O detoksykacji narkotykowej Mar31

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

O detoksykacji narkotykowej

 Leczenie uzależnienia narkotykowego należy do jednego z najtrudniejszych. Wpływa na to fakt, że narkotyki, jako substancje psychoaktywne sieją ogromne spustoszenie w organizmie. Fizjologia powoduje, że organizm w krótkim czasie przyzwyczaja się do dostarczanych mu substancji i przy większych przerwach, pojawia się głód narkotykowy, nawet ekstremalnie silny. Do tego dochodzi kwestie braku akceptacji ze strony społeczeństwa. Przekonania, iż jest to świadomy wybór i nie warto leczyć tych, którzy sami sobie zgotowali ten los.

Leczenie jest trudne, żmudne, uciążliwe i obarczone wieloma skutkami ubocznymi. Najtrudniejszy staje się krok, a mianowicie zgłoszenie się na detoks. Detoksykacja narkotykowa musi być przeprowadzana w ośrodkach stacjonarnych, gdzie pacjenci mają całodobową opiekę. Podczas detoksu następuje całkowite odstawienie substancji psychoaktywnych. Organizm mając przerwę w ich dostarczaniu zaczyna szwankować. Pojawiaj się zespół abstynencyjny, a już po samym detoksie głód narkotykowy jest jeszcze silniejszy. Pacjenci pragną znów poczuć adrenalinę i euforię, jaka towarzyszyła im podczas narkotyzowania się. Dlatego bez specjalistycznej pomocy, pacjenci mają małe szanse na całkowite zerwanie z nałogiem. Podobnie się dzieje w przypadku, gdy dana osoba próbuje samodzielnie poradzić sobie z odstawieniem narkotyków. Niestety skutki bywają jeszcze gorsze.

Wykorzystywanie detoksu narkotykowego

Na czym polega detoksykacja narkotykowa?

Detoksykacja polega na całkowitym usunięciu z organizmu substancji psychoaktywnych. W pierwszej kolejności dana osoba jest badana przez lekarza. Ocenia się pacjenta pod względem tego, jakie narkotyki mogą się znajdować w jego organizmie. Ocenie podlegają również inne fizyczne bądź psychiczne problemy, które mogą wymagać jednoczesnego leczenia. Wraz z detoksykacją niejednokrotnie stosowana jest farmakoterapia oraz psychoterapia. Konieczność zastosowanie każdej z nich, zależna jest jednak od pacjenta i wymaga indywidualnego dopasowania.

Techniki i metody detoksykacji

Możliwe jest zastosowanie kilku technik detoksykacji, przy czym ich dostępność i możliwości zastosowania uzależnione są od wybranego ośrodka odwykowego. Mogą się od siebie różnić, jak i obejmować szereg strategii interwencyjnych. Wszystkie jednak dążą do tego samego. Celu, w postaci całkowitego usunięcia narkotyków z organizmu. Gdy pacjent ten etap ma już za sobą, można wdrożyć ściśle określony plan terapii, która bazować będzie na połączeniu kilku dostępnych metod. W leczeniu nadto będą uczestniczyć najbliżsi pacjenta, którzy stają się współuzależnieni i nierzadko również potrzebują specjalistycznej pomocy, z tą różnicą, że tej psychologicznej. By samemu radzić sobie z problemem, ale i umieć odpowiednio wesprzeć osobę, która jest na etapie wychodzenia, z długo trwającego uzależnienia.

Problem? Musisz się do niego przyznać

Rozpoczęcie leczenia wymaga jednak od uzależnionego przyznania się przed samym sobą, iż istnieje problem. Skierowania swoich kroków do ośrodka, w którym będzie mógł liczyć na profesjonalne i specjalistyczne odtruwanie. Niezbędną jest silna wola i chęć wyjścia z uzależnienia, ponieważ nie istnieją przymusowe formy leczenia. Poddają się mu jedynie ci, którzy chcą wrócić do życia na trzeźwo, bez jakichkolwiek wspomagaczy.