Jak zażywanie narkotyków wpływa na wygląd uzależnionego? Wrz15

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Jak zażywanie narkotyków wpływa na wygląd uzależnionego?

Problem narkomanii rozprzestrzenia się na coraz większą skalę. Długotrwałe zażywanie substancji psychoaktywnych może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, utraty hamulców moralnych, trudności w nauce, pracy i codziennym funkcjonowaniu. Poważne konsekwencje będzie mieć również dla ogólnej kondycji organizmu. Oprócz poważnych komplikacji zdrowotnych, nałogowiec mierzy się również z innymi przykrymi dolegliwościami, takimi jak niszczenie uzębienia, wypadanie włosów, wahania wagi lub gorszy stan cery. Jak stosowanie narkotyków wpływa na wygląd?

Dlaczego zażywanie narkotyków tak bardzo zmienia wygląd?

Uzależnienie to długotrwały, bolesny proces, który możemy podzielić na kilka różnych etapów. Czym się charakteryzują? Na samym początku nie da się jednoznacznie ustalić, czy dana osoba zażywa substancje psychoaktywne. Kiedy kontakt z narkotykiem staje się coraz częstszy, jej zachowanie coraz bardziej odbiega jednak od normy. Chory zaczyna odczuwać przymus, a tolerancja organizmu na dany specyfik wzrasta. Oznacza to, że musimy przyjmować coraz większe dawki i sięgać po mocniejsze środki. Na zaawansowanym etapie uzależniony koncentruje się już prawie wyłącznie na stanie odurzenia, jakie zapewniają mu dane substancje i funduszach, jakich potrzeba, by mógł je zdobyć. Wszystkie inne aspekty codziennego funkcjonowania przestają mieć znaczenie.

Charakterystyczne są wówczas zmiany osobowości i priorytetów. Narkoman stopniowo traci zainteresowanie zwykle wykonywanymi zajęciami, z pracą zawodową włącznie, nie dba też o swój wygląd i higienę osobistą. Nie jest w stanie przejąć odpowiedzialności za siebie, przestrzegać zdrowego planu dnia i utrzymać schludnej prezencji. Jego powierzchowność niejednokrotnie wskazuje też na zły stan zdrowia. Szkody, jakie wyrządzi dana substancja, mogą być jednak różne. Następstwem zażywania amfetaminy czy kokainy bywa na przykład anemia. Typowym symptomem dla wielu narkotyków jest też szybkie wychudzenie lub nagły wzrost masy ciała.

Zażywanie narkotyków – na co najbardziej wpływa?

Wszystkie substancje psychoaktywne, które przyjmowane są przez dłuższy czas, pociągają za sobą widoczne konsekwencje. Bezpośredni wpływ mają nie tylko na zachowanie, zdrowie i psychikę uzależnionego, ale też jego prezencję. Następstwa te różnią się jednak w zależności m.in. od rodzaju środków i historii choroby. Jak zażywanie narkotyków wpływa na wygląd? Powszechnymi przypadłościami są:

  • obrzęk twarzy – do którego prowadzi zaburzenie gospodarki wodnej organizmu na skutek zażywania kokainy;
  • choroby dziąseł;
  • wypadanie zębów i zmiany próchnicze;
  • zmiany trądzikowe;
  • wypadanie włosów;
  • przyspieszone starzenie się skóry;
  • stany zapalne i choroby skóry;
  • zahamowanie wzrostu – przy ekspozycji na sterydy w okresie dojrzewania;
  • gwałtowna zmiana masy ciała.

Wpływ narkotyków na organizm

Uzależnienie się od jakiejkolwiek substancji jest niezwykle bolesne i niszczące. Poważne konsekwencje będzie mieć też dla naszego organizmu. Osoby, które podejmują walkę z nałogiem, zazwyczaj zmagają się z typowymi objawami zespołu abstynencyjnego, takimi jak: poty, drgawki i dreszcze, brak apetytu, biegunki, bóle mięśni, wymioty, bezsenność i głód danego środka.

Narkotyki nieodwracalnie wyniszczają szare komórki i zaburzają pracę mózgu. Szczególnie podatne na ich destrukcyjne działanie są też: wątroba, nerki, serce i układ nerwowy. Niebezpieczny wpływ narkotyków na organizm ujawnia się jednak najczęściej w ostatniej fazie uzależnienia. Wycieńczone i wyniszczone ciało nie jest w stanie skutecznie zwalczać chorób i infekcji. Często prowadzi to do zapaści. Przerwy w dostarczaniu narkotyku wywołują natomiast trudny do zniesienia, intensywny ból fizyczny. Wzrasta również prawdopodobieństwo przedawkowania. Ostatnią deską ratunku jest wówczas rozpoczęcie terapii pod okiem specjalistów.

Jak wygląda leczenie narkomanii?

W ośrodku FreeDom przeprowadzamy kompleksowe leczenie narkomanii, które oparte jest nie tylko na metodach farmakologicznych, lecz też na nawiązaniu relacji z pacjentem. Na czym to polega? Wszystkie osoby, które jeszcze nie zdecydowały się na rozpoczęcie odwyku, kierowane są zwykle na terapię motywującą. Głównym celem jest wówczas zachęcenie do walki z nałogiem, udzielenie kompleksowych porad i wspieranie decyzji o utrzymaniu abstynencji. Następnym krokiem jest usunięcie z organizmu wszelkich szkodliwych substancji i przywrócenie równowagi metabolicznej. Detoks narkotykowy może trwać kilka dni. Przeprowadzany jest natomiast przy stałym wsparciu lekarzy i psychoterapeutów, którzy w razie potrzeby zaproponują użycie niezbędnych środków wspomagających.

narkotyki

Leczenie narkomanii jest długotrwałe i składa się z kilku różnych etapów. Na każdym z nich obowiązuje terapia grupowa oraz indywidualna, która nastawiona jest na wielopłaszczyznową edukację pacjenta. Podczas pobytu możemy nauczyć się rozpoznawać typowe objawy i mechanizmy uzależnienia, a także uświadomić sobie jego długofalowe konsekwencje. Równocześnie zdobywamy kompetencje do radzenia sobie z nawrotami i problemami w różnych sferach życia.