Gdzie używa się czytników NFC? Sty10

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Gdzie używa się czytników NFC?

Technologia NFC, czyli Near Field Communication, jest bardzo popularna, a czytniki NFC wykorzystuje się w wielu branżach. Pozwalają one m.in. na wyświetlanie różnych informacji, płacenie, kontrolowanie czasu pracy pracowników czy udzielanie dostępu do pomieszczeń.

Ostania możliwość jest szczególnie popularna w hotelach oraz w firmach posiadających pomieszczenia, do których nie powinny dostać się niepowołane osoby. Czytniki ułatwiają kontrolę całego obiektu w czasie rzeczywistym.

NFC można odpowiednio dostosować do swoich potrzeb i dodać do czytnika niezbędne opcje. Personalizacja czytników NFC jest bardzo przydatna, a do tego pozwala na wyróżnienie się na tle innych przedsiębiorstw czy hoteli.

Czytniki NFC w automatyce hotelowej

W branży hotelowej czytniki mogą wskazywać numer pokoju i umożliwiać otwarcie drzwi. To pomocne zarówno dla obsługi, jak i dla gości. Wystarczy tylko posiadać odpowiednią kartę lub bransoletkę i możliwe będzie otwarcie drzwi. To znacznie wygodniejsze niż klasyczne klucze – które łatwo mogą się zgubić lub są problematyczne do schowania, kiedy gość idzie np. tylko na kolację do hotelowej resaturacji.

Z kartą nie ma takich kłopotów – wystarczy włożyć ją do portfela. W ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem bywa też udzielanie dostępu przy wykorzystaniu telefonów komórkowych. Po zameldowaniu gość dostaje link do aplikacji, która przyda się do otwierania drzwi.

Niezwykle ważne w prowadzeniu hotelu jest zachowanie bezpieczeństwa – czytniki NFC również to zapewniają. W systemie ASOO, w którym znajdują się dane z czytników, można sprawdzić wszystkie dane, mówiące o kontroli dostępu, o alarmach czy o systemie rozliczeń. Stała kontrola daje też szybki wgląd w to, czy wszystkie systemy działają prawidłowo.

Czytniki NFC ułatwiają też komunikację pomiędzy pracownikami a gośćmi hotelu. Na czytnikach mogą wyświetlać się informacje np. o potrzebie posprzątania pokoju. Dzięki temu nie ma konieczności bezpośredniego kontaktu oraz zmartwienia, że wywieszana karteczka spadnie i niezostanie zauważona.

Czytniki wpływają nawet na styl hotelu. Odpowiednio dobrane czytniki mogą wpasować się do nowoczesnego wystroju. Możliwe jest zamówienie czytnika w wybranym kolorze, a nawet umieszczenie na nim nazwy lub logo hotelu. Dodatkowo czytniki NFC mają wbudowane od spodu światła LED, które dodadzą klimatycznego efektu na hotelowym korytarzu.

Wykorzystanie czytników w kartach zbliżeniowych

Czytnik NFC w kartach zbliżeniowych, telefonach komórkowych czy w smartwatch’ach umożliwia dokonywanie płatności. To bardzo wygodny sposób, który ułatwia robienie zakupów. Zwykłe karty kredytowe czy debetowe były dużą wygodą w porównaniu do płacenia pieniędzmi, a obecnie cała czynność wymaga jeszcze mniej wysiłku. Zazwyczaj przy płatności zbliżeniowej nie trzeba nawet podawać kodu PIN – choć zdarzają się wyjątkowe sytuację, np. wysokość kwoty lub indywidualne ustawienia konta bankowego.

Płatność zbliżeniowa możliwa jest po przyłożeniu karty lub urządzenia mobilnego do czytnika NFC. Wystarczy umieszczenie karty tylko w zasięgu czytnika, a płatność zostanie dokonana. Takie płatności są możliwe wszędzie – w sklepach, na stacjach benzynowych, w restauracjach. Niepotrzebne są nawet terminale płatnicze, w niektórych środkach komunikacji miejskiej występuje tylko czytnik NFC.

czytniki nfc

Uniwersalność i wygoda – to zapewnia NFC

Korzystanie z czytników NFC jest bardzo wygodne i daje różne możliwości. Czytnik służy do odczytywania informacji, do przesyłania danych oraz do płatności. Kilka tych rozwiązań, które można dodatkowo personalizować, uwzględniając swoje potrzeby, powoduje, że tak wiele firm decyduje się na posiadanie własnej technologii NFC.