Tagi

Podobne posty

Podziel się:

5 rad jak usprawnić funkcjonowanie magazynu

Przestrzeń magazynowa to niezbędny element działań wielu zarówno mniejszych jak i większych firm. Magazyny mogą być różne w zależności od branży, w jakiej działa firma, rodzaju magazynowanych towarów, ich ilości oraz wielu innych czynników.

Jednak bez względu na to czym zajmuje się dana firma i co będzie składowane w posiadanych przez nią magazynach,  najważniejszą kwestią dla przedsiębiorcy jest wykorzystanie tej przestrzeni w jak najbardziej efektywny sposób. W tym celu bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia optymalizacja i prawidłowe zagospodarowanie całej przestrzeni magazynowej.

Pozwoli to na dużo szybszą pracę, możliwość magazynowania większej ilości towarów i ogólnie usprawni działanie całej firmy. Z tego powodu warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, aby w jak najlepszym stopniu wykorzystać całą posiadaną przestrzeń magazynową.

Optymalizacja przestrzeni magazynowej

Działalność każdego magazynu powinna być poprzedzona odpowiednią optymalizacją przestrzeni magazynowej. Działanie to polega na przeanalizowaniu wszelkich procesów, jakie mają miejsce na terenie magazynu. Kluczowe jest tutaj określenie tego jak wiele towarów można zmagazynować w danej przestrzeni i jak ta wartość ma się do realnych wyników.

Bardzo ważne jest, aby w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystywać całą przestrzeń magazynową, jaką się posiada. Jeśli jest ona większa, niż w rzeczywistości potrzebujemy, to tak naprawdę tracimy sporo pieniędzy na jej utrzymanie. Z tego względu bardzo ważny jest wybór odpowiedniej wielkości magazynu do wymagań i potrzeb naszej firmy.

Jeśli posiadamy duży magazyn, ale brakuje nam w nim miejsca to czasami wystarczającym działaniem, aby zyskać sporą ilość wolnej przestrzeni, jest zmienienie systemu składowania towarów. Warto przeanalizować tę kwestię, ponieważ jest to częsty problem, który negatywnie wpływa na działanie magazynu.

Strategia logistyczna

Magazyny mogą różnić się powierzchnią, liczbą pracowników, liczbą zamówień oraz innymi tego typu czynnikami. Z tego względu bardzo ważną sprawą jest wybranie odpowiedniej strategii logistycznej, która będzie określać sposób działania magazynu. Aby tego dokonać, należy dokładnie przeanalizować ilość zamówień, to czy pojawiają się one okresowo, czy może ich ilość jest stała, na jakim etapie procesu logistycznego tracimy najwięcej czasu i wiele więcej.

Dzięki temu będziemy w stanie dobrać odpowiednią strategię logistyczną dostosowaną do działania naszego magazynu. Często strategia ta może polegać na przykład na kompletowaniu zamówień pojedynczo lub seryjnie, zlecaniu niektórych zadań zewnętrznym firmom czy też automatyzacji.

Unikanie strat spowodowanych błędami

Największe straty firmy ponoszą zazwyczaj w związku z różnego rodzaju błędami. Nie inaczej jest w przypadku magazynów, gdzie często zdarzają się błędy w zamówieniach, co naraża firmę na dodatkowe koszty. Aby tego uniknąć, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie w magazynie kontroli jakości.

Bardzo ważne jest, aby kontrola ta obejmowała wszystkie etapy procesu logistycznego takie jak przyjęcie produktów, ich kompletowanie w poszczególne zamówienia, pakowanie oraz wysyłka. Monitorując w tak dokładny sposób poszczególne czynności, możemy w bardzo skuteczny sposób zminimalizować ryzyko popełnienia błędu i tym samym narażenia firmy na poniesienie dodatkowych kosztów.

Warto również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie towarów przetrzymywanych w magazynie. W tym celu bardzo dobrze sprawdza się folia ochronna z klejem, która skutecznie zabezpiecza towary przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak np. wilgoć.

folia ochronna z klejem

Zlecenie części prac zewnętrznej firmie

Outsourcing to rozwiązanie, z którego korzysta obecnie bardzo wiele firm. Polega on na tym, że część zadań zlecamy zewnętrznym firmom, które specjalizują się w danej dziedzinie. W taki właśnie sposób możemy skutecznie odciążyć nasz magazyn, jednocześnie usprawnić działanie firmy. Oczywiście wiąże się to zawsze z dodatkowymi kosztami, jednak często rozwiązanie to przynosi znacznie więcej korzyści i pozwala skutecznie zwiększyć zyski firmy.

Automatyzacja

Dzięki rozwojowi różnego rodzaju nowoczesnych technologii w wielu dziedzinach implementowane są rozwiązania, które skutecznie usprawniają wiele działań i pozwalają zastąpić ludzi w niektórych pracach. W magazynach automatyzacja pozwala zdalnie kontrolować ilość dostępnych produktów na magazynie i w razie gdy ich zasoby się kończą, odpowiednio wcześnie przygotować się na tę ewentualność.