Stomatologia a chirurgia zębów Gru30

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Stomatologia a chirurgia zębów

Bez wątpienia w stomatologii można się spotkać z różnymi przypadkami. Większość z nich jest możliwa do przeprowadzenia w formie zabiegów w podstawowych gabinetach stomatologicznych. Jednak od czasu do czasu mogą się zdarzyć sytuacje, gdy niezbędna będzie pomoc chirurga. Taka chirurgia stomatologiczna jamy ustnej zajmuje się leczeniem chirurgicznym jamy ustnej oraz okolic jej przyległych. Oto kilka najważniejszych przypadków, jakimi zajmuje się chirurgia stomatologiczna:

  • ekstrakcje zębów których wyrwanie w gabinecie stomatologicznym może być niemożliwe lub problematyczne
  • odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku, plastyka połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową, leczenie różnego rodzaju ropni, stanów zapalnych oraz przetok, resekcja wierzchołka korzeni, hemisekcja, usuwanie włókniaków oraz innych zmian, jakie wytworzyły się w błonie śluzowej, przygotowanie chirurgiczne jamy ustnej do dalszego leczenia protetycznego,
  • zabiegi na zatoce szczękowej, implantologia, wstawianie skomplikowanych protez zębowych,
  • leczenie nowotworów. Są to tylko jedne z licznych zabiegów, jakie są wykonywane przez chirurga. Niezwykłym udogodnieniem zarówno dla stomatologów, jak i pacjentów jest zastosowanie w chirurgii stomatologicznej specjalnych laserowych urządzeń. Pozwalają one na mniej bolesne i bardziej precyzyjne operacje, a ponadto rany powstałe w wyniku takich laserów o wiele szybciej się goją. Wiele zabiegów odbywa się tylko przy znieczuleniu miejscowym, jednak zdarzają się sytuacje, gdy niezbędna jest dla pacjenta narkoza.

Stomatologia dziecięca – na czym polega?

Bez wątpienia niezwykle istotnym działem stomatologii jest stomatologia dziecięca. Nie bez powodu dentyści wywierają sporo stresu oraz powodują strach u dzieci, który przeradza się potem w problemy z regularnymi wizytami w gabinetach stomatologicznych nawet u dorosłych osób.

Dlatego należy zrobić wszystko by uniknąć takich traumatycznych wydarzeń, które mogą potem rzutować na cały obraz stomatologii w oczach pacjenta. Wobec tego niezwykle ważna jest stomatologia dziecięca. To na tym etapie należy zrobić wszystko by nie tylko ograniczyć dzieciom bólu i strachu, lecz także wyleczyć ich zęby, by miały jak najmniej powodów do odwiedzania gabinetów stomatologicznych. Stomatologia dziecięca obejmuje takie procesy leczenia, jak choćby: ząbkowanie i wszelkie możliwe zaburzenia ząbkowania, leczenie zębów mlecznych i zębów stałych, które jeszcze są w stanie dojrzewania,  leczenie chorób błony śluzowej,  profilaktyka próchnicy, wad zgryzu u dzieci.

Stomatologia dziecięca

Ponadto stomatolodzy mogą w swych gabinetach instruować zarówno rodziców jak i dzieci, jak należy poprawnie dbać o higienę jamy ustnej. Z wielu zabiegów, jakie są wykonywane u najmłodszych pacjentów, niezwykle ważny jest zabieg lakowania, czyli uszczelniania bruzd i szczelin międzyzębowych. Takie lakowanie pomaga uchronić dzieci przed próchnica w jej wczesnym stadium. Gabinety lekarskie powinny być jak najlepiej urządzone z myślą o najmłodszych pacjentach, by ci nie musieli się obawiać przeróżnych narzędzi stomatologicznych ani typowego wystroju gabinetu. Stomatolog CM Sanitas Lublin jest centrum stomatologicznym, w którym możecie Państwo bez przeszkód powierzyć leczenie swojego dziecka specjalistom.

Resekcja wierzchołków korzenia

W wielu przypadkach, gdy wydaje się nam, iż nie ma żadnych szans na uratowanie chorego zęba, z pomocą przychodzi nam leczenie kanałowe. Jest ono często skomplikowane i nie zawsze daje gwarancję sukcesu. Często po leczeniu kanałowym może dochodzić do stanów zapalnych korzenia takiego zęba.

Resekcja wierzchołka korzenia, to zabieg, który polega na usunięciu wierzchołka korzenia oraz wszelkich niepokojących i groźnych zmian okołowierzchołkowych w kości. Po ich usunięciu puste miejsce kanału korzeniowego zostaje wypełnione specjalnym materiałem biokompatybilnym.

Oto najczęstsze przypadki, które wymagają zastosowania takiego zabiegu stomatologicznego: przewlekłe zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, brak możliwości całkowitego usunięcia poprzedniego wypełnienia znajdującego się w kanale korzeniowym, niedrożność takiego kanału w okolicy wierzchołka korzenia, złamanie korzenia u jego najwyższego miejsca, czy choćby perforacja korzenia w okolicy okołowierzchołkowej. Przed rozpoczęciem takiego zabiegu resekcji stomatolog musi koniecznie odpowiednio przygotować kanał korzeniowy. Musi go dokładnie oczyścić  i poszerzyć. Następnie  dokonuje się nacięcia błony śluzowej w okolicy wierzchołka korzenia. Tam za pomocą specjalnej metody wycina się okienko kostne i poprzez wiertło usuwa się zniszczony materiał kostny. Po tym wszystkim dokonuje się szczelnego wypełnienia kanału korzeniowego oraz uzupełnić otworzonego okienka kostnego preparatami o właściwościach kościozastępczch. Rana zostaje zszyta i po około tygodniu szwy zostają usunięte. Przez około rok należy być pod stałą kontrolą stomatologa.