Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Wrz17

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli w skrócie sp. z o.o. to jedna z form prowadzenia działalności gospodarczej, na jaką można się zdecydować. Stanowi ona odrębną osobowość prawną i jest bardzo chętnie wybierana przez przedsiębiorców. Dowiedz się nieco więcej na temat tej formy działalności i sprawdź, w jaki sposób ją założyć.

Czym jest spółka z o.o.?

Jest to rodzaj kapitałowej spółki handlowej, która posiada własną osobowość prawną. Może zostać utworzona przez jednego lub kilku wspólników w celu, który dopuszcza prawo. Co ważne, nie może być zawiązana wyłącznie przez jedną inną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka z o.o. zawiązana być może w każdym celu, nie tylko gospodarczym. Aby mogła ona powstać niezbędne jest jednak wniesienie przez wszystkich wspólników kapitału, którego łączna suma nie może być niższa niż 5000 zł. To właśnie wniesiony przez każdego z nich wkład określa udział w spółce. W przypadku, gdy jest on równy, to każdy ze wspólników ma równe udziały. Jeżeli jednak udziały te są nieproporcjonalne, to ich udział określony zostanie właśnie na podstawie wniesionego wkładu.

Odpowiedzialność poszczególnych wspólników w spółce z o.o.

Ze względu na to, że spółka z o.o. ma osobowość prawną, to wspólnicy nie ponoszą pełnej odpowiedzialności za jej zobowiązania. To spółka jest bowiem podmiotem praw oraz obowiązków, a także podmiotem odpowiedzialności. W praktyce oznacza to więc, że odpowiedzialność poszczególnych jej wspólników zależy od wniesionego wkładu. Zakładając taką spółkę trzeba liczyć się z koniecznością poniesienie takiej właśnie odpowiedzialności, gdy zajdzie taka potrzeba.

W przypadku, gdy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością upadnie, to wszelkie zobowiązania spłacone muszą być z jej majątku. Jeśli po spłacie na koncie pozostanie równowartość kapitału zakładowego, to wspólnicy mają prawo podzielić się nią w sposób proporcjonalny do wniesionego wkładu. Jeżeli jednak majątek spółki oraz kapitał zakładowy nie wystarczą na spłatę zobowiązania, to za kwotę pozostałą do spłaty odpowiadają solidarnie wszyscy wspólnicy.

spółka

Wspólnicy w zarządzie spółki z o.o. mogą uwolnić się od ciążącej na nich odpowiedzialności finansowej. Konieczne jest jednak wykazanie, że w odpowiednim czasie konkretny wspólnik wnioskował o ogłoszenie upadłości spółki lub chciał rozpocząć postępowanie układowe. Może udowodnić również, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nie nastąpiło z jego winy. Tego rodzaju działania nie zawsze są skuteczne i przynoszą pożądany efekt. Jeśli jednak jednemu ze wspólników uda się to zrobić, to pełna odpowiedzialność finansowa ciąży na pozostałych członkach zarządu.

W jaki sposób założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Do tego, aby zawiązać spółkę z o.o. konieczne jest sporządzenie umowy. Musi ona zawierać takie informacje, jak:

  • adres siedziby spółki,
  • przedmiot jej działalności,
  • wysokość kapitału zakładowego,
  • liczba oraz udziały poszczególnych wspólników.

Bardzo ważne jest to, aby taka umowa miała formę aktu notarialnego. W momencie zawarcia umowy powstaje spółka z o.o. w organizacji, aż do chwili, gdy zostanie ona wpisana do KRS.

Po podpisaniu umowy kolejnym krokiem niezbędnym do założenia tego rodzaju spółki jest wniesienie przez wspólników wkładów, jakie są w niej przewidziane w celu pokrycia w całości kapitału zakładowego. Konieczne jest również ustanowienie wymaganych przez Kodeks Spółek Handlowych organów. W przypadku spółki z o.o. jest to zarząd, a niekiedy również rada nadzorcza lub komisja rewizyjna. Następnie musi ona zostać zgłoszona i wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. W założeniu, a także prawidłowym poprowadzeniu spółki z o.o. pomóc może sprawdzona kancelaria prawa gospodarczego. Szczecin to jedno z miast, na terenie którego można taką znaleźć.

Wniosek do KRS o wpis do rejestru muszą podpisać wszyscy członkowie spółki. Bardzo ważne jest także to, aby został on złożony najpóźniej w terminie 6 miesięcy od chwili zawarcia umowy, na podstawie której powstała spółka z o.o. Co ważne, założenie spółki z o.o. oraz jej rejestracja może odbyć się całkowicie zdalnie. Wszystkie niezbędne formalności można bowiem załatwić bardzo wygodnie przez internet.