Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Jak wygląda rehabilitacja domowa?

Rehabilitacja domowa może być prowadzona u osób, które mają problemy z narządem ruchu, układem nerwowym, po różnego rodzaju urazach, a także udarach.

Może dotyczyć zarówno pacjentów dorosłych, w podeszłym wieku, jak i niemowląt oraz dzieci na przykład z wadami postawy. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia osobom, które nie poruszają się samodzielnie, bezpłatną rehabilitację w domu. NFZ refunduje do 5 zabiegów dziennie i do 80 dni zabiegowych w ciągu roku.

Ważną informacją jest to, że w sytuacjach wyjątkowych, gdy efekt przeprowadzonych zabiegów nie został osiągnięty, pacjent może się starać o przedłużenie rehabilitacji domowej. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest uzyskanie zgody dyrektora właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia na przeprowadzenie dodatkowych zabiegów rehabilitacyjnych.

Zalety rehabilitacji domowej?

Rehabilitacja w warunkach domowych umożliwia rehabilitantowi indywidualną pracę z pacjentem, choć miejsce wykonywaniu masażu nie ma decydującego znaczenia dla jego skuteczności. Skorzystanie z domowej rehabilitacji ma wiele zalet. Pacjent nie powinien mieć obaw o profesjonalny sprzęt stosowany do tego rodzaju zabiegu, gdyż w każdych warunkach zapewnia on bezpieczeństwo i komfort rehabilitacji.

Zaletą rehabilitacji domowej jest oszczędność czasu, którego pacjent nie musi tracić na dojazd do gabinetu. Poza tym osoby mające trudności z poruszaniem się mają możliwość skorzystania  jak najszybciej z terapii po na przykład urazie, udarze, co zwiększa ich szanse na szybką poprawę stanu zdrowia.

Rehabilitacja podjęta wcześnie szybko przyniesie oczekiwane rezultaty, a jej czas będzie zdecydowanie krótszy. Zaletą tej formy terapii jest indywidualne dostosowanie godzin pracy rehabilitanta do możliwości pacjenta. Poza tym zwiększa się komfort osoby poddanej rehabilitacji ze względu na domowe otoczenie, które jest dla niej bezpieczne i przyjazne, co ma ogromne znaczenie w przypadku dzieci.

Pacjent po zakończeniu zabiegu nie jest narażony na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych podczas powrotu do domu, szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Po zabiegu może odpocząć nie narażając się na dodatkowe zagrożenie. Publiczne ośrodki lub gabinety nie zapewnią tak dużego komfortu psychicznego pacjentowi poddanemu rehabilitacji.

Kto może skorzystać z rehabilitacji domowej?

Rehabilitacja domowa jest komfortowym sposobem na odbycie terapii przez osoby po przebytych urazach oraz przez pacjentów w podeszłym wieku i tych, którzy w natłoku obowiązków związanych z pracą nie znajdują czasu na udanie się do gabinetu lub przychodni. Ból związany z różnymi dolegliwościami lub urazami powoduje trudności w poruszaniu się, stanowiąc poważną przeszkodę utrudniającą dotarcie do fizjoterapeuty, dlatego rehabilitacja domowa jest idealnym rozwiązaniem.

Zabiegi wykonywane w takich warunkach mogą dotyczyć problemów z kręgosłupem, rwą kulszową, bólem stawów, stanów po przebytych zabiegach operacyjnych, urazach, na przykład uszkodzeniu rdzenia kręgowego, udarach, z chorobą Parkinsona, z rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu, bólami promieniującymi do kończyn i innych części ciała, a także osób w stanie wegetatywnym. Wcześnie podjęta rehabilitacja może zapobiec niepełnosprawności.

Jak się przygotować do przyjazdu fizjoterapeuty? 

Zanim fizjoterapeuta pojawi się u pacjenta musi on ustalić termin wizyty. Można ją umówić nie tylko przez telefon, ale również przez kontakt mailowy na stronie centrum terapii manualnej. Po przybyciu fizjoterapeuty przeprowadza on najpierw wywiad z pacjentem w celu wybrania właściwej terapii i zaplanowania działań rehabilitacyjnych.

Kluczowe znaczenie ma tutaj poznanie historii choroby oraz ewentualnych chorób współistniejących. Dużym ułatwieniem będzie przedstawienie specjaliście dokumentacji medycznej. Istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego stroju. Musi być wygodny nie tylko dla osoby poddanej rehabilitacji, ale również dla fizjoterapeuty i umożliwiać mu dotarcie do miejsca urazu lub uszkodzonej części ciała.

Najkorzystniejszy jest strój sportowy, nie krępujący ruchów i wygodny. Terapia może być modyfikowana w zależności od jej postępów.

masaż

Rehabilitacja domowa Wrocław

Gabinet fizjoterapii we Wrocławiu oferuje profesjonalne usługi z zakresu przeprowadzania rehabilitacji w mieście, która obejmuje różnorodne zabiegi fizjoterapeutyczne takie jak: masaż leczniczy oraz klasyczny, terapię manualną oraz szeroko pojęte doradztwo. Fizjoterapeuta może zalecić pacjentowi wykonywanie dodatkowych ćwiczeń w domu w celu utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia, temu służy również zachowywanie prawidłowej diety i odpowiedniego trybu życia.

Opcja dojazdu do pacjenta na rehabilitację domową we Wrocławiu umożliwia skorzystanie z oferty wszystkim tym, którzy zmagają się z bólem kręgosłupa lub stawów, ale również z rwą kulszową, dyskopatią, bólem poszczególnych części ciała, mrowieniem i drętwieniem kończyn, przebyli operację lub zabieg. Rehabilitacja domowa jest szansą dla wielu osób na szybki powrót do pełnej sprawności.