Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Czy do ortopedy potrzebne jest skierowanie?

Poza kilkoma wyjątkami, skierowanie do ortopedy jest niezbędne, jeśli chcemy umówić wizytę na fundusz z NFZ. Kto może wystawić skierowanie? Jakie są wyjątki? Jak długo ważne jest wystawione skierowanie i jak długo trzeba czekać na wizytę? Zapraszamy do lektury.

Skierowanie do ortopedy – najważniejsze informacje

Wystawianiem skierowań do specjalistów zajmuje się przede wszystkim lekarz rodzinny. Oprócz niego możemy je uzyskać również w poradni specjalistycznej, pod której jesteśmy opieką, a w przypadku badań diagnostycznych może to zrobić lekarz zatrudniony w placówce ambulatoryjnej.

Kiedy skierowanie nie jest konieczne? Nie potrzebujemy go, gdy wizyta u ortopedy jest kolejną w ramach leczenia tej samej dolegliwości, na podstawie której wystawiono skierowanie. Istnieje także określona grupa osób, które nie potrzebują skierowania do specjalisty. Oto przykłady:

  • żołnierze oraz weterani
  • inwalidzi wojenni i wojskowi
  • osoby chore na gruźlicę
  • osoby zakażone wirusem HIV

Jak długo ważne jest skierowanie do ortopedy?

Skierowanie do ortopedy lub jakiegokolwiek innego specjalisty, jest ważne bezterminowo. Czasem podczas wizyty możemy usłyszeć, że skierowanie jest ważne 30 dni. Nie jest to zgodne z prawem, dlatego że nie ma żadnego zapisu, który określałby maksymalny czas ważności skierowania. Jak interpretować to w świetle zarządzenia Nr 79/2014/DSOZ, według którego pacjent, który nie był w poradni od 730 dni, musi mieć nowe skierowanie? Zgodnie z prawem, skierowanie jest ważne, dopóki istnieje przyczyna i cel jego wystawienia.

Zatem, jeśli podczas wizyty lekarz stwierdzi, że przesłanki dotyczące wystawienia wcześniejszego skierowania nadal są ważne, wówczas udziela świadczeń właśnie na podstawie skierowania wystawionego pierwotnie. Oznacza to, że w takim przypadku nie ma znaczenia, czy skierowanie otrzymaliśmy kilka miesięcy, czy też nawet kilka lat temu. Zaznaczamy tu także, że skierowanie będzie ważne nawet wtedy, gdy lekarz, który je wystawił, utraci później uprawnienia do wykonywania zawodu lub status lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Jest tak dlatego, że ważny jest sam moment wystawienia skierowania.

Skierowanie do ortopedy

Jak długo trzeba czekać na wizytę?

Statystyki nie napawają optymizmem. W sieci znajdziemy dane, według których na wizytę do dobrego specjalisty trzeba czekać nawet dwa lata. Przeciętny czas oczekiwania szacuje się zwykle na 9- 10 miesięcy, a zależy to od wielu czynników, jak choćby wielkość miasta, liczba specjalistów lub też liczba mieszkańców. Sprawia to, że coraz częściej decydujemy się na wizytę prywatną. Są ku temu również inne powody. Placówki prywatne, oprócz krótszego czasu oczekiwania, cechują się również większą ilością czasu, jaki można poświęcić pacjentowi, lepszym podejściem, a nierzadko dużo wyższą kompetencją zatrudnionych tam specjalistów. Wizyty prywatne cieszą się większą popularnością również ze względu na fakt, że wielu z nas zwyczajnie nie może czekać długich miesięcy na wizytę przez pogarszający się stan zdrowia.

Gdzie szukać dobrych ortopedów?

Specjalistów znajdziemy m.in. dzięki opiniom wystawionym w Internecie lub nierzadko z polecenia naszych bliskich. Dzięki temu zyskujemy pewne informacje o tym, który lekarz będzie najbardziej pomocny w danym przypadku. Interesujemy się również posiadanymi przez lekarza certyfikatami i kompetencjami, a także zwracamy uwagę na samo podejście do pacjentów, co również jest bardzo ważne. Jednym z miejsc, w które możemy zajrzeć w poszukiwaniu najlepszych ortopedów, jest strona praktyka24.pl, na której zyskujemy całodobowy dostęp do lekarzy różnych specjalizacji, w tym do ortopedów. Zapewniamy pełną dyskrecję.