Tak powinien być wyposażony gabinet pielęgniarek Mar25

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Tak powinien być wyposażony gabinet pielęgniarek

Gabinet pielęgniarek w szpitalu, przychodni czy jakiejkolwiek placówce medycznej to jedno z ważniejszych miejsc dla pacjentów, ale i personelu medycznego.

To tutaj często odbywają się podstawowe zabiegi, ale też tu pielęgniarki przechowują sprzęt i lekarstwa niezbędne podczas opieki nad pacjentami. Z tego względu meble stanowiące wyposażenie gabinetu pielęgniarskiego powinny być przystosowane do spełniania wszystkich funkcji gabinetu. Co powinno znaleźć się na jego wyposażeniu?

Podstawowe wyposażenie gabinetu pielęgniarki

Wśród opieki, jaką oferują pacjentom pielęgniarki w szpitalach czy przychodniach można wymienić choćby:

  • szczepienia,
  • zmiany opatrunków,
  • pobieranie krwi,
  • wykonywanie zastrzyków,
  • drobne badania i zabiegi, którymi z reguły nie zajmuje się sam lekarz.

wyposażenie gabinetu pielęgniarskiegoPrzystosowanie gabinetu pielęgniarek do wykonywania takich czynności w bezpiecznym i odpowiednio przygotowanym środowisku jest kluczowe, dlatego też tworzone na potrzeby gabinetów pielęgniarek meble medyczne są zwykle wielofunkcyjne i niezwykle praktyczne.

Meble w gabinecie pielęgniarki mają zapewniać pacjentowi komfort, bezpieczeństwo i dostęp do podstawowej opieki, a jednocześnie dawać pielęgniarkom bezpieczne i praktyczne miejsce do pracy z pacjentami.

Kozetki metalowe, fotele medyczne i parawany to główne elementy wyposażenia gabinetu, z jakimi będzie miał styczność pacjent.

Są absolutnie konieczne, bo pielęgniarka nie może opiekować się pacjentem nie zapewniając mu miejsca do siedzenia bądź leżenia i możliwości zajęcia bezpiecznej i wygodnej pozycji podczas prowadzonej procedury medycznej. Nawet zwykła wymiana opatrunku powinna być wykonywana z pacjentem swobodnie siedzącym bądź leżącym. Kozetki metalowe, wykonane z wykorzystaniem nieorganicznej tapicerki bezszwowej i stalowej konstrukcji pokrytej lakierem proszkowym są zabezpieczone przed uszkodzeniami i przystosowane do regularnej dezynfekcji i czyszczenia, bez ryzyka uszkodzenia ich powierzchni. Kozetki metalowe mogą posiadać regulację poszczególnych segmentów łózka lub być prostą leżanką osłoniętą parawanem dla zapewnienia pacjentowi odpowiedniego poziomu prywatności.

Co powinno pojawić się na wyposażeniu gabinetu pielęgniarki?

Jako że pielęgniarki pracują na co dzień z pacjentami, ale i wieloma środkami medycznymi, w ich gabinecie poza miejscem dla pacjenta powinny znaleźć się meble ułatwiające przechowywanie leków, opatrunków i innych akcesoriów niezbędnych do obsługi pacjenta. Producenci mebli medycznych przygotowują więc w pełni funkcjonalne, praktyczne i odporne na uszkodzenia szafki i szafy medyczne, asystory i stoliki medyczne. Do ich konstrukcji wykorzystuje się te same materiały, które gwarantują bezpieczeństwo i higienę mebli mających bezpośrednią styczność z pacjentem – gabinet pielęgniarki ma być zorganizowany tak, by cały niezbędny sprzęt i wyposażenie były dostępne pod ręką, ale też tak by żadne lekarstwa, narzędzia czy akcesoria nie były narażone na utratę sterylności i przydatności do użytku medycznego.

jak wyposażyć gabinet pielęgniarki?Gabinet pielęgniarki musi mieć możliwość dopasowania się do aktualnych potrzeb – zależnie od pacjenta, jakim obecnie opiekują się pielęgniarki, konieczne może być przestawianie różnych elementów wyposażenia w obrębie gabinetu i przygotowanie najbardziej komfortowych warunków pracy dla pielęgniarek oraz dla pacjenta.

Z tego względu większość mebli medycznych stosowanych na wyposażeniu gabinetów pielęgniarek to meble mobilne, wyposażone w kółka ułatwiające przestawianie ich w obrębie gabinetu.

Leżanki, fotele medyczne, taborety czy lekkie i przenośne stoliki zabiegowe powinny gwarantować pełną swobodę ruchu w obrębie gabinetu medycznego.

Nawet parawany projektowane są z wykorzystaniem lekkich materiałów, tak by ich ustawienie gwarantujące prywatność pacjenta było możliwe jak najszybciej.

Jakie materiały wykorzystuje się w produkcji mebli medycznych?

Niezależnie od rodzaju wykorzystanego wyposażenia do gabinetu pielęgniarki i funkcjonalności mebli, jakie się w nim znajdą, duże znaczenie dla bezpieczeństwa i higieny całego gabinetu będą miały materiały wykorzystane podczas produkcji wyposażenia. Tworzywa sztuczne, bezszwowa tapicerka skóropodobna, stal nierdzewna pokryta lakierem proszkowym, chromowane powierzchnie – wszystkie te rozwiązania mają zapewnić trwałość i higienę mebli medycznych, ułatwić utrzymanie ich w czystości i przygotować na wieloletnie użytkowanie bez ryzyka uszkodzenia powierzchni obniżającego higienę mebli. Powłoki odporne na zadrapania, promieniowanie UV, czyszczenie i środki dezynfekujące, tapicerki zabezpieczone przed przetarciami i pozbawione trudno dostępnych miejsc stanowiących siedliska bakterii – każdy szczegół będzie miał znaczenie, jeśli gabinet pielęgniarki ma być przygotowany na każdy możliwy scenariusz podczas opieki nad pacjentem.