Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Wielofunkcyjna sklejka – co z niej zrobić?

Drewniana sklejka, jako wielofunkcyjny materiał budowlany, znajduje dziś szerokie zastosowanie. Wykorzystują ją zarówno majsterkowicze, jak i specjaliści wielu branży. Dzięki niej można bowiem tworzyć dekoracje DIY  i różnego rodzaju meble, czy nawet zabezpieczenia stosowane na placach budowy. Sklejka to również materiał wykorzystywany we wnętrzach samochodów, a nawet jachtów. Ta dostępna na stronie sklejka-krakow.pl oferowana jest w różnych rozmiarach i szerokościach. Sprawdza się więc zarówno w domach podczas majsterkowania, jak i  w określonych zakładach produkcyjnych. Przyjrzyjmy się zatem zastosowaniom poszczególnych jej rodzajów.

Sklejka 4 mm i sklejka 5 mm

We wspomnianym sklepie, sklejka 4 mm dostępna jest między innymi w  gotowych formatach takich jak: A4, A3, 500 x 300mm , 600 x 400mm lub 900 x 600mm. Jednak zgodnie z potrzebami klientów można zamówić ją także formie dużych arkuszy, które potem przycinane są na życzenie. To, co szczególnie przemawia na jej korzyść, to fakt, że dzięki specjalnym atestom z powodzeniem może być ona wykorzystywana w kuchni i stanowić ekologiczne opakowania na żywność, dodatek do kuchennej aranżacji czy element dekoracyjny. Tego typu materiał z powodzeniem służyć może jednak też na placach budowy, między innymi jako element wykończeniowy.

Z kolei sklejka brzozowa suchotrwała 5 mm, ze względu na swoje właściwości modelowania, sprawdza się między innymi w budownictwie. Tam wykorzystywana jest bowiem do konstrukcji systemów szalunkowych, rusztowań, czy budowania ścianek działowych i sufitów. Równie dobrze można wykorzystać ją jednak jako materiał podłogowy czy ścienny. Sklejka 5 mm sprawdza się również w meblarstwie i w produkcji dziecięcych zabawek. Dla majsterkowiczów i pasjonatów DIY dobrą wiadomością będzie fakt, że jest również doskonałym materiałem do wyrobu wszelkiej maści pudełek i szkatułek z drewnianej galanterii.

projekt

Sklejka 6mm, sklejka 8 mm i sklejka 10 mm

Sklejka 6 mm, swoje zastosowanie znajduje najczęściej jako materiał wykończeniowy. Głównie ze względu na fakt, że jest bardzo wytrzymała i estetyczna. Posiada gładkie wykończenia, jasną barwę i brak rzucających się w oczy wad, dość charakterystycznych dla zwykłych, drewnianych desek. Co więcej, w sklepie Betulla, sklejka 6 mm posiada dodatkowo specjalne atesty kontaktu z żywnością. Materiał bez przeszkód można więc stosować w kuchni.

Grubsze, czyli sklejki 8 mm, które odporne są na uszkodzenia mechaniczne, najpopularniejsze są na placach budowy i wszelkich obszarach z branży budowlanej. A dokładnie tam, gdzie wymagana jest od materiału nie tylko praktyczność, ale i funkcjonalność. W przypadku tej sklejki, na jej naprawdę wysoką jakość możemy liczyć zwłaszcza wtedy, gdy zachowana będzie względnie niska wilgotność powietrza i brak kontaktu z wodą. Co więcej, ten rodzaj materiału stanowi też idealne rozwiązaniem wtedy, gdy zastosowanie klasycznych, drewnianych desek z jakichś powodów jest nieopłacalne.

Ostatnim dostępnym na stronie rodzajem sklejki jest sklejka brzozowa suchotrwała 10 mm. Najgrubszy w ofercie model, to materiał wykorzystywany w branży budowlanej, meblarskiej, ale i wykończeniowej. Podobnie, jak powyższe typy, i ten posiada specjalny atest kontaktu z żywnością.

Jak widać, w zależności od naszych potrzeb, oczekiwań i finalnego przeznaczenia zakupionego przez nas materiału, możemy przebierać w dostępnych modelach i decydować, który rodzaj sklejki będzie dla nas najlepszy.