Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Dlaczego fotografia nie musi oznaczać wysokiej jakości?

Czy robicie od czasu do czasu zdjęcia? Zapewne tak. Aparat znajduje się teraz niemalże w każdym urządzeniu przenośnym, fotografia się absolutnie bardzo łatwo dostępna, samo fotografowanie nie wymaga dużych zdolności manualnych ani znajomości szczegółowych technikaliów aparatów, z kolei programy komputerowe są w stanie poprawić niedoróbki niemalże każdego zdjęcia, dlatego też nawet osoby niedoświadczone są w stanie zaprezentować światu ciekawe efekty swoich działań.

Jak rozpoznać amatorskie fotografie?

Amatorskie fotografowanie jest bardzo popularne, a efekt ten wzmocniło działanie social mediów, wraz z nastaniem w Polsce epoki naszej-klasy wszyscy zaczęli się fotografować aby swoim bliskim oraz dawnym znajomym móc zaprezentować swój wygląd. Później nadszedł Facebook, który jeszcze mocniej przyciągnął aparaty do naszych rąk, zaś udostępnianie swoich autorskich fotografii stało się zupełnie naturalne. Niektórzy, bardziej bystrzy, zauważyli, że pokazywanie siebie w Internecie na zdjęciach jest dla użytkowników sieci bardzo atrakcyjne, dlatego też w ręce internautów oddano inspirujące narzędzia, które opierały się właśnie na fotografii – część z nich służy udostępnianiu zdjęć głównie znalezionych w sieci, inne polegają na dzieleniu się ze znajomymi oraz ze światem tym, co udało nam się samodzielnie przygotować. Zróżnicowanie działań w sieci sprawiło, że niektóre portale społecznościowe przyciągnęły do siebie miliony nowych użytkowników, zaś fotografowanie stało się wyjątkowo naturalne, nikogo już nie dziwią zdjęcia typu selfie robione sobie w pobliżu obserwujących nas ludzi.

Profesjonalne podejścia – fotografia klasowa

Profesjonalna fotografia może znacząco różnić się od amatorskiej. Chociaż cel jest właściwie jeden to różnicę odnaleźć można w wielu aspektach – przede wszystkim jakości zdjęcia, na które składa się dobranie odpowiednich opcji, światła, przysłony, obiektywu, miejsca ulokowania obiektu lub osoby fotografowanej, wielokrotne robienie jednego ujęcia, dzięki czemu istnieje możliwość wybrania najlepszej fotografii, a także doskonała obróbka graficzna, która uwypukla dobre cechy, a tuszuje te, mogące stanowić o braku perfekcji w czyjejś urodzie, co niestety dla wielu osób stanowi ważny powód do niefotografowania się. Profesjonalna fotografia umożliwia przedstawie ludzi w najrozmaitszych perspektywach, tłach oraz pozach. Zapewne w tym miejscu można postawić pytanie – co należy zrobić aby zostać profesjonalistą? Na to pytanie trudno znaleźć jest klarowną, jednoznaczną odpowiedź, która zadowoli każdego.

Profesjonalna fotografia na co dzień

Recepta na zdjęcia doskonałe?

Jednolita recepta nie istnieje, jednakże faktem jest iż istotnym czynnikiem wpływającym na postrzeganie fotografów jest ich doświadczenie, pasja, sposób podejścia do modeli, sposób robienia zdjęć, indywidualny styl, kreatywność czy realizacja nawet najbardziej spontanicznych, abstrakcyjnych koncepcji. O profesjonalizmie świadczyć może również umiejętność uchwycenia kogoś lub czegoś perfekcyjnie, to jest w chwili, która wyraża cały ogrom emocji. Zdjęcia mogą bowiem wyrazić znacznie więcej niż całe setki słów. Dobrze uchwycone zdjęcie, bez ingerenci w stan rzeczywisty może być powodem do zachwytu, a także do nagród np. najbardziej prestiżowej World Press Photo, która przyznawana jest tylko wyjątkowym, trafnym ujęciom. Warto zauważyć, że zdobycie wartościowej dla fotografa nagrody nie musi zawsze iść w parze z najlepszej jakości sprzętem i wspaniałą jakością – liczy się uchwycenie chwili i przekaz.