Jak przygotować się do wszywki alkoholowej? Lut16

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Jak przygotować się do wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa to skuteczny sposób wymuszenia abstynencji. Jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia alkoholizmu, sprawia bowiem, że negatywne skutki spożycia alkoholu nawracają nawet po przerwaniu terapii. Implementacja wszywki alkoholowej to dla osób uzależnionych szansa uwolnienia się od nałogu. 

Jak wygląda proces zaszycia alkoholowego?

Wszywki alkoholowe aplikowane są przez lekarza w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg polega na nacięciu skóry pacjenta, najczęściej pod łopatką lub na pośladku, a następnie umieszczeniu pod nią implantu z substancją czynną. W implancie znajduje się zazwyczaj około 8–10 rozmieszczonych gwieździście tabletek esperalu, który z tego miejsca jest powoli uwalniany do krwiobiegu. Implementacja wszywki przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, nie powoduje więc żadnych dolegliwości bólowych. Zabieg tego typu trwa około 30 minut.  Można go przeprowadzić u osoby, która zachowuje abstynencję od co najmniej dwunastu godzin, najlepiej jednak odczekać od 24 do 48 godzin od ostatniego spożycia alkoholu. Decyzja o wszyciu esperalu powinna być podjęta przez osobę uzależnioną w sposób całkowicie samodzielny, ze świadomością konsekwencji swojego działania i możliwych skutków niestosowania się do zaleceń lekarza.  

Przeciwwskazania do zastosowania wszywki alkoholowej 

Wszywka alkoholowa jest skuteczną metodą leczenia alkoholizmu, która pomogła wyjść z nałogu milionom osób na całym świecie. Nie każdy uzależniony może jednak zdecydować się na zaszycie esperalu. Z metody tej  nie mogą korzystać osoby uczulone na disulfiram, czyli substancję czynną leku, oraz którąkolwiek z jego substancji pomocniczych. Dodatkowymi przeciwwskazaniami do implementacji wszywki alkoholowej są również zażywanie określonych leków, ciąża i karmienie piersią oraz niektóre choroby i schorzenia. 

  1. Zażywanie leków

Esperalu nie należy łączyć z: 

  • lekami zakrzepowymi zawierającymi antypirynę, fenytoinę, diazepam i chlordiazepoksyd, gdyż może dojść do nasilenia ich działania, 
  • lekami z izoniazydem, które w połączeniu z disulfiramem mają negatywny wpływ na pracę ośrodkowego układu nerwowego i powodują zawroty głowy, drażliwość oraz bezsenność, 
  • metronidazolem, gdyż jego połączenie z substancją czynną wszywki alkoholowej może wywoływać dezorientację i stany psychotyczne.

 

1.Ciąża i karmienie piersią

Wszywki alkoholowej nie mogą stosować kobiety ciężarne, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Terapia z wykorzystaniem esperalu nie jest również wskazana dla kobiet karmiących piersią.

2. Choroby i schorzenia 

Do chorób i schorzeń stanowiących przeciwwskazanie do implementacji esperalu zaliczają się: 

  • choroba niedokrwienna serca, 
  • nadciśnienie tętnicze, 
  • niewydolność serca, 
  • przebyta niewydolność obwodowa krążenia, 
  • psychoza (z wyjątkiem przebytej ostrej psychozy alkoholowej), 
  • różnorodne zaburzenia psychiczne. 

Wszywki alkoholowej nie powinno się również stosować u osób uzależnionych, które mają za sobą próby samobójcze. W wypadku alkoholików cierpiących z powodu cukrzycy, padaczki, chorób układu oddechowego oraz niewydolności nerek i wątroby terapia z wykorzystaniem esperalu jest możliwa, wymaga jednak zachowania szczególnej ostrożności. 

Jak przygotować się do zabiegu zaszycia alkoholowego? 

Przed aplikacją wszywki alkoholowej osoba uzależniona powinna upewnić się, że nie występują u niej przeciwwskazania do stosowania tej metody leczenia alkoholizmu. W tym celu musi ona skontaktować się z lekarzem i wykonać wszystkie niezbędne badania. Przed udaniem się na zabieg implementacji esperalu uzależniona osoba musi zachować trzeźwość przez minimum 24 godziny, a najlepiej 48 godzin. Powinna przy tym pamiętać, że disulfiram wchodzi w reakcje nie tylko z napojami wyskokowymi, lecz także z lekami na bazie alkoholu oraz lekami przeciwzakrzepowymi. Alkoholicy, którzy zdecydują się na zaszycie alkoholowe, muszą przygotować się do zabiegu także pod względem psychicznym. Istotne jest, by pamiętali oni o tym, iż sama wszywka nie jest wystarczająca do wyleczenia uzależnienia – stanowi wyłącznie metodę pomocniczą w długim procesie terapeutycznym, który powinien opierać się na psychoterapii indywidualnej i grupowej, przeprowadzanej przez wykwalifikowanych specjalistów. 

alkohol

Wszywka alkoholowa w Krakowie 

Implementację wszywki alkoholowej w Krakowie przeprowadzają lekarze specjaliści w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu Nasz Gabinet. Na wizytę można zarejestrować się dzięki działającej codziennie, bezpłatnej, ogólnopolskiej infolinii. Leczenie można rozpocząć bez konieczności czekania w kolejce i okazywania skierowania medycznego. Zabiegi wszycia esperalu w Krakowie przebiegają bezboleśnie i są całkowicie bezpieczne. Nasz Gabinet zapewnia pełną dyskrecję oraz anonimowość wizyt.