Jak długo trwa wstawienie zębów – leczenie implantologiczne
Implantologia daje możliwość uzupełnienia brakującego uzębienia, gdyż konsekwencje ubytków mogą być bardzo poważne. Tkanka kostna na skutek braku zęba ulega zanikowi, co powoduje, że pozostałe zęby są przeciążone, zaczynają się przemieszczać, powodując wadę zgryzu. Odpowiedzią na te problemy jest właśnie implantologia.
Metody wstawiania implantów
Implantologia jest metodą przywrócenia utraconych zębów w taki sposób, aby zarówno efekt zdrowotny, jak i wizualny był w pełni naturalny. Jest to niezwykle skuteczna i trwała metoda uzupełnienia uzębienia, polegająca na odzyskaniu dzięki niej całkowitego uzębienia, pojedynczego zęba lub kilku z nich. Efektem jest przywrócenie funkcji żucia oraz pięknego uśmiechu pacjentów.
Etapy leczenia implantologicznego
Czas leczenia implantologicznego jest uzależniony od stanu zarówno zdrowia jak i uzębienia pacjenta. Zazwyczaj jest on podzielony na dwa etapy:
- część chirurgiczną, czyli wprowadzenie implantów do kości;
- część protetyczną, czyli odbudowę zębów przy pomocy koron, mostów lub protezy.
Implanty zębowe w żuchwie wygajają się zazwyczaj około dwóch miesięcy, a w szczęce cztery miesiące. Po tym czasie pobiera się wyciski i wykonuje pracę protetyczną.
Na czym polega część chirurgiczna leczenia implantologicznego?
Część chirurgiczna leczenia implantologicznego polega na wszczepieniu tytanowych śrub w tkankę kostną pacjenta, które mają zastąpić korzenie zębów. Stomatolog nacina dziąsła nad miejscem, gdzie będzie znajdował się implant i nawierca w kości otwór. Jego rozmiar odpowiada wcześniej uzgodnionemu rodzajowi implantu. W łoże kostne wkręca jałowy implant, który musi szczelnie do niej przylegać, co jest warunkiem zrośnięcia się go z kością. Jego powierzchnię zaślepia się śrubą i zaszywa nad nim dziąsło. Po kilku dniach dziąsło jest wygojone. Kolejnym krokiem jest zdjęcie szwów po dwu tygodniach od zabiegu implantacji.
Ile trwa część chirurgiczna zabiegu implantacji?
Część chirurgiczna zabiegu implantacji jest procedurą jednodniową i co istotne bezbolesną. Zwykle wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. W wyjątkowych przypadkach lekarz podaje pełną narkozę. Zabieg trwa maksymalnie do trzech godzin w zależności od ilości implantów, które zostają wprowadzone przez implantologa. Pozostają one ukryte w kości przez okres maksymalnie do czterech miesięcy w przypadku implantu wszczepionego w szczęce, natomiast w żuchwie okres gojenia i integracji trwa dwa miesiące. Okres ten nazywa się osteointegracją. Przed częścią protetyczną odsłania się powierzchnię implantów w celu założenia śruby gojącej, która ma umożliwić wygojenie się bezpośredniego otoczenia implantu i wymodelowanie dziąsła w taki sposób, by efekt końcowy po założeniu korony protetycznej był jak najbardziej naturalny. Okres gojenia po tym zabiegu wynosi około czternastu dni.
Na czym polega część protetyczna leczenia implantologicznego?
Część protetyczna leczenia implantologicznego polega na zamocowaniu na wcześniej założonych implantach zintegrowanych już z organizmem pacjenta koron, mostków lub protez na zatrzaskach. W przypadku odbudowy za pomocą porcelanowej korony pojedynczego implantu pobiera się najpierw od pacjenta wyciski i podejmuje decyzję wspólnie z nim o kolorze przyszłego wypełnienia protetycznego. Prace nad wypełnieniami trwają zwykle kilka lub kilkanaście dni. W trakcie tych prac pacjentowi zakłada się uzupełnienie tymczasowe. Część protetyczna leczenia implantologicznego obejmuje zwykle dwie lub trzy wizyty. Po tym okresie w trakcie ostatniej z nich lekarz przykręca najpierw do implantu łącznik przygotowany wcześniej w laboratorium protetycznym, a dopiero później koronę protetyczną, po skontrolowaniu stabilności implantu i łącznika.
Zalecenia dla pacjenta po leczeniu implantologicznym
Podstawowym zaleceniem po wszczepieniu implantu zębowego jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Oprócz dokładności w czyszczeniu całego uzębienia oraz okolic implantu koniecznością jest stosowanie środków stomatologicznych zaleconych przez lekarza, a także systematyczne, kontrolne wizyty u stomatologa. W innym przypadku może dojść do zapalenia kości wokół implantu i nawet do jego odrzucenia. Dla osób z implantami są specjalne szczoteczki soniczne. Ważne jest również nitkowanie uzębienia, a także korzystanie z płynów antyseptycznych. Szczególnie zalecane jest używanie irygatora stomatologicznego, który umożliwia zachowanie higieny miejsc szczególnie niedostępnych w jamie ustnej. Brak nawyków higienicznych jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu stomatologii estetycznej.
Hodowla zębów przyszłością implantologii
„Zespół naukowców pod nadzorem profesora Paula Sharpe odkrył, że komórki epitelialne pobrane z dziąseł dorosłych pacjentów po połączeniu z komórkami mezenchymalnymi myszy, po wszczepieniu do organizmów gryzoni mogą wytwarzać tkanki ludzkich zębów. Hybrydowe zęby powstałe w tym procesie zawierają zarówno szkliwo, jak i zębinę, a także możliwe jest wytworzenie korzenia utrzymującego całą strukturę.” W tokijskim uniwersytecie naukowym podejmuje się już próby hodowania zębów.