Planowanie podróży pociągiem Lip31

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Planowanie podróży pociągiem

Planując podróż pociągiem, warto się do niej odpowiednio przygotować. Pierwszą i zasadniczą kwestią jest oczywiście kupienie biletu. Kolejną – zadbanie o bagaż, komfort jazdy i bezpieczeństwo. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym zasadom efektywnego podróżowania koleją.

Jak można zaoszczędzić na biletach kolejowych?

Planując podróż pociągiem, warto zrobić to tak, aby za bilet zapłacić jak najmniej. Jest na to szansa na przykład w POLREGIO – Przewozy Regionalne. Przewoźnik daje możliwość korzystania z promocji i różnego rodzaju akcji rabatowych. Warto zajrzeć i skorzystać ze strony kup.biletyregionalne.pl, gdzie zakupić można wszystkie bilety POLREGIO.

bilety online

Sporo profitów niesie też zaopatrzenie się w firmową kartę zniżkową, tak zwaną REGIOkartę. Jest to oferta skierowana do osób, które często podróżują. Jej posiadacze kwalifikują się do około 30 procentowej zniżki na bilety jednorazowe i około 15 procentowej zniżki na bilety sieciowe oraz okresowe. W zależności od czasu w którym chcielibyśmy z niej korzystać zapłacimy 175 złotych za rok lub 105 złotych za pół roku. Wydanie duplikatu kosztuje 25 zł.

Korzyści finansowe to jednak nie wszystko, o co podróżujący powinni zadbać…

Inne porady dla podróżujących koleją

Podróż koleją, niezależnie od tego czy jest długa, czy krótka – może być przyjemna. By tak się stało, trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Szykując się do podróży pociągiem, przede wszystkim warto zadbać o dobór odpowiedniego stroju. Wskazane są nie tylko wygodne, lekkie buty, ale i ubranie, które pozwoli nam na swobodę ruchów. W zbyt ciasnych spodniach czy ciężkich butach, prędzej czy później będziemy czuć się bardzo niekomfortowo. Przy sobie warto mieć również torbę lub plecak, który będzie dla nas cały czas dostępny. Rzeczy przydatne w podróży powinny być przecież na wyciągnięcie ręki. Dobrze, by wśród nich znalazło się picie i jedzenie, najlepiej w dość dużych ilościach, jeśli w pociągu będziemy musieli spędzić długie godziny, a może i dobę. W końcu będąc w domu, w tym samym czasie zjedlibyśmy co najmniej trzy posiłki.

Spędzenie czasu wolnego w czasie jazdy i odpowiednie jego zaplanowanie, to również ważna kwestia. Jako że nie musimy w żaden sposób skupiać się na drodze, ewentualna samotna podróż może nas w końcu bardzo znużyć. Warto zatem przyszykować sobie przed wyjazdem kilka ciekawych książek czy gazet. Jeśli lubimy muzykę, to nie zaszkodzi zabrać ze sobą słuchawek, aby przy odtwarzaniu kolejnych piosenek nie przeszkadzać współpasażerom.

Jeśli nasza podróż zaplanowana jest w godzinach nocnych, to lepiej zbyt długo przed nią nie wypoczywać. Sen w trakcie jazdy spowoduje, że ta szybciej minie. To, co jest kwestią zasadniczą, to również sam bilet i ewentualna legitymacja, a raczej dostępność miejsca, w którym je schowamy. W razie kontroli konduktora nie będziemy musieli nerwowo przeszukiwać kieszeni czy walizek.

Bezpieczeństwo w podróży koleją

Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej podróżować w grupie – o ile oczywiście jest to możliwe. Jeśli taka opcja nie wchodzi w grę, należy jak najlepiej pilnować swojego bagażu. Idąc do toalety, zawsze zabierajmy ze sobą choćby torbę podręczną, w której schowane mamy pieniądze i dokumenty. Siadając przy oknie lub przy drzwiach, także zmniejszamy ryzyko kradzieży.

Przestrzegając wszystkich powyższych zasad i kupując bilet z głową, możemy podróżować w sposób korzystny finansowo, ale także komfortowy i bezpieczny. Pamiętajmy o tym!