Rzeczoznawca budowlany – czym dokładnie się zajmuje i jak nim zostać? Lut16

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Rzeczoznawca budowlany – czym dokładnie się zajmuje i jak nim zostać?

Zawód rzeczoznawcy budowlanego jest chyba każdemu doskonale znany, jednak nie każdy wie, czym dokładnie zajmuje się taki specjalista i kiedy warto skorzystać z jego usług, które są nieocenione w naprawdę wielu przypadkach. Jakie usługi wchodzą w zakres działań rzeczoznawcy budowlanego i dlaczego warto z nich skorzystać? Jakie uprawnienia ma taki specjalista i kto może nim zostać? Sprawdź więcej informacji na ten temat już teraz i dowiedz się, kiedy naprawdę warto skorzystać ze wsparcia rzeczoznawcy budowlanego.  

Kim jest rzeczoznawca budowlany i jakie pełni funkcje?

Rzeczoznawca budowlany to obecnie zawód zaufania publicznego. Jego funkcja zmieniła się wraz z nowelizacją ustawy dotyczącej wykonywania tego zawodu z 2014 roku. Wcześniej rzeczoznawca budowlany był samodzielnym zawodem technicznym z zakresu budownictwa. Obecnie, aby zostać rzeczoznawcą budowlanym, niezbędne jest uzyskanie tytułu magistra inżyniera lub inżyniera architekta. Osoba, która chce pracować jako rzeczoznawca budowlany, musi posiadać minimum 10 lat doświadczenia zawodowego w rzeczoznawstwie. Ważne jest doświadczenie praktyczne, związane z tą branżą. Osoba, która chce zostać rzeczoznawcą budowlanym, musi także należeć do odpowiedniej izby zawodowej. 

Zawód ten jest bardzo wymagający. Dobry rzeczoznawca musi być obiektywny, dlatego też jest to zawód zaufania publicznego – istotne jest, aby przeprowadzane czynności przez rzeczoznawcę były w stu procentach obiektywne i skupione na rzeczywistym stanie konstrukcji maszyn i urządzeń budowlanych i technicznych, a także oczywiście kontrolowanych budynków i innych konstrukcji budowlanych. Dlatego też szukając sprawdzonego rzeczoznawcy, warto postawić na niezależnego fachowca z odpowiednim doświadczeniem. 

profesjonalny i doświadczony rzeczoznawca budowlany

Do zadań rzeczoznawcy należy przede wszystkim wykonywanie badań oraz sporządzanie na ich podstawie ekspertyz, które określają stan techniczny badanych budynków, a także maszyn i urządzeń budowlanych. Rzeczoznawca budowlany czuwa nad poprawnym wykonaniem projektu oraz jego zgodnym z ustaleniami wcieleniem w życie. Musi on sprawdzać, czy prace są prowadzone zgodnie z zaleceniami i czy wszystkie prace związane ze stawianiem lub odnawianiem budynków są wykonywane w sposób bezpieczny. Do podstawowych zadań osoby, która wykonuje ten zawód, należy również przeprowadzanie okresowych kontroli budynków w kwestii bezpieczeństwa i stabilności konstrukcji. Rzeczoznawca jest angażowany również w proces odnawiania zabudowanych konstrukcji, gdzie współpracuje z konserwatorem zabytków. 

Postaw na sprawdzone usługi rzeczoznawcy budowlanego z doświadczeniem

Każdy rzeczoznawca budowlany powinien kierować się przede wszystkim dobrem interesów publicznych, dlatego też ten zawód jest od kilku lat zawodem zaufania publicznego. Podczas wykonywania ekspertyz oraz badań rzeczoznawca musi kierować się przede wszystkimi obiektywną oceną konstrukcji oraz realizacji inwestycji budowlanych obecnych lub przyszłych. Nie może w swojej ocenie kierować się swoimi subiektywnymi odczuciami ani też brać pod uwagę korzyści dla jakiegokolwiek podmiotu, czy to dla siebie samego, czy dla innych, np. dla firm budowlanych. Dlatego bardzo ważne jest korzystanie tylko z rzetelnych usług rzeczoznawcy budowlanego z odpowiednim doświadczeniem, który podejdzie do swojego zadania profesjonalnie. 

Każdy rzeczoznawca musi mieć wysokie poczucie moralności oraz być osobą bardzo odpowiedzialną. Od przeprowadzanych przez niego ekspertyz często zależy bezpieczeństwo osób, które wykonują prace budowlane lub mają w przyszłości użytkować odnawiany lub stawiany od nowa budynek. Dobry rzeczoznawca budowlany musi być w swoich działaniach rzetelny oraz obowiązkowy i bardzo dokładny. Musi wielokrotnie sprawdzać wszystkie otrzymane wyniki, aby mieć pewność, że jego wnioski oparte będą na słusznych i potwierdzonych przesłankach.