Kulka na oku – co to może być? Kwi27

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Kulka na oku – co to może być?

Pojawienie się na powiece guzka, lub inaczej mówiąc, kulki, może dla wielu brzmieć bardzo niepokojąco, lecz okazuje się, że nie jest to na ogół objaw poważnej choroby. Mówimy o gradówce, którą w wielu przypadkach można wyleczyć w stosunkowo prosty sposób. Jak to zrobić? Czy warto leczyć się samodzielnie?

Czym jest gradówka?

Jest to niewielki guzek, który może pojawić się zarówno na górnej, jak i dolnej powiece. Zawiera on w sobie wydzielinę ropną, blokującą ujście gruczołu Meibona, odpowiadającego m.in. za szczelność zamknięcia powieki i ochronę przed utratą wilgotności oczu. Kulka sama w sobie nie jest bolesna, może jednak powodować ból lub dyskomfort z uwagi na umiejscowienie.

Jak powstaje gradówka?

Pojawia się ona na skutek stanu zapalnego. Przekłada się on na zamknięcie ujścia gruczołu tarczkowego, odpowiadającego za produkcję białek i lipidów hamujących wyparowanie łez. Brak możliwości odprowadzenia powstałej wydzieliny skutkuje powstaniem guzka, któremu może towarzyszyć obrzęk i zaczerwienienie skóry wokół zmiany.

Guzek na oku – skąd się bierze?

Gradówka, jak się okazuje, ma w wielu przypadkach dużo wspólnego z występowaniem u osoby chorej trądziku różowatego lub łojotokowego zapalenia skóry. Inne przypadki obejmują nadczynność gruczołu Meibona, występującą czasem u osób noszących soczewki kontaktowe, zakażenie gronkowcem lub nieprawidłowe leczenie jęczmienia.

Leczenie gradówki na oku – czy można je przeprowadzić samodzielnie?

W początkowym stadium dolegliwości możliwe jest samodzielne pozbycie się gradówki. Jednym ze sposobów jest delikatny masaż zmiany chorobowej w kierunku gruczołu tarczkowego. Chodzi tutaj o odblokowanie go tak, by możliwe było wydalenie wydzieliny. Masaż taki wykonuj 3-4 razy dziennie przez ok. 5 minut.

Dodatkowym sposobem jest wykorzystanie ciepła. W tym celu stosuj okłady z rumianku, pietruszki lub zielonej herbaty. Okład powinien trwać przez 20 minut, stosuj go nawet kilka razy dziennie.

W wielu przypadkach gradówka ustępuje sama lub pod wpływem domowych metod leczenia, zdarzają się jednak przypadki, kiedy leczenie we własnym zakresie nie jest wystarczające. Kiedy tak się dzieje?

Kiedy iść z gradówką do lekarza?

Jeśli po upływie tygodnia lub dwóch nie zauważasz zmian, koniecznie udaj się do okulisty. Wizyta jest konieczna natychmiast w sytuacji, gdy wraz z występowaniem gradówki pojawia się ból lub pogorszeniu ulega jakość widzenia. Leczenie gradówki na oku z pomocą lekarza jest konieczne również wtedy, gdy masz ogólną tendencję do częstego występowania gradówek.

Jak przebiega leczenie pod opieką lekarza?

W łagodniejszych przypadkach wystarczy stosowanie odpowiednich antybiotyków w formie maści lub kropli nakładanych bezpośrednio na zmianę, a czasem przyjmowania leków doustnych.

Czasem jednak okazuje się, że tego typu zabiegi nie będą wystarczające. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Odbywa się on w znieczuleniu miejscowym i polega na nacięciu skóry po wewnętrznej stronie powieki i przeprowadzeniu łyżeczkowania, by usunąć gradówkę w całości. Po przeprowadzeniu zabiegu stosowany jest antybiotyk.

Czy gradówka jest niebezpieczna?

Jeśli chodzi o ryzyko przekształcenia się gradówki w nowotwór lub ryzyko utraty wzroku – nie, gradówka nie stwarza takiego zagrożenia. Ogólnie nie jest ona większym zagrożeniem dla zdrowia, należy się jej jednak pozbyć z uwagi na dyskomfort, jaki powoduje, oraz na ryzyko pojawienia się astygmatyzmu przez dłuższe naciskanie rogówki.

Jak zapobiegać powstawaniu gradówki

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się guzków na powiekach, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Pierwszą z nich jest dokładny demakijaż. Dzięki temu nie ryzykujesz, że zalegające resztki kosmetyku zablokują ujścia gruczołów, powodując tym samym stan zapalny.

Druga może dotyczyć higieny oczu przy noszeniu soczewek. Bezwzględnie pamiętaj o tym, by dłonie przy ich zakładaniu i zdejmowaniu były zawsze czyste, a do tego bez wyjątków przestrzegaj zasad pielęgnacji soczewek i terminów ich wymiany.

Jeśli masz tendencję do częstego występowania gradówek, możesz dodatkowo przemywać oczy wacikami nasączonymi ciepłą wodą.

Gradówka nie musi być Twoim problemem, pod warunkiem jednak, że będziesz we właściwy sposób dbać o swoje oczy. Pomóc Ci mogą profilaktyczne wizyty u okulisty, np. w OneDayClinic.