Jak właściwie wykonać ocieplenie garażu? Kwi09

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Jak właściwie wykonać ocieplenie garażu?

Jeżeli spędzamy dużo czasu w garażu majsterkując, to ocieplenie będzie dla nas bardzo ważne. Dla wielu osób to miejsce, w którym mogą uciec od szaleństwa dnia codziennego i się zrelaksować. Niestety zazwyczaj to najbardziej niewygodna przestrzeń w domu – zbyt nagrzana latem i wychłodzona zimą. Ocieplenie rozwiązuje ten problem.

Po co wykonywać ocieplenie garażu?

Izolacja i uszczelnienie powietrza w garażu nie tylko uczynią naszą pracę przyjemniejszą, ale również zwiększą komfort naszych bliskich. Dzięki temu będziemy mogli wykonać swoją pracę bez martwienia się o głośne dźwięki przeszkadzające ludziom po drugiej stronie ściany.

Większość warsztatów jest schronieniem dla wszelkiego rodzaju łatwopalnych i szkodliwych substancji. Farby, gaz, olej, środki czyszczące, pestycydy i inne chemikalia są przechowywane na półkach garażowych tuż obok pomieszczeń mieszkalnych w domu. Ładowarki akumulatorów do narzędzi lub akumulatorów samochodowych mogą wytwarzać iskry, które łatwo zapalają łatwopalne opary. Rozgrzewanie samochodu w garażu powoduje powstanie dużej ilości tlenku węgla. Ten śmiercionośny gaz może przeniknąć przez ściany do twojego domu. Hałas z narzędzi, silników lub po prostu majsterkowanie w garażu może obudzić współmałżonka lub dzieci. To bardzo dobre powody, by zainwestować w izolację.

Ocieplenie zapobiega również wchodzeniu wilgoci do środka. Dzięki niemu metalowa konstrukcja będzie dłużej nam służyła bez napraw. Zabezpieczy to również wszystkie przechowywane w nim narzędzia i pojazdy.

Co należy wziąć pod uwagę ocieplając garaż?

Ocieplając garaż musimy wziąć pod uwagę nie tylko wybór odpowiedniego materiału. Ważne jest również, aby uświadomić sobie wartość uszczelnienia powietrznego w połączeniu z izolacją. Garaże zazwyczaj nie są zbudowane tak, aby były szczelne i mają wiele szczelin. Możemy ocieplić ściany, sufit i drzwi garażu do najwyższej możliwej wartości R, ale jeśli nie wypełnimy tych szczelin to wciąż będziemy marnować dużo ciepła. Przed wykonaniem ocieplenia powinniśmy obejść garaż z puszką pianki natryskowej o niskiej rozszerzalności i uszczelnij wszystkie szczeliny i pęknięcia.

ocieplanie garażu

Podczas ocieplenia garażu najlepiej skorzystać usług doświadczonych firm — CGT konstrukcje stalowe. Korzystają z usług tej firmy mamy pewności, że ocieplenie zostanie zrealizowane prawidłowo i solidnie.

Materiały, które możemy wykorzystać do ocieplenia

Najczęściej stosowanym rodzajem izolacji  w garażach jest włókno szklane. Jest ono sprzedawane w fabrycznie przyciętych blokach i długich płatach, które pasują do słupków ściennych i belek stropowych. Można również uzyskać włókno szklane o luźnym wypełnieniu, które nadaje się do nadmuchu na poddasze garażu powyżej gotowego sufitu.

Innym rodzajem materiału jest celuloza. To izolacja o luźnym wypełnieniu, która zyskuje na popularności. Wykonana głównie z przetworzonych gazet i poddana działaniu środka ogniochronnego, celuloza jest zwykle wdmuchiwana do wnęk ściennych i sufitowych za pomocą specjalnej maszyny rozdmuchującej. Dmuchawy można wypożyczyć w wielu wypożyczalniach narzędzi, a sklepy czasami wypożyczają je bezpłatnie, jeśli kupisz od nich celulozę.

Bardzo często garaże ociepla się styropianem. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na tym, że przykleimy materiał od wewnątrz. Zaletą tego rozwiązania jest skuteczne ocieplenie, które mało kosztuje. Niestety musimy się liczyć z tym, że nawet najlepiej wykonana izolacja tego typu w końcu odpadnie.

Alternatywą jest ocieplenie garażu blaszanego styropianem od zewnątrz, nałożenie kleju i tynku strukturalnego. Tego rozwiązania sami nie wykonamy jeżeli się na tym nie znamy. Konieczne więc będzie wynajęcie fachowców. Jednak taka izolacja przetrwa najdłużej i będzie najskuteczniejsza. Jeżeli wiemy, że taki rodzaj ocieplenia chcemy wykorzystać to już zamawiając garaż blaszany weźmy pod uwagę grubość styropianu, aby móc odpowiednio wypuścić obręb dachu poza obrys konstrukcji. Warto, aby dach był wykonany z blachy akrylowej.