Jak przygotować się do zabiegu Esperalu?
Zaszycie esperalu stanowi jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia alkoholizmu. Zabiegi tego typu przeprowadzane są w specjalistycznych ośrodkach zajmujących się terapią uzależnień. W jaki sposób należy przygotować się do implementacji wszywki z esperalem?
Czym jest esperal?
Esperal to środek farmaceutyczny, którego substancją czynną jest disulfiram – inhibitor dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzym przekształcający główny metabolit etanolu, aldehyd octowy, do kwasu octowego. Esperal blokuje więc procesy rozkładu alkoholu w wątrobie i powoduje gromadzenie się w organizmie aldehydu octowego, co skutkuje wystąpieniem silnych objawów zatrucia, takich jak:
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- nudności,
- wymioty,
- uczucie gorąca,
- duszności,
- nadmierne pocenie się,
- zaczerwienienie twarzy,
- pokrzywka,
- tachykardia,
- duże wahania wartości ciśnienia tętniczego krwi,
- silny lęk, w tym również lęk przed śmiercią.
Objawy te pojawiają się już po upływie 10 minut od przyjęcia dawki alkoholu. W niektórych sytuacjach, szczególnie po wejściu w kontakt z dużą ilością etanolu, esperal może powodować także ataki drgawek, zawał serca oraz trwałe uszkodzenie wątroby. Dolegliwości wywołane przez lek mogą trwać od 4 do 10 godzin.
Wykorzystanie esperalu w leczeniu alkoholizmu
Esperal wykorzystywany jest we wszywkach alkoholowych, które implementowane są uzależnionym od alkoholu osobom posiadającym niewystarczająco silną motywację wewnętrzną do podjęcia walki z nałogiem. Ta metoda leczenia alkoholizmu polecana jest przede wszystkim alkoholikom wycieńczonym wielodniowymi ciągami alkoholowymi, niezdolnym do samodzielnego zaprzestania picia. Wszywka z esperalem sprawia, że uzależnione osoby zaczynają kojarzyć spożycie napojów wyskokowych z silnie negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dochodzi u nich również do wykształcenia się odruchów warunkowych, które skutecznie powstrzymują alkoholika przed sięganiem po kieliszek.
Jak przygotować się do zabiegu wszycia esperalu
W ramach przygotowania się do wszycia esperalu, osoba uzależniona powinna przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który zapozna ją z przebiegiem zabiegu i przedstawi wszelkie przeciwwskazania do jego wykonania oraz środki ostrożności, jakie należy zachować. Zalecane jest również wykonanie zestawu badań diagnostycznych. Pozwolą one określić ogólny stan zdrowia osoby uzależnionej i wykryć ewentualne, mogące stanowić przeciwwskazanie do implementacji wszywki alkoholowej choroby, takie jak:
- choroba niedokrwienna serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- niewydolność serca,
- przebyta niewydolność obwodowa krążenia,
- psychoza (z wyjątkiem przebytej ostrej psychozy alkoholowej),
- różnego rodzaju zaburzenia psychiczne.
Powodem do zachowania szczególnej ostrożności są również choroby układu oddechowego, cukrzyca, padaczka oraz niewydolność nerek i wątroby. Przed zabiegiem zaszycia esperalu pacjent powinien również poinformować lekarza o przebytych próbach samobójczych, ciąży lub karmieniu piersią, a także zażywaniu następujących leków:
- leków przeciwzakrzepowych, w których składzie znajdują się antypiryna, fenytoina, diazepam i chlordiazepoksyd, gdyż disulfiram może powodować nasilenie ich działania,
- leków z izoniazydem, które w połączeniu z substancją czynną wszywki alkoholowej mają negatywny wpływ na pracę ośrodkowego układu nerwowego i mogą wywoływać takie dolegliwości, jak zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchów, bezsenność oraz drażliwość,
- leki zawierające metronidazol, gdyż ich połączenie z esperalem może powodować dezorientację oraz stany psychotyczne u pacjenta.
Przed implementacją wszywki alkoholowej osoba uzależniona powinna również upewnić się, że nie jest uczulona na disulfiram, czyli substancję czynną esperalu, ani którąkolwiek z substancji pomocniczych leku. Na przynajmniej 24 godziny przed zabiegiem alkoholik musi powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych oraz leków posiadających w składzie etanol. Każda uzależniona osoba, która decyduje się na implementację wszywki alkoholowej, powinna robić to z własnej, nieprzymuszonej woli i mieć świadomość konsekwencji swoich czynów oraz skutków niezastosowania się do wytycznych lekarza. Musi ona również zdawać sobie sprawę z tego, że esperal stanowi wyłącznie metodę pomocniczą w leczeniu alkoholizmu. Do całkowitego zerwania z nałogiem konieczne jest uczestniczenie w psychoterapii przeprowadzanej przez wykwalifikowanych i doświadczonych terapeutów.
Wszywka alkoholowa we Wrocławiu
Zabiegi implementacji wszywki alkoholowej we Wrocławiu wykonywane są w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu Nasz Gabinet. Placówka zapewnia pełną dyskrecję i anonimowość wizyt, na które można się zarejestrować przy pomocy bezpłatnej, czynnej przez cały dzień infolinii. Pacjenci mogą rozpocząć leczenie alkoholizmu bez konieczności czekania w kolejce i okazywania skierowania.