Bezpieczeństwo floty samochodowej – jak je zapewnić? Gru21

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Bezpieczeństwo floty samochodowej – jak je zapewnić?

Posiadanie floty samochodów wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz umiejętnością prawidłowego zarządzania nią. Klientom firm transportowych zależy zazwyczaj w największym stopniu na punktualności.

Jest jednak czynnik, który dla każdego jest kwestią priorytetową, a jest to bezpieczeństwo. Osoby korzystające z usług firm transportowych chcą mieć pewność, że ich ładunek zostanie bezpiecznie dostarczony we wskazane miejsce.

Z tego względu, aby firma działała w prawidłowy sposób oraz nie generowała żadnych dodatkowych i niepotrzebnych koszów, należy zadbać odpowiednio o bezpieczeństwo floty pojazdów. Dzięki temu zapewniamy bezpieczeństwo firmie, kierowcom, klientom oraz zabezpieczmy sam ładunek.

Z jakimi zagrożeniami muszą się mierzyć właściciele floty samochodowej?

Posiadając flotę pojazdów, musimy stale dbać o to, aby wszystkie z nich były w pełni sprawne i odpowiednio przygotowane do pracy. Jednak nawet jeśli samochód jest w idealnym stanie, a sam kierowca jest bardzo doświadczony, to ryzyko wypadku jest nadal dość duże. Spowodowane jest to tym, że z dróg publicznych korzysta obecnie ogromna ilość osób, przez co ryzyko uczestniczenia w wypadku jest dość spore.

Właśnie tego typu sytuacje to największe zagrożenie, z jakim muszą zmagać się właściciele floty samochodowej. Wypadek zagraża życiu i zdrowiu kierowcy, jest przyczyną uszkodzenia pojazdu, a tym samym jego unieruchomienia na pewien okres czasu, a także może doprowadzić do uszkodzenia przewożonego ładunku lub narażenia pasażerów na utratę zdrowia, lub życia.

Wszystkie te scenariusze są bardzo negatywne i sprowadzają na właściciela floty samochodowej spory problem i konieczność wyjaśnienia sprawy, co często trwa bardzo długo i zabiera cenny czas.

Wypadki najczęściej spowodowane są błędami kierowcy lub innych uczestników ruchu, zmęczeniem, zbyt dużą prędkością, stresem czy też niewłaściwym przeszkoleniem kierowcy.Dbając w odpowiedni sposób o bezpieczeństwo swojej floty, możemy skutecznie zlikwidować większość tego typu sytuacji i tym samym znacząco zminimalizować ryzyko wypadku.

Innym zagrożeniem dla floty pojazdów może być też zniszczenie lub kradzież ładunku, a nawet samego pojazdu. Tego typu sytuacje nie występują tak często jak wypadki, ale nadal stanowią spory problem. Z tego względu warto zadbać o to, aby w tym i innych sytuacjach nasza flota była w odpowiedni sposób zabezpieczona.

flota

Jakie rozwiązania pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa floty samochodowej?

Istnieje kilka różnych rozwiązań, które w wielu przypadkach pozwalają skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo floty samochodowej. Jednym z podstawowych i zarazem najważniejszych jest oczywiście monitoring floty GPS. Jest to system zarządzania oparty na danych GPS, które dostarczane są z lokalizatorów umieszczonych w poszczególnych pojazdach.

Wykorzystuje on technologię telematyczną do gromadzenia danych dotyczących lokalizacji danego pojazdu i wszelkich jego parametrów podczas jazdy takich jak: prędkość, obroty silnika, napięcie akumulatora, zużycie paliwa, raporty o błędach i wiele więcej. Lokalizator GPS umieszczony w samochodzie zbiera wszelkie niezbędne informacje i przesyła je do urządzenia odbiorczego.

Dzięki temu pracownicy zajmujący się zarządzaniem flotą oraz sam jej właściciel, mają stały podgląd na to, w jakich miejscach znajdują się ich samochody. Dzięki temu mogą oni skutecznie planować kolejne trasy w taki sposób, aby było to jak najbardziej ekonomiczne i bezpieczne. Monitoring floty GPS pozwala obniżyć koszty eksploatacji pojazdów i znacząco zwiększyć poziom ich bezpieczeństwa. System tego typu będzie również niezawodną pomocą w sytuacji gdy dojdzie do kradzieży samochodu, ponieważ pozwoli na dokładne i szybkie jego odnalezienie.

Innym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa flocie pojazdów jest szkolenie kierowców. Kursy tego typu mogą obejmować bezpieczną jazdę, ecodriving i inne ważne kwestie. Dzięki temu kierowcy będą wiedzieli jak jeździć bezpiecznie i ekonomicznie oraz jak zachować się w nagłych i niebezpiecznych sytuacjach.

Z pewnością przyczyni się to do minimalizowania ryzyka wypadków i zwiększy ogólne bezpieczeństwo kierowców oraz pojazdów.  Oprócz tego bardzo ważne jest również serwisowanie pojazdów i przeprowadzanie regularnych przeglądów. Tylko w pełni sprawny samochód jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo kierowcy, ładunkowi oraz innym uczestnikom ruchu.