Nowoczesne agregaty – podstawowe cechy
Agregaty prądotwórcze są przenośną maszyną, której zadaniem jest wytworzenie energii elektrycznej na podstawie spalania benzyny bądź ropy w swoim silniku.
Jakie są cechy agregatu?
Kupno agregatu na potrzeby przeciętnej osoby nie wymaga większego rozeznania się w temacie, jednakże nie należy także wybierać sprzętu najtańszego, na stronie http://www.agregaty.com.pl możecie znaleźć szczegółową ofertę agregatów zarówno przenośnych jak i stacjonarnych. Dla osób, które agregatów używać będą tylko do własnych potrzeb zdecydowania wystarczą małe agregaty przenośne. Do ich podstawowych parametrów należy waga – wahająca się od 20 do 50 kilogramów, spalanie paliwa mogące wynieść koło 1-1,2 litra na jedną godzinę oraz czas pracy na pełnym baku, który wynieść powinien nawet do 9-11 godzin. Agregaty w zależności od typu oraz marki mogą różnić się powyższymi, a także innymi parametrami, jednakże łączy ich jeden cel, którym jest przekształcenie się w źródło elektrycznej energii. Agregaty działają dokładnie tak jak zwykłe gniazdko prądu, tj. można do nich podpiąć dowolne urządzenie elektryczne aby zasilić je w energię. Oczywiście agregaty nie mają nieskończonej energii – ale jednorazowo mogą bez problemu zasilić dużą kolumnę muzyczną, telewizor, laptop, ładowarkę do telefonu komórkowego, czajnik, czy piecyk elektryczny.
Jakie mają zastosowanie?
Jak łatwo dostrzec agregaty stanowią obraz przydatnego towarzysza podczas samodzielnych wypadów bądź rajdów gdzieś poza miasto. Jeśli posiadacie duży bagażnik bez problemu zmieścicie w nim agregat oraz kilku kanistrów z paliwem, dzięki czemu wasz wypad stanie się bardziej cywilizowany, a wy uzyskanie dostęp do tego, co może uprzyjemnić wam spędzanie chłodnego wieczoru, gdzieś na górskim szlaku czy w pobliżu rozległego jeziora na Mazurach. Agregaty posiadają specjalne wzmocnienia, które pełnią rolę amortyzatorów, przydatnych podczas wnoszenia ich po stromych, skalistych ścieżkach lub w przypadku ich upadku. Amortyzatory chronią obudowę agregatu przed mechanicznymi uszkodzenia, zwłaszcza elementów silnika oraz zbiornika z paliwem. Łatwo byłoby doprowadzić do powstanie ognia w przypadku uszkodzeń. Agregaty posiadają różne mechanizmy startujące maszynę – do najpopularniejszych należą typowe startery z linką, podobne do tych stosowanych w piłach spalinowych, kosiarkach czy kosach, Bardziej nowoczesne (ale i droższe) agregaty wyposażone mogą być w starter w przycisku (wzorowany np. na betoniarce – start oraz stop). Jakość agregatu zależeć może do wielu zmiennych, jednakże najczęściej idzie w parze z ceną.
Koszty a wydajność agregatu
Agregat jest stosunkowo prostym mechanizmem, dlatego też średnio rozgarnięty mechanik nie powinien mieć problemu z ewentualnymi usterkami. Agregaty wyprodukowane są tak aby dostarczać jak najwięcej prądu przy jak najmniejszym zużyciu paliwa, jednakże to różni się w przypadku poszczególnych wyrobów producentów. Najwięcej spalają agregaty stacjonarne, jednakże wiąże się to z gigantyczną ilością mocy dostępną na pokładzie. Koszt agregatu stacjonarnego przekracza 50 tysięcy złotych, a nierzadko osiąga nawet 80. Cena za mały agregat przenośny zaczyna się w okolicy 350 PLN, natomiast osiągnąć może 950-1200 złotych w górnej granicy. Im droższy jest sprzęt, tym prawdopodobnie większą ma moc.