Czy prace wysokościowe są niebezpieczne? Kwi29

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Czy prace wysokościowe są niebezpieczne?

Wspinanie się, zjazd na linie, wiszenie na linie, wchodzenie po stromych schodach, wchodzenie po drabinie wysokiej na kilkaset metrów – to tylko część ogólnie opisanych zadań osób, które zajmują się pracą na wysokościach.

Pracujemy na wysokościach – alpinistyczne wyzwanie

Czy najprościej ujmując są prace wysokościowe? Jest to wykonywanie zadań na dużych wysokościach, w oparciu o zabezpieczenia takie jak olinowanie oraz specjalny strój, prace te przeprowadzone są często wisząc na linie bądź wspinając się na wysokie obiekty. Prace wysokościowe to według wielu osób przede wszystkim mycie okien oraz lekkie naprawy drapaczy chmur – praca osób wykonujących te zadania pozornie wydaje się łatwe, jednakże w rzeczywistości odpowiednie zabezpieczenie się, odwaga pozwalająca osunąć się w dół, poza ścianę budynku a także połączenie wielu ruchów jednocześnie wymaga aktywnego działania wszystkich zmysłów, a także tego dodatkowego, które będzie mówić o nadchodzących niebezpieczeństwie.

Prace wysokościowe - wielkie wyzwanie i odwaga

Wysokościowe wymagania – kto im sprosta?

Prace wysokościowe mogą być wykonywane właściwie przez wszystkie osoby – nie są wymagane rzadkie umiejętności czy konkretne wykształcenie. Praca wymaga jednakże pewnych cech, które w większości prac nie są wymagane – liczy się odwaga, siła, sprawność fizyczna, zupełna samodzielność w działaniu a także możliwość koordynacji wielu zadań jednocześnie. Prace wysokościowe to branża nie dla każdego – zdecydowana większość pracowników to młodzi mężczyźni, bardzo sprawni fizycznie, wysportowani, pewni siebie i zaradni. Wymieńmy kilka najważniejszych czynności, które wykonywane są przez osoby wykonujące prace wysokościowe:

  • mycie okien drapaczy chmur
  • naprawa powierzchni ścian
  • zewnętrzne uszczelnianie kominów
  • przełączenie mechanizmów na antenach przekaźnikowych
  • malowanie wysokich mostów
  • instalacja sprzętu elektroniczno-przekaźnikowego
  • instalacja oświetlenia oraz elementów reklamowych – np. billboardów
  • naprawa elementów konstrukcyjnych wszelkich obiektów

Prace alpinistyczne – co grozi pracownikom?

Zadania wysokościowe należą do naprawdę niełatwych, przede wszystkim dlatego, że wykonywane są najczęściej przez człowieka wiszącego na linie – jego koordynacja ruchowa jest zatem ograniczona, nie może on swobodnie stąpać po powierzchni ziemi, co znacząco zmniejsza liczbę dostępnych opcji. Prace wysokościowe najczęściej wykonywane są na zewnątrz budynków, dlatego efekty dobrej pracy mogą być uzależnione np. od warunków pogodowych – szczególnie niesprzyjające to wiatr (który może rzucać pracownikiem na boki, co jest groźne zarówno dla ukończenie zadania a także dla bezpieczeństwa pracownika), silny deszcz (utrudniający uchwyt, widoczność, a także znacząco obniżający koncentrację), grad (będący bezpośrednim zagrożeniem zdrowia pracownika – duże kulki gradu mogą nawet doprowadzić do otłuczeń lub złamań) a także burza – szczególnie groźna dla pracowników wykonujących zadania wspinaczkowe. Jeśli bowiem pracownik znajduje się wysoko na wieży, na którą się wspiął zostanie zaatakowany przez ulewę i nie zdąży zejść z wieży może być wystawiony na działanie zabójczych piorunów. Na szczęście wysokość sprzyja widoczności, dlatego też nadchodzącą pogorszenie się warunków na nieboskłonie można odkryć stosunkowo szybko.

Prace wysokościowe to ryzyko i szacunek

Przejdźmy do odpowiedzi na zadane w tytule pytanie – zapytaliśmy o to, czy prace wysokościowe są niebezpieczne. Oczywiście odpowiedź jest jedna – tak. Można jednakże ograniczyć ryzyko będąc osobą ostrożną, odpowiedzialną, dbająca o prawidłowe zabezpieczenia a także zwracającą uwagę na zewnętrze czynniki zagrażające pracy.