Stymulatory wzrostu roślin ozdobnych – w jakim celu stosować? Sty21

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Stymulatory wzrostu roślin ozdobnych – w jakim celu stosować?

Zakładając ogródek z roślinami ozdobnymi, czy to na podwórku, czy to na balkonie, zależy nam na tym, żeby  wyglądał on pięknie i bujnie. Czasem zastanawiamy się więc nad tym, jakie warunki należy zapewnić roślinom, by nasz ogród był naprawdę zachwycający. A czy da się zrobić coś, by zapewnić roślinom dodatkową stymulację wzrostu? Czym są stymulatory wzrostu roślin i kiedy powinniśmy je stosować?

Jakie czynniki odpowiadają za optymalny wzrost rośliny?

Aby proces fotosyntezy w roślinach przebiegał prawidłowo, konieczne jest zadbanie o optymalny dostęp do następujących 5 czynników: światła, wody, odpowiedniej temperatury, dwutlenku węgla i składników mineralnych. Poniżej omówimy pokrótce każdy z czynników.

Światło – obok samego faktu zapewnienia roślinie dostępu do światła, warto wiedzieć, że wykorzystuje ona maksymalnie 3,5% promieniowania, które na nią pada. Zwracamy uwagę zatem na intensywność światła, a także na jego barwę. Nadmiar światła objawia się utlenianiem chlorofilu, nadmiernym parowaniem wody z liści, czasem pojawiają się na nich brunatne plamy. Niedobór światła odznacza się m.in. słabym rozwojem ogólnym rozwojem rośliny i nadmiernym wydłużeniem pędów. Jeśli chodzi o barwę, najbardziej aktywne jest światło niebieskofioletowe i czerwone, a najmniej – zielone.

biostymulator roślin

Woda – jej niedobór prowadzi do więdnięcia rośliny, a uschnięte liście redukują wydajność fotosyntezy do 15% wartości. Zamknięciu ulegają aparaty szparkowe w liściach, przez co znacznie osłabia się zdolność do przetwarzania dwutlenku węgla.

Dwutlenek węgla – roślina pobiera go głównie w wyniku rozkładu substancji organicznych w glebie, co oznacza, że nie możemy zapomnieć o nawożeniu. Sposobów na dostarczenie glebie dwutlenku węgla jest co najmniej kilka, m.in.: stosowanie pojemników z fermentującym nawozem, zakup suchego lodu, lub zraszanie roślin wodą gazowaną. Pamiętamy też o odpowiednim naświetleniu, inaczej nasze działania będą skazane na porażkę.

Temperatura – w zależności od gatunku rośliny i jej pochodzenia, może ona przeprowadzać proces fotosyntezy już przy 5 stopniach, jak i potrzebować temp. wynoszącej co najmniej 25 stopni. Pamiętajmy jednak, że wyższa temperatura, niż to konieczne, nie usprawnia fotosyntezy, lecz ją wręcz hamuje. Objawia się to poprzez np. większe zużywanie energii na oddychanie zamiast fotosyntezy lub niszczenie białek enzymatycznych.

stymulator wzrostu roślin

Związki mineralne – pamiętamy o dostarczaniu roślinom następujących związków: żelaza, magnezu i azotu, a oprócz tego również potasu, manganu i chloru, które zapewniają odpowiedni przebieg fotosyntezy. Aby jej nie hamować, unikamy lub zmniejszamy ilość stosowanych herbicydów i insektycydów.

Stymulatory wzrostu roślin – czym są i czemu warto je stosować?

Zdarza się, że mimo odpowiedniej pielęgnacji, roślina potrzebuje wzmocnienia lub nie rozwija się tak, jakbyśmy tego chcieli. Wówczas sięgamy po tzw. stymulatory wzrostu roślin. Są to preparaty pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które nie stwarzają zagrożenia dla roślin, zwierząt i środowiska naturalnego, a dzięki którym roślina rozwija się bujniej, jest bardziej odporna na czynniki stresogenne, a przy tym daje bardziej obfite plony.

Kiedy stosować? Najlepiej w sytuacji, gdy spodziewamy się, że wystąpi czynnik stresogenny dla rośliny, np. zabezpieczamy ją przed niekorzystnymi skutkami nagłej suszy, ulewnych deszczy, śniegu itd. Co więcej, ogromne połacie ziem są obecnie skażone przez niszczycielską działalność człowieka, co utrudnia rozwój wielu roślin. Zastosowanie biostymulatorów pomaga im przetrwać w zasolonej lub skażonej ziemi.