Najpopularniejsze święta kościelne – święta, których nie możesz przegapić Lut23

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Najpopularniejsze święta kościelne – święta, których nie możesz przegapić

Rok liturgiczny mija wiernym pod znakiem oczekiwania i przygotowywania się do kolejnych świąt kościelnych. W kościołach i domach czyni się odpowiednie kroki, by odpowiednio przeżywać okresy i dni świąteczne. Najważniejsze święta kościelne są istotne dla duchownych i wiernych. Przy okazji ich celebracji zbierają się całe rodziny.

Boże Narodzenie — radość z przyjścia na świat Zbawiciela.

Święta Bożego Narodzenia to chyba ulubiony okres roku dzieci i nie tylko. Szereg tradycji związanych z ich obchodzeniem rozświetla nam ponury miesiąc — jakim jest grudzień. Święta obchodzimy przez dwa dni. 25 i 26 grudnia. Poprzedza je wieczór wigilijny, 24 grudnia, wtedy spożywamy kolację wigilijną, dzielimy się opłatkiem i składamy sobie najlepsze życzenia.

Ważnym elementem Bożego Narodzenia są dekoracje. W domach i właściwie wszędzie, w szkołach, sklepach, firmach i oczywiście w kościołach, ubierane są choinki. Cały świat nabiera blasku i elegancji. Wystrojeni spotykamy się przy rodzinnych stołach, by delektować się tradycyjnymi potrawami i wypiekami. Kościoły przystrajane są nie tylko drzewkami i światełkami, ale także banerami, roll-up’ami czy flagami bożonarodzeniowymi.

Wielkanoc — zwycięstwo nad śmiercią.

Równie ważnym co Boże Narodzenie, a z teologicznego punktu widzenia, nawet ważniejszym, świętem jest Wielkanoc. W Święta Wielkiej Nocy wspominamy Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jego zwycięstwo nad śmiercią i odkupienie grzechów. Święto to poprzedza okres Wielkiego Postu i Wielki Tydzień, zakończony triduum paschalnym. Jest to okres przygotowawczy do pięćdziesięciodniowego okresu wielkanocnego.

W odróżnieniu od Bożego Narodzenia Wielkanoc jest świętem ruchomym. Od jej daty zależy też termin innych świąt jak na przykład Boże Ciało. Kiedy ją obchodzić? Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. To znaczy, że data Wielkanocy przypadnie zawsze między 22 marca a 25 kwietnia.

Wiosenny charakter Wielkanocy sprawia, że wiążą się z nią dekoracje i tradycje pasujące do tej pory roku. Przed świętowaniem przygotowujemy się do tego. Wiosenne porządki i dekoracje wnoszą do naszych domów świeżość, a świątynie przybierają odświętne szaty. Można spotkać się z flagami czy banerami, przygotowanymi specjalnie z tej okazji.

Wszystkich świętych, wyjątkowy dzień pamięci.

Tylko w Polsce uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest w sposób tak nostalgiczny i pełen zadumy. Tego dnia wybieramy się na cmentarze, kupujemy kwiaty i znicze. Odwiedzamy groby najbliższych, którzy odeszli z tego świata. Wspominamy ich i ożywiamy pamięć o nich. Na cmentarzach i w kościołach odbywają się specjalne nabożeństwa. Dla polaków Wszystkich Świętych to bardzo szczególny dzień.

Wszystkich Świętych obchodzone jest zawsze 1 listopada. Jego przebieg różni się nieznacznie w poszczególnych parafiach. Dekoracje, których używa się w ten dzień w kościołach i na cmentarzach to głównie dedykowane flagi i roll-up’y, wygodne do przenoszenia podczas procesji po cmentarzu czy przemieszczania się w stronę ołtarza.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znane jest w Polsce pod potoczną nazwą Matki Boskiej Zielnej. Jest to święto obchodzone 15 sierpnia, a więc latem, w porze zbiorów. Dla katolików jest to ważna data. Tego dnia przychodzimy do kościołów z bukietami kwiatów i zbiorami, dziękujemy Matce Bożej za opiekę nad uprawami. Maryja jest bowiem patronką ziemi i roślinności.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to okazja do podsumowania sezonu i zakończenia zbiorów. Z tej okazji wywiesza się flagi Maryjne oraz kościelne, które znajdziecie na stronie https://koscielne.pl/. Na dekorację do kościoła, prócz bukietów, nada się odpowiedni baner czy roll-up, dedykowany specjalnie do tego celu. Dzięki niemu wnętrze będzie bardziej świąteczne i zrobi wrażenie na wiernych.

Boże Ciało, procesje przez miasta i wsie.

Kolejne w kalendarzu liturgicznym święto ruchome. Wypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy. Ma ono charakter radosny i dziękczynny, a świętowane jest na pamiątkę eucharystii, dlatego jest to święto Ciała i Krwi Chrystusa.

Tego dnia parafie organizują procesje, które przemierzają ulice miast i zatrzymują się przy czterech ołtarzach, które znajdują się na ich trasie. Ponieważ Boże Ciało wypada późną wiosną, towarzyszą mu kolorowe kwiaty, radosne pieśni, girlandy kościelne i flagi. Cała trasa procesji jest przyozdabiana flagami Maryjnymi, papieskimi i kościelnymi. Ta mnogość dekoracji i koloru nadaje Bożemu Ciału wyjątkowego charakteru.