Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Wybór odpowiedniej tokarki

Do obróbki skrawaniem przedmiotów o powierzchni brył obrotowych takich jak kule, gwinty, wałki, stożki i kule używa się tokarek. Tokarki obrabiają powierzchnie za pomocą noży tokarskich, wierteł lub narzędzi do gwintów. Toczenie polega na oddzielaniu nożem tokarskim warstwy materiału z przedmiotów, w celu uzyskania pożądanego kształtu i wymiarów. Obrabiany przedmiot na tokarce jest wprawiany w jednostajny ruch obrotowy, a następnie skrawana jest jego powierzchnia z wykorzystaniem narzędzia obróbczego. Przedmiot wymagający obróbki jest mocowany do specjalnego uchwytu, bądź umieszczany pomiędzy tak zwanymi kłami. Ponadto na wielu tokarkach można wykonywać inne czynności takie jak wytaczanie, wiercenie, rozwiercanie, radełkowanie, przecinanie, czy też do frezowanie i szlifowanie.

Tokarki z rynku wtórnego

Na rynku wtórnym są różne oferty na tokarki używane. Jednak przed zakupem należy sprawdzić czy dane urządzenie ma wymagane parametry i funkcje. W sprzedaży są dostępne tokarki kłowe, uchwytowe, tarczowe i karuzelowe, zegarmistrzowskie, automaty tokarskie i półautomaty tokarskie, zataczarki, tokarki specjalne i rewolwerowe. Same tokarki kłowe dzielą się na uniwersalne, produkcyjne, precyzyjne, ciężkie, kopiarki i wielonożowe.

Szukając ogłoszeń oferujących tokarek używanych można znaleźć tokarki stołowe, które są mocowane na stole i przeznaczone do obróbki niewielkich przedmiotów. Mogą być również oferty sprzedaży tokarek produkcyjnych, nieposiadających śruby pociągowej. Ten typ pozwala na wykonywanie wszelkich robót tokarskich, ale nie dają one możliwości gwintowania przedmiotów. Kolejnym dostępnym rodzajem są tokarki pociągowe, w których wykorzystany został wałek i śruba pociągowa, które skutecznie umożliwiają precyzyjne nacinanie gwintu.

Najpopularniejszym rodzajem tokarki są tokarki kłowe, które pozwalają na zamocowanie przedmiotu podlegającego obróbce w kłach, które znajdują się we wrzecionie i w koniku. Wrzeciono maszyny napędzane jest silnikiem elektrycznym, z wykorzystaniem przekładni zębatych. Wrzeciono nadaje przedmiotowi obrabianemu różne prędkości obrotowe. Przy zakupie takiej tokarki warto sprawdzić, jakie mogą być prędkości i czy będzie możliwe skrawanie przedmiotu w określony sposób, z zachowaniem odpowiedniej średnicy.

Używane tokarki

Toczenie Szczecin — profesjonalne usługi JLBMET.

Ile kosztuje tokarka?

Przeglądając oferty na różne tokarki używane często kierujemy się kryterium cenowym. W pierwszej kolejności warto wyznaczyć swój budżet na zakup tokarki, który powinien skutecznie zawęzić nasze poszukiwania – jeżeli nie wiecie ile zapłacić wejdźcie na stronę Exapro używane tokarki – tam znajdziecie informacje dotyczące możliwości zakupu maszyny używanej. Zaleca się nie kupować najtańszych tokarek, ponieważ ich jakość jest bardzo niska. Następnie należy wygospodarować w firmie czy w zakładzie produkcyjnym odpowiednio wolną przestrzeń. Przed zakupem tokarki gruntownie zaplanujmy gdzie będzie ona stała i w jaki sposób będziemy wykorzystywać jej działanie. Tokarka musi być solidna, wytrzymała i nowoczesna, a także musi spełniać funkcje, które są niezbędne w danej działalności przedsiębiorstwa. Dobrze, aby jej budowa była jak najbardziej ergonomiczna, dzięki czemu jej użytkowanie będzie jak najbardziej wygodne. Zaleca się kupowanie tokarki renomowanych firm, które dają na swoje urządzenia długą gwarancję i zapewniają wsparcie serwisowe.