Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Czym charakteryzuje się dobry rower górski?

Po długiej zimie wielu z nas tęskni za aktywnością na świeżym powietrzu i marzy o wypróbowaniu nowych rodzajów sportu. Być może właśnie połknąłeś bakcyla kolarstwa górskiego? W tym krótkim artykule wyjaśnimy, czego powinieneś oczekiwać od swojego pierwszego roweru typu MTB i jak wybrać pojazd, który najlepiej dopasuje się do Twoich potrzeb.

Jakie jest przeznaczenie roweru górskiego?

Rowery górskie (ang. MTB – Mountain Terrain Bike) to rowery wyprodukowane z myślą o jeździe w trudniejszych terenach niż pozwalają na to rowery szosowe czy trekkingowe. Służą do przemierzania leśnych ścieżek, górskich szlaków lub specjalnych torów przeszkód. Wyróżniamy następujące rodzaje rowerów górskich:

  • Rowery z pełną amortyzacją (full-suspension);
  • Rowery pozbawione amortyzacji, czyli tzw. sztywniaki;
  • Rowery hardtail – tylko z przednia amortyzacją;
  • Rowery softail – rowery z częściową tylną amortyzacją.

Wybór rodzaju amortyzacji to pierwsza ważna decyzja, którą będziesz musiał podjąć przy zakupie roweru górskiego. Jednoślady z pełną amortyzacją najlepiej rozpraszają drgania i uderzenia i zapewniają nam największy komfort podczas dynamicznych zjazdów. To wygoda przekłada się również na bezpieczeństwo, ważne zwłaszcza dla osób, które z różnych przyczyn muszą oszczędzać swój kręgosłup.

Dlaczego jednak niektóre osoby decydują się na rowery górskie z ograniczoną amortyzacją? Przekonującym argumentem może być dla nich lżejsza rama i łatwiejsze przenoszenie oferowane przez sztywne modele. Pochłaniający energię dumper rowerów full-suspension może również zabierać moc pedałowania na płaskich i twardych odcinkach trasy.

Cechy jakościowego roweru górskiego

Przyjrzyjmy się razem innym cechom, na które warto zwrócić uwagę, oceniając rowery górskie. Należą do nich:

Sprawdzona marka

Przewidywanie, na ile prezentowany w sklepie rower zadowoli nas swoją wytrzymałością, bywa podobnie trudne jak próba przewidywania przyszłości. Na szczęście większość elementów roweru możesz z łatwością wymienić, ta zasada nie dotyczy jednak ramy, która powinna zostać wyprodukowana przy użyciu cieszącej się renomą technologii. Pozostałe komponenty roweru nietrudno będzie udoskonalić w toku użytkowania pojazdu.

By oszacować żywotność roweru, najlepiej kierować się recenzjami i testami marki, którymi w Internecie chętnie dzielą się pasjonaci. Jeśli producent wybranego przez Ciebie roweru cieszy się uznaniem zapalonych kolarzy, możesz ze spokojem założyć, że posłuży Ci na dłużej. Więcej ryzykujesz, wybierając rower górski od nieznanej firmy, choć bywa, że wiąże się to z bardziej atrakcyjnymi cenami.

Hamulce

Jazda po wymagającym terenie nie będzie bezpieczna, jeśli nie uzyskamy pełnej kontroli nad naszym rowerem. Przemierzając na swoim MTB górskie szklaki, niejednokrotnie będziesz musiał gwałtownie zahamować, by uniknąć zderzenia z niespodziewaną przeszkodą. Jak wybrać hamulce, które nie zawiodą Cię w takiej sytuacji?

Eksperci są zgodni, że w rowerach górskich należy montować hamulce tarczowe składające się z zacisku przymocowanego do widełek oraz tarczy połączonej z kołem. Gdy ściśniemy dźwignię przy kierownicy, do tarczy dociskane są klocki, co powoduje zmniejszenie prędkości obracania się kół. Rowery MTB potrzebują dużej siły hamowanie, dlatego powinniśmy postarać się o mocne zaciski hydrauliczne i duże tarcze hamulców.

Regulowane części

Bezpieczna i komfortowa jazda wymaga, by rower jak najlepiej pasował do wymiarów Twojego ciała. Ponieważ dopiero odkrywasz, czego potrzebujesz od swojego jednośladu, zdecyduj się na rower gwarantujący szerokie możliwości regulowania wysokości kierownicy i siodełka. Pamiętaj, że im niżej zamontowana kierownica, tym bardziej sportową pozycję przyjmie trzymający ją kolarz. Z biegiem czasu i kilometrów z pewnością bardziej przyzwyczaisz się do sportowego trybu jazdy i będziesz wtedy potrzebował możliwości obniżenia kierownicy.

Rozmiar kół

Czasy, w których wszystkie rowery posiadały koła o średnicy 26 cali odeszły już do przeszłości. Obecnie standardem dla rowerów górskich jest wielkość 29 cali, większe koła sprawniej radzą sobie bowiem z nierównościami terenu. Taka wysokość może jednak sprawiać dyskomfort osobom o niskim wzroście, dlatego producenci rowerów MTB wypracowali dla nich swoisty kompromis – koła o średnicy 27 i pół cala.

To już wszystkie najważniejsze informacje, które powinieneś poznać przed wyborem pierwszego roweru górskiego. Powodzenia!