Kiedy warto wykonać test na covid19?
Masz objawy takie jak gorączka, kaszel, zmęczenie lub duszności. Straciłeś zmysł smaku lub węchu, masz biegunkę lub silny ból mięśni.
Możliwość zarażenia koronawirusem to całkiem prawdopodobny scenariusz i test pod kątem zakażenia to po prostu konieczność i obywatelski obowiązek.
Nie masz żadnych objawów, ale miałeś bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono dodatni wynik testu na obecność COVID-19 lub podejrzewa się, że jest nosicielem wirusa: odizoluj się na 10 do 14 dni, jednak, jeśli wolisz upewnić się czy to nie fałszywy alarm, szybki test po 5-7 dniach to dobre rozwiązanie.
Jeśli ostatnio podróżowałeś za granicę, miałeś styczność z obcokrajowcami albo brałeś udział w dużych zgromadzeniach, także i w tym przypadku izolacja jest bardzo zalecana, jednak, aby jej uniknąć, warto zrobić szybki test po 5-7 dniach od tego zdarzenia.
Rodzaje dostępnych testów na Covid-19
Istnieją dwa główne rodzaje testów na koronawirusa, które wykrywają albo infekcję w momencie przeprowadzania testu, albo wcześniejszą infekcję w przeszłości.
Są dwa typy testów wykluczających zachorowanie na koronawirusa: badanie genetyczne z materiału z wymazu z nosogardzieli oraz test antygenowy z materiału z wymazu z nosogardzieli. W przypadku obu testów pracownicy służby zdrowia szukają kawałków lub fragmentów wirusa w próbce śliny lub śluzu. Testy te informują, czy dana osoba jest zakażona w dniu, w którym test jest wykonywany.
Aby pobrać próbkę pracownicy służby zdrowia mogą:
- użyć długiego bawełnianego wacika, aby pobrać próbkę z wnętrza nosa (na początku nozdrzy, ze środka nosa lub pod z tylnej jego części), gardła, wnętrza policzków, dziąseł lub języka.
- dać pacjentowi pojemnik, do którego ma napluć lub nakaszleć.
Osoba może wykonać ten test w gabinecie lekarskim lub w innych miejscach ku temu przeznaczonych. W niektórych miastach dostępne są testy COVID-19 przeprowadzane w samochodzie, co pozwala na pozostanie w nim podczas badania. Istnieją nawet specjalne zestawy, które rodziny mogą zamówić, aby wykonać test w domu.
W zależności od rodzaju wykonywanego testu, wyniki mogą być dostępne już w dniu badania lub po kilku dniach lub nawet dłużej, jeśli muszą zostać przesłane do laboratorium. Na wyniki poczekamy dłużej, jeśli społeczność ilość testów wykonywana w tym samym czasie jest duża.
Wynik pozytywny oznacza, że dana osoba jest zakażona koronawirusem, a wynik negatywny, że obecności koronawirusa nie stwierdzono. Jednak zdarza się, wyniki testów nie są dokładne. Wynik testu może być negatywny, nawet jeśli dana osoba ma wirusa w swoim organizmie. Z tego powodu u niektórych osób wykonuje się drugi test. Sytuacja odwrotna praktycznie nie ma miejsca: rzadko zdarza się, że test może dać wynik pozytywny u osób, które nie są zakażone wirusem.
Niedokładne lub nieścisłe wyniki są bardziej prawdopodobne, gdy test jest wykonywany zbyt wcześnie lub zbyt późno w trakcie infekcji. Testy te są bardziej dokładne, gdy wykonuje się je w ciągu kilku dni od kontaktu z wirusem lub od wystąpienia objawów.
Zanim przystąpisz do testu na covid 19 we Wrocławiu, upewnij się, że rozumiesz, na czym on tak naprawdę polega. Jedno jest pewne: im lepiej zostanie pobrana próbka, tym dokładniejsze będą wyniki.
Badania w kierunku przebytych zakażeń
Aby dowiedzieć się, czy dana osoba została w przeszłości zakażona koronawirusem, pracownicy służby zdrowia określają poziom przeciwciał, które organizm wytwarza około 2-3 tygodnie po zakażeniu. Test ten nie mówi, czy dana osoba jest zainfekowana w momencie wykonywania testu, więc nie może być używany do diagnozowania infekcji COVID-19.
Test w kierunku przebytych zakażeń jest badaniem krwi, w którym próbka jest pobierana z żyły lub poprzez nakłucie opuszka palca. Wyniki testu mogą być dostępne w tym samym dniu co test lub możemy na nie czekać do tygodnia dłużej. Eksperci nie są w stanie stwierdzić, w jakim stopniu przeciwciała nabyte po chorobie lub wskutek szczepienia chronią daną osobę przed przyszłymi infekcjami. A jeśli tak, to nie wiadomo, jak długo taka ochrona trwa.