Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Od czego zacząć leczenie alkoholizmu?

Uzależnienie od alkoholu, mimo dużego rozwoju medycyny i psychoterapii w dalszym ciągu jest bardzo poważnym i nieraz trudnym do wyleczenia schorzeniem. Najcięższe jednak w tym wszystkim są pierwsze kroki, które alkoholik musi podjąć, żeby uwolnić się z sideł nałogu. Zobaczmy więc jak poradzić sobie z tymi pierwszymi krokami w walce o trzeźwość i z czym są one związane. 

Jakie są pierwsze kroki leczenia?

  1. Akceptacja

Na samym początku, zanim zdecydujemy się na leczenie, najtrudniej jest przyznać się do uzależnienia i zaakceptować taki stan rzeczy. Mechanizm alkoholika działa w ten sposób, że zwyczajnie wypiera nałóg i nie widzi żadnego problemu, dlatego chęć rozpoczęcia leczenia jest najtrudniejszym, ale też najbardziej przełomowym momentem. 

  1. Oczyszczenie

Przy akceptacji osoby uzależnione są zmobilizowane i w przypływie sił wyrzucają używki ze swojego otoczenia. Starają się wytrzeźwieć, pozbywają się butelek z domu, nie uczęszczają na imprezy i spotkania z alkoholem, dzięki czemu są w stanie podejść do leczenia z czystą głową. 

  1. Szukanie pomocy

Gdy alkoholik wie już, że chce zmienić swoje życie, zaczyna szukać pomocy. Najlepiej zacząć od bliskich i rodziny, którzy są praktycznie największym wsparciem na całej drodze. Pomagają oni racjonalnie myśleć, znajdują różnych terapeutów i nieraz bardzo dobrze motywują do podjęcia leczenia, dlatego nie warto wstydzić się przed nimi i skorzystać z ich pomocy. 

  1. Rozpoczęcie terapii

Mimo, że jest to główny krok w leczeniu, to można go zaliczyć do trudnych początków, zwłaszcza przez pierwsze dni terapii. Wiążą się one z przejściem detoksu (czyli pozbywania się używek z organizmu), wytrwaniem pierwszych (i najcięższych) dni na głodzie i walką z niezwykle silną chęcią sięgnięcia po alkohol, zwłaszcza jeśli znajduje się on w zasięgu ręki. 

Jakie trudności można napotkać na początku?

Choć powyższe kroki niosą za sobą dużą szansę na życie w trzeźwości, to mają one również swoje wady, zwłaszcza jeśli alkoholik nie posiada zbyt dużej siły woli. Może on również napotkać na swojej drodze pewne problemy, takie jak:

  • Brak akceptacji ze strony bliskich, a co za tym idzie brak motywacji;
  • Zbyt usilne namawianie na leczenie przez bliskich związane z brakiem własnych chęci do podjęcia leczenia;
  • Nieodpowiedni ośrodek oferujący leczenie niekompatybilne z prowadzonym trybem życia;
  • Zła reakcja organizmu na proces trzeźwienia, przez co alkoholik znów sięga po trunki;
  • Naturalny i chwilowy brak widocznych skutków na początku prowadzący do rezygnacji z leczenia.

Przez powyższe problemy pierwsze kroki w walce o trzeźwość mogą być utrudnione, dlatego warto największą wagę przywiązać do osób, u których będziemy szukać pomocy. 

alkohol

Kto może pomóc w walce o trzeźwość?

Oprócz bliskich kluczową rolę odgrywają psycholodzy i terapeuci, do których się skierujemy. Wiadomo, że świadczą oni swoje usługi w publicznych placówkach, ale jeśli naprawdę zależy nam na walce i chcemy skutecznie wyleczyć się z nałogu, to czasem warto zainwestować w pomoc osób ze specjalistycznego ośrodka leczenia

Jednym z bardziej polecanych jest Ośrodek leczenia uzależnień Terapia Skrzydła z okolic Bytkowa. Można się tam wybrać na dłuższą terapię, a można też systematycznie uczęszczać na spotkania ze specjalistami, którzy doradzą, jak walczyć z nałogiem w codziennym życiu i wpłyną na postrzeganie świata przez alkoholika, by był on w stanie prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. 

Takich miejsc jest oczywiście więcej, dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretny ośrodek, warto z pomocą bliskich przeszukać dostępne oferty i na podstawie opinii oraz indywidualnych preferencji wybrać najlepszą placówkę. 

Można więc zauważyć, że rozpoczęcie leczenia alkoholizmu nie jest łatwe. Wiąże się z wieloma trudnościami i ryzykiem ponownego popadnięcia w nałóg już na samym początku. Warto więc zadbać o odpowiednich ludzi wokół siebie i pójść po pomoc do specjalistów, dzięki czemu te pierwsze, jak i następne kroki terapii będą dużo łatwiejsze, podobnie jak późniejsza walka o życie w stałej trzeźwości.