Czym jest zespół odstawienny? Sty23

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Czym jest zespół odstawienny?

Nagłe odstawienie alkoholu nigdy nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pod opieką specjalistów. Tzw. zespół odstawienny to stan, kiedy organizm jest niezwykle osłabiony, a szereg objawów na tle zaburzeń psychicznych i ogólnoustrojowych doprowadzają do znacznego pogorszenia się samopoczucia osoby uzależnionej. Dlatego też przechodząc na detoks alkoholowy najbezpieczniej jest to zrobić jedynie pod obserwacją osób, które mogą nam pomóc.

Obecnie coraz więcej osób mierzy się z uzależnieniem od alkoholu oraz innych substancji. Gloryfikacja alkoholu i wykorzystywanie go jako sposobu na radzenie sobie ze stresem czy emocjami, doprowadziły do momentu, że uzależniają się od niego przede wszystkim młode osoby. Leczenie alkoholizmu jest jednak trudne i długotrwałe, a bez specjalistycznej pomocy – prawie niemożliwe. 

Odstawienie alkoholu prowadzi do powstania zespołu abstynencyjnego. Czym jest zatem zespół odstawienny i jakie są jego główne przyczyny? Jak wygląda detoks alkoholowy w specjalistycznym ośrodku? 

Zespół odstawienny – co należy o nim wiedzieć? 

Zespół odstawienny, znany również pod nazwą zespołu abstynencyjnego, to szereg objawów zdrowotnych, które pojawiają się przy próbach odstawienia alkoholu. Organizm człowieka uzależnionego nie potrafi samodzielnie przestawić się na brak używki, co prowadzi do pojawienia się problemów na tle psychicznym oraz somatycznym. Objawy zerwania z alkoholem przyjmują różną formę i charakteryzują się różnym stopniem nasilenia. W przypadku osób silnie uzależnionych, nagłe odstawienie używki prowadzi do szoku w organizmie i stanowi niebezpieczny stan zdrowia. 

Co ciekawe, zespół odstawienny występuje również u osób, które spożywały duże ilości alkoholu jedynie przez kilka dni. Złe samopoczucie, nudności czy drgawki to typowe objawy nagłego odstawienia alkoholu. Z zespołem abstynencyjnym mierzą się także uzależnieni, którzy stopniowo zmniejszają dawki przyjmowanego alkoholu. 

Kiedy pojawia się zespół abstynencyjny? 

Jak sama nazwa wskazuje, zespół abstynencyjny pojawia się tuż po odstawieniu każdej dawki alkoholu bądź innych substancji uzależniających. Pierwsze objawy mogą się pojawić już nawet po kilku godzinach od przyjęcia ostatniej dawki alkoholu. W zależności od stanu osoby uzależnionej i tego, jak długo regularnie piła alkohol, stan ten utrzymuje się do od kilku godzin do nawet kilkunastu dni. 

Samodzielne odstawienie alkoholu, zwłaszcza jeśli pacjent jest uzależniony od lat, jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Nierzadko objawy zespołu abstynencyjnego są na tyle trudne do zniesienia, że uzależniony szybko sięga po używkę, aby je choć trochę złagodzić. 

Objawy i leczenie zespołu odstawiennego w ośrodku uzależnień 

Objawy zespołu odstawiennego dzielimy na dwa rodzaje: łagodne, czyli bez żadnych komplikacji oraz powikłane. Do lekkich i niezagrażających życiu objawów odstawienia alkoholu zaliczamy

  • ból głowy, osłabienie organizmu, nudności, wymioty, 
  • drżenie mięśni, pocenie się, spadek temperatury ciała, 
  • bezsenność, niepokój, 
  • nadwrażliwość na światło.

Tego typu objawy mogą pojawić się u każdego, kto kilka godzin wcześniej spożywał duże ilości alkoholu. 

Powikłany zespół abstynencyjny jest niebezpieczny dla człowieka, zwłaszcza jeśli będzie on zmagał się z objawami majaczenia alkoholowego

  • koszmary senne, lęk i niepokój, trudne do zatrzymania drżenie ciała, 
  • halucynacje, 
  • zaburzenia świadomości, 
  • problemy z utrzymaniem prawidłowego rytmu serca, 
  • wzrost ciśnienia tętniczego, co może doprowadzić do zawału lub udaru. 

Silnie uzależnieni pacjenci, którzy po wielu latach odstawiają alkohol mogą doświadczyć takich objawów jak niekontrolowane skurcze mięśni, czyli tzw. padaczkę alkoholową, utratę świadomości, niekontrolowane wypróżnianie. 

alkohol

Detoks alkoholowy we Wrocławiu – profesjonalna pomoc w walce z uzależnieniem 

Detoks we Wrocławiu to bezpieczny sposób na rozpoczęcie leczenia uzależnienia od alkoholu. Z racji tego, że nagłe odstawienie alkoholu może doprowadzić do niedotlenienia mózgu lud uduszenia się treścią pokarmową, warto leczenie przeprowadzić pod okiem kadry specjalistów. 

Leczenie alkoholizmu, zwłaszcza w pierwszych tygodniach, wymaga pomocy profesjonalistów, którzy w razie wystąpienia poważnych objawów zespołu abstynencyjnego zapewnią odpowiednie leki oraz warunki pobytu. Prywatny ośrodek już od pierwszego dnia detoksu zapewnia swoim pacjentom pomoc psychologiczną i psychiatryczną, a po ustaniu wszystkich objawów zespołu odstawiennego – terapię uzależnień. 

Jeśli zatem planujesz zawalczyć o siebie, a jednocześnie obawiasz się problemów zdrowotnych związanych z odstawieniem alkoholu, warto zgłosić się do prywatnego ośrodka uzależnień.