Systemy jezdne w fotelach zabiegowych Sty13

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Systemy jezdne w fotelach zabiegowych

Bez wątpienia system jezdny w fotelu zabiegowym ma ogromne znaczenie. Wpływa on na jakość pracy lekarza, który dzięki kółkom może w szybki sposób przetransportować pacjenta do innego pomieszczenia. Wielofunkcjonalne meble medyczne to najlepsze rozwiązanie do każdego gabinetu lekarskiego czy placówki, gdzie przeprowadzane są różnego rodzaju operacje oraz zabiegi. 

Warto jednak pamiętać, że dobranie odpowiedniego fotela zabiegowego gabinetu oznacza dokładne sprecyzowanie, jakie funkcjonalności mebel powinien posiadać. Fotele zabiegowe różnią się od siebie nie tylko wyglądem czy dodatkowymi elementami w postaci uchwytów na kroplówkę lub stolika, ale przede wszystkim – układem jezdnym. To od wybranego systemu jezdnego będzie zależał komfort pracy lekarza, a także bezpieczeństwo pacjenta. 

System jezdny w fotelu zabiegowym –  dlaczego jest tak ważny? 

Fotele zabiegowe, które są wyposażone w koła, zostały zaprojektowane tak, aby systemy jezdne spełniały wymagania wszystkich jego użytkowników. Oznacza to, że podstawową funkcją systemów jezdnych w fotelach zabiegowych, jakie są zamawiane do gabinetów medycznych, jest możliwość bezproblemowego przemieszczania ich. Różnego rodzaju zabiegi mogą być zatem przeprowadzane w pomieszczeniach do tego dostosowanych, a w razie konieczności – pacjent może zostać przetransportowany pod odpowiednią aparaturę. 

Współcześnie gabinety zabiegowe nie muszą być wyposażone w każdy sprzęt, który jest niezbędny do przeprowadzenia zabiegu. Możliwość przemieszczenia pacjentów na fotelach zabiegowych czy  obracania fotelem wokół jego własnej osi, to spore ułatwienie dla specjalistów, którzy szukają najlepszych mebli medycznych. 

Jakie systemy jezdne w fotelach zabiegowych wyróżniamy?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju systemy jezdne. Każdy specjalista jest zatem w stanie wybrać taki fotel zabiegowy, który spełni jego oczekiwania, a jednocześnie będzie pod kątem funkcjonalności pasował do rozkładu gabinetu medycznego. Wyróżniamy zatem takie systemy jezdne jak: 

  • układ jezdny wyposażony w podwozie z centralną blokadą kół, 
  • układ jezdny wyposażony w indywidualną blokadą wszystkich kół, 
  • układ jezdny wyposażony w indywidualną tylną blokadę kół, 
  • układ jezdny bez blokady kół. 

Blokada w kołach fotela zabiegowego odgrywa jedną z najważniejszych funkcji. To właśnie dzięki nim fotel stoi nieruchomo podczas wykonywania zabiegu, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędu medycznego. W trakcie zabiegu nie ma możliwości, aby fotel samoistnie odjechał bądź przesunął się nawet o kilka centymetrów. Dzięki temu zarówno specjalista przeprowadzający zabieg, jak i pacjent, może czuć się pewnie i bezpiecznie. 

fotel zabiegowy

Rodzaj blokady kół warto dostosować do własnych potrzeb. Najchętniej wybieraną przez medyków opcją są systemy jezdne z centralną blokadą wszystkich kół, gdyż wystarczy zablokować jedno koło, aby fotel stał nieruchomo. Ciekawym rozwiązaniem jest również fotel zabiegowy z indywidualną blokadą wszystkich kół, co jeszcze bardziej podnosi poziom bezpieczeństwa w trakcie zabiegu. 

W gabinetach medycznych nie zaleca się wstawiania foteli zabiegowych, które nie posiadają blokad na kołach systemu jezdnego. 

Funkcjonalne elementy wyposażenia foteli zabiegowych do gabinetu medycznego 

Fotele medyczne służą do przeprowadzenia różnego rodzaju zabiegów w tym do chemioterapii, dializ i iniekcji, chirurgii jednego dnia, badania pacjentów. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz samego siedziska i systemu jezdnego, były wyposażone w dodatkowe elementy, które ułatwią pracę lekarzy, pielęgniarek oraz znacznie poprawią komfort pacjenta. 

Fotele zabiegowe powinny być zatem wyposażone w hydrauliczną regulację wysokości, aby każdorazowo móc wyrównać poziom siedziska do potrzeb zabiegu oraz wzrostu pacjenta. Warto również wybierać fotele zabiegowe rozkładane, ze specjalnym miejscem na nogi. Dzięki temu przeprowadzane zabiegi będą bardziej komfortowe dla pacjentów. Fotele tego typu posiadają również regulowane podłokietniki. 

Spora popularnością cieszą się także fotele zabiegowe ze specjalnym miejscem na kroplówkę oraz tacą na narzędzia chirurgiczne. W przypadku foteli zabiegowych do chemioterapii czy dializ, warto zadbać także o to, aby oparcie było uzupełnione w regulowany zagłówek. Wielogodzinne wlewy z pewnością będą dla pacjenta znacznie mniej uciążliwe. 

Kompletując wyposażenie gabinetu medycznego w prywatnej lub ogólnodostępnej placówce, najlepiej korzystać z usług profesjonalnych i sprawdzonych sprzedawców mebli medycznych. Fotele zabiegowe, kozetki czy krzesła lekarskie muszą spełniać wszystkie wymagania pod względem bezpieczeństwa oraz jakości.