Wyjaśniamy proces rozwodowy – zobacz jak przebiega
Chcąc wyjaśnić na czym polega rozwód powinniśmy pokrótce zapoznać się z pojęciem małżeństwa. Małżeństwo zgodnie z prawem polskim jest to trwały związek kobiety i mężczyzny powstały wskutek zgodnej woli, poświadczony przed urzędnikiem Stanu Cywilnego. Zawarcie małżeństwa wiąże się z licznymi prawami, obowiązkami i skutkami jakie wynikają z przepisów Kodeksu Opiekuńczo Rodzinnego. Chcąc przerwać lub jak się potocznie mówi zakończyć związek małżeński jedna ze stron zainteresowanych musi złożyć wniosek o orzeczenie rozwodu do Sądu Okręgowego. Rozprawy prowadzone są przez sędziego zawodowego w obecności dwóch ławników, którzy przydzielani są z urzędu do danej sprawy, należy zaznaczyć iż skład sędziego i ławników nie może ulec zmianie do zakończenia się postępowania.
Istnieje kilka rodzajów pozwów rozwodowych:
- ogólny wniosek rozwodowy,
- pozew o rozwód z orzekaniem o winie,
- pozew o rozwód bez orzekania o winie,
Rodzaj pozwu rozwodowego na jaki się zdecydujemy zależy od sytuacji jaka panuje między małżonkami. Bardzo istotną kwestią w tej sytuacji jest to czy małżonkowie zgodnie i wspólnie podejmują decyzje o ustąpieniu więzów małżeńskich,czy też tylko jedna strona wyraża chęć rozwodu. W przypadku pozwów z orzekaniem o winie sąd musi rozpatrzeć wiele wniosków dowodowych, powołać świadków którzy mogą cokolwiek wnieść do rozprawy. Sprawy takie zazwyczaj trwają bardzo długo, są nieprzyjemne dla stron postępowania. W takich sytuacjach sądy bardzo wnikliwie analizują dotychczasowe życie małżonków, oceniając wszystkie przede wszystkim te niekomfortowe sytuacje z życia. Składając taki rodzaj pozwu rozwodowego powinniśmy rozważyć podjęcie współpracy z prawnikiem-pełnomocnikiem strony.
Rozwód za porozumieniem stron
Dużo prościej ubiegać się o rozwód za porozumieniem stron w tym przypadku małżonkowie wspólnie i przemyślanie podejmą jednogłośną decyzję. Rozwód taki można przeprowadzić już na pierwszej rozprawie. Sądy w takich sytuacjach rezygnują z możliwości potrzeby powoływania i przesłuchiwania świadków, bowiem w danej sytuacji żadna ze stron nie musi udowadniać winy drugiej strony.
Kwestie związane z podziałem majątku, wychowaniem dzieci sąd może rozpatrzeć w odrębnym postępowaniu – warto na ten temat dowiedzieć się więcej tutaj: http://labentowicz.com.
W sytuacji gdy jedna ze stron nie zgadza się z wyrokiem sądowym orzekającym o rozwodzie ma prawo zaskarżyć wyrok poprzez wniesienie apelacji do sądu drugiej instancji-Sądu Apelacyjnego. Termin w jakim możemy wnieść odwołanie to 14 dni od dnia doręczenia stronie wyroku sądowego.
Pomimo iż rozwody nie należą do najprzyjemniejszych momentów w życiu, coraz więcej osób z dużą łatwością i chęcią zmian decyduje się na podjęcie tak radykalnych kroków. Często nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji jakie może to wywołać na przyszłość,w szczególności gdy posiadamy wspólne potomstwo. W gniewie zapominamy o tym, iż dzieci rozwodzących się rodziców nie ponoszą odpowiedzialności za ich zachowanie a konsekwencje jakie z tego wynikają pozostawiają u nich ogromne spustoszenie i żal. Bardzo ważną kwestią jest byśmy nie robili z dziecka karty przetargowej pomiędzy rozwodzącymi się rodzicami.