Jak wybrać kamerę do monitoringu? Lip15

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Jak wybrać kamerę do monitoringu?

System monitoringu to jeden z najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych sposobów na zabezpieczenie domu, mieszkania, firmy czy innego rodzaju budynków. Najważniejszym elementem każdego monitoringu są kamery, które rejestrują wszystko to, co dzieje się w budynku i wokół niego. Ogromny wpływ na to, czy system ten będzie działał poprawnie i spełnił swoje zadanie ma jakość kamer. Przed dokonaniem zakupu trzeba dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę, aby podjąć dobrą decyzję.

Gdzie warto założyć kamery monitoringu?

Monitoring to doskonałe zabezpieczenie różnego rodzaju firm, hal produkcyjnych, magazynów czy biur. Z powodzeniem kamery sprawdzą się także w restauracjach, sklepach, hotelach i innych miejscach, przez które codziennie przewija się wiele osób. Nagrania z kamer mogą bowiem pomóc w ustaleniu sprawcy włamania, kradzieży czy innego incydentu. Posiadając kamery w takich obiektach warto dowiedzieć się, kto może żądać nagrania z monitoringu. Takie taśmy są bowiem bardzo często wykorzystywane w wyjaśnianiu różnych problemów i niejasności.

Kamery można także zamontować w swoim domu czy mieszkaniu oraz na zewnątrz budynku. Pozwolą one obserwować to, co się w nim dzieje także podczas nieobecności domowników. Znacząco podnosi to poziom bezpieczeństwa i pozwala w pełni zrelaksować się np. podczas wakacyjnego wyjazdu.

Rodzaje kamer do monitoringu

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kamer do monitoringu: analogowe i cyfrowe. Pierwsze z nich to przede wszystkim kamery HD i FULL HD, które rejestrują obraz w bardzo dobrej jakości. Do poprawnego ich działanie niezbędne jest odpowiednie okablowanie, które stanowi część całego systemu.

Kamery cyfrowe to przede wszystkim modele IP. Wykorzystują one do poprawnego działania łącza teleinformatyczne oraz sieci komputerowe. Za ich pomocą rejestrują i zapisują zgromadzone dane, co daje szerokie możliwości ich późniejszego wykorzystania. Ogromną zaletą tego rodzaju systemów monitoringu jest przede wszystkim to, że działa on bezprzewodowo. Nie ma więc potrzeby montowania pełnego okablowania.

Dostępne na rynku kamery podzielić można także biorąc pod uwagę rodzaj obudowy, jaką posiadają. Kamery tubowe umożliwiają rejestrowanie obrazu z dużej odległości, dlatego świetnie sprawdzają się jako kamery zewnętrzne. Modele kopułowe mają z kolei półkolisty kształt i mocuje się je pod sufitem. Są one dość dyskretne i odporne na uszkodzenia. Najbardziej zaawansowane są modele szybkoobrotowe, którymi można zdalnie sterować i obracać w dowolnym kierunku.

Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę do monitoringu?

Na samym początku trzeba zastanowić się, jakiego rodzaju kamery będą najlepszym rozwiązaniem. W przypadku hal produkcyjnych, magazynów itd. sprawdzą się lepiej modele analogowe, które pracują przez cały czas bez względu na to czy są podłączone do sieci. Z kolei do monitorowania domu zdecydowanie wygodniejsze są wersje cyfrowe. Są bowiem łatwiejsze i mniej problematyczne w montażu.

Wybierając kamerę należy zwrócić uwagę także na jakość rejestrowanego obrazu. Im jest ona wyższa tym lepiej. Pozwoli to dostrzec każdy szczegół, dzięki czemu nic nam nie umknie. Obraz z takich kamer jest także zdecydowanie bardziej pomocny np. przy ustalaniu sprawców włamania.

Innym niezwykle istotnym parametrem, który ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo użytkowania kamer jest ich obudowa. Powinna być ona solidna oraz trwała, a także odporna na uszkodzenia mechaniczne. Zminimalizuje to ryzyko jej uszkodzenia np. przez złodzieja. Kamery zewnętrzne muszą także posiadać obudowy odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

Dobrej jakości kamera do monitoringu powinna także być wyposażona w tryb nocny, dzięki czemu będzie w stanie rejestrować obraz nawet po zmroku. Taki tryb uruchamia się automatycznie, gdy warunki oświetlenia znacznie się pogorszą. Dzięki temu nie umknie jej żaden szczegół.

kamery

Podczas wyboru kamery do monitoringu należy zwrócić uwagę także na funkcje dodatkowe, w jakie jest wyposażona. Niezwykle przydatna jest opcja wykrywania ruchu, która pozwala na pozostawanie w trybie spoczynku do chwili wykrycia ruchu. Włącza się wtedy automatycznie i rozpoczyna nagrywanie. Warto także zwrócić uwagę na to, czy wybrany model posiada możliwość zapisu obrazu w chmurze i zdalnego dostępu do danych.