjenta,
- pobudzać termogenezę,
- zmniejszać insulinooporność.
Zaletą tej metody jest wysoka skuteczność leków, które odpowiednio dopasowane, w połączeniu z dietą oraz ćwiczeniami, wpłyną na spadek masy ciała. Jednak u pacjentów odpornych na tego typu leczenie, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
Chirurgiczne leczenie otyłości – kto powinien zdecydować się na zabieg
Ten sposób leczenia otyłości jest zalecany osobom, u których stwierdzono otyłość III stopnia bądź nie reagują na leczenie farmakologiczne i zmianę trybu życia na zdrowszy. W przypadku zabiegów chirurgicznych, wykorzystuje się dwie metody:
- wprowadzenie do żołądka balonu wypełnionego solą fizjologiczną, której celem jest utrzymanie sytości pacjenta podczas jedzenia. Balon usuwa się po 6 miesiącach, po których pacjent powinien nabrać odpowiednich nawyków żywieniowych i zacząć tracić kilogramy;
- umieszczenie regulowanej opaski, która zmniejsza pojemność żołądka. W efekcie pacjent spożywa mniejsze porcje, co prowadzi do utraty kilogramów.
Obie te metody chirurgicznego leczenia otyłości są małoinwazyjne i bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są pod okiem doświadczonego lekarza, a po operacji pacjenci otrzymują szereg zaleceń, do których bezwzględnie powinni się stosować.
Do nieodwracalnych metod walki z otyłością zalicza się resekcję żołądka, czyli usunięcie 80 procent całego organu. Ten sposób leczenia wykorzystuje się jednak coraz rzadziej i tylko w wyjątkowych przypadkach.