Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Zalana klawiatura w laptopie – jak uratować cały sprzęt?

Komputery to urządzenia, które towarzyszą nam na co dzień zarówno w pracy, w domu jak i w wielu innych miejscach. Są to bardzo przydatne i uniwersalne urządzenia, które można wykorzystywać do naprawdę wielu różnych czynności.

Charakteryzują się one wysoką wydajnością i są zaprojektowane tak, aby działać niezawodnie przez długi czas. Jednak mimo tego zdarza się, że ulegają one różnego rodzaju awariom. Najczęściej wynikają one z winy użytkownika danego komputera, a na takie ryzyko najbardziej narażone są oczywiście laptopy, które przez to, że są mobilnymi urządzeniami, dużo bardziej narażone są na różnego rodzaju zagrożenia. Zalanie klawiatury to jedna z częstszych sytuacji, która może doprowadzić do poważnych uszkodzeń laptopa. Z tego względu warto wiedzieć, jaki wpływ ma zalanie klawiatury w laptopie na działanie całego urządzenia, jak należy postępować gdy dojdzie do takiej sytuacji, czego nie robić i gdzie szukać pomocy?

Jak zalana klawiatura wpływa na działanie całego komputera?

W komputerze stacjonarnym zalanie klawiatury zazwyczaj nie jest zbyt poważną sytuacją, ponieważ w najgorszym razie uszkodzeniu ulegnie jedynie sama klawiatura. W przypadku laptopów wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ klawiatura w tych urządzeniach stanowi ich nieodłączną część, a bezpośrednio pod nią znajduje się płyta główna wraz z wszelkimi najważniejszymi podzespołami laptopa. Z tego względu, gdy dochodzi do zalania klawiatury w laptopie, istnieje spora szansa na to, że ciecz dostanie się również do płyty głównej i innych podzespołów. W takiej sytuacji ryzyko poważnych uszkodzeń wynikających np. ze zwarcia wywołanego wilgocią jest naprawdę bardzo duże. Konsekwencją tego może być nieodwracalne uszkodzenie płyty głównej oraz wielu innych podzespołów laptopa.

Jak należy postępować w momencie zalania klawiatury?

Elektronika i woda to nie jest zbyt dobre połączenie i jest to raczej oczywiste. Z tego względu najlepiej unikać picia kawy, herbaty, wody czy innych napojów podczas pracy na laptopie. Jednak, gdy dojdzie do zalania klawiatury laptopa, warto również wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji, aby uchronić urządzenie przed uszkodzeniami lub przynajmniej ograniczyć straty.

Podstawą jest oczywiście szybka i odpowiednia reakcja. Gdy zalejemy klawiaturę w laptopie, musimy jak najszybciej odwrócić go tak, aby płyn mógł wypłynąć z wszelkich zakamarków tą samą drogą, jaką się tam dostał. Kolejnym ważnym krokiem jest jak najszybsze odcięcie zasilania w laptopie, poprzez odłączenie wtyczki od zasilacza i wyłączenie komputera. Warto także wyciągnąć baterię z laptopa, oczywiście jeśli dany model ma taką opcję, ponieważ większość nowych laptopów ma wbudowaną baterię, której nie da się tak szybko zdemontować. Laptop powinien pozostać w odwróconej pozycji przynajmniej przez 24 godziny. Kiedy zobaczymy, że jest on już suchy, to możemy go odwrócić, ale nie należy jeszcze go włączać, ponieważ wewnątrz podzespoły mogą być nadal wilgotne, co grozi zwarciem. Aby uniknąć takiego scenariusza, trzeba osuszyć wnętrze laptopa, czego możemy się podjąć sami jeśli mamy odpowiednią wiedzę i umiejętności, jednak najlepszym rozwiązaniem jest oddanie laptopa do profesjonalnego serwisu, szczególnie wtedy gdy uważamy, że ciecz mogła dostać się w głąb obudowy i nie chcemy ryzykować poważną awarią.

Czego nie należy robić gdy dojdzie do zalania klawiatury w laptopie?

Jeśli dojdzie do zalania klawiatury w laptopie, na pewno nie należy pozostawiać urządzenia włączonego, ponieważ może to doprowadzić do zwarcia i uszkodzenia ważnych podzespołów. Ponadto potrząsanie zalanym urządzeniem lub wykorzystywanie suszarki do osuszania laptopa również nie jest dobrym wyjściem, ponieważ może to sprawić, że ciecz dużo łatwiej rozprowadza się wewnątrz obudowy laptopa. Włączanie laptopa bez pewności, że jest on w pełni wysuszony i oczyszczony to również rzecz, której nie należy robić. 

klawiatura od laptopa

Kiedy warto oddać laptopa do serwisu komputerowego we Wrocławiu?

Jeśli laptop uległ zalaniu, a my nie chcemy ryzykować, że po jego uruchomieniu dojdzie do zwarcia, powinniśmy oddać laptop do naprawy we Wrocławiu. Serwisanci dokładnie wyczyszczą i osuszą wnętrze laptopa oraz poszczególne podzespoły, dzięki czemu zneutralizowane zostanie ryzyko poważniejszych uszkodzeń. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku np. słodkich napojów, nawet gdy laptop zostanie w pełni osuszony, to po pewnym czasie może pojawić się korozja, która pojawia się przez zabrudzenia powstałe po zalaniu.