Po co wykonuje się pomiary pola elektromagnetycznego? Wrz09

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Po co wykonuje się pomiary pola elektromagnetycznego?

Promieniowanie elektromagnetyczne jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów, o którym krąży wiele różnych teorii w social media. Przez ostatnie 30 lat powstało ponad 25 tysięcy artykułów naukowych, badających wpływ fal elektromagnetycznych na zdrowie i życie człowieka[1]. Prawie każde narzędzie w codziennym użytku, nawet i zjawiska zachodzące na Ziemi, wytwarzają konkretne pole elektromagnetyczne i związane z tym promieniowanie. Aby ustalić czy jego poziom jest bezpieczny w użytkowaniu, prowadzi się specjalistyczne pomiary na bieżąco. Zatem, czy jest się czego obawiać?

Pomiary zapewniają bezpieczeństwo

Wytwarzanie się pola elektromagnetycznego jest zjawiskiem naturalnym. Sprzęty gospodarstwa domowego, smartfony, sprzęty specjalistyczne, służące ratowaniu życia, wykorzystywane w przemyśle, a kończąc na elektrowniach oraz liniach i antenach komunikacyjnych, korzystają z właściwości elektromagnetycznych oraz wytwarzanego ładunku elektrycznego. Istnieje szereg dyskusji i wątpliwości, w jakim stopniu wyżej wymienione obiekty, bazujące na naturalnym zjawisku fizycznym, mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. W celach prewencyjnych wykonuje się specjalistyczne pomiary. Laboratorium Pomiarowe Kwant-Lab spełnia normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005+Ap1:2007, które zostały potwierdzone w 2008 roku przez Polskie Centrum Akredytacji oraz International Laboratory Accreditation Cooperation. Udzielony zakres akredytacji tanowi gwarancję przeprowadzenia w pełni rzetelnych i miarodajnych badań, uznawanych za reprezentatywne w skali międzynarodowej, które ponadto są objęte dodatkowym nadzorem. Wszystkie wymienione obiekty zostają wnikliwie sprawdzone przez poznańską firmę, co do częstotliwości wytwarzanego promieniowania, aby zachowały bezpieczny dla zdrowia poziom. Obszerny raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o promieniowaniu elektromagnetycznym zapewnia, że ekspozycja człowieka na działanie o niskiej częstotliwości fal elektromagnetycznych w jakiejkolwiek postaci, nie wywołuje skutków ubocznych dla jego zdrowia. Oddziaływanie promieniowania jakoby przyczyniałoby się do powstawania nowotworów, w skutek zachodzących zmian w zapisie kodu DNA, pozostaje nadal wysoce kontrowersyjne, ponieważ nie ma jednoznacznie podważających ani potwierdzających to zjawisko badań[2]. Jednakże zarówno korzystanie z najnowszych sprzętów USG podczas kontroli przebiegu ciąży czy prześwietlenia rentgenowskiego uszkodzonej kończyny, badania MRI czy EEG są objęte obowiązkowym nadzorem.

Higiena pracy

Zakresy częstotliwości pól magnetycznych, które są uznane za bezpieczne dla człowieka w miejscu pracy, są ściśle normowane w zależności od wykonywanego zawodu i stanowiska w konkretnym sektorze rynku. Kwant-Lab zweryfikuje czy dane miejsce pracy przestrzega określonych limitów narażenia na oddziaływanie pola elektromagnetycznego, które zostały zatwierdzone przez Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej[3]. Jeżeli jest się narażonym na długoletnią, systematyczną pracę w przemyśle, pomiarowi mogą zostać poddane piece i nagrzewnice indukcyjne, zgrzewarki oporowe, defektoskopy, demagnetyzatory i wszelkie urządzenia, wydzielające wysoką częstotliwość fal elektromagnetycznych. W przypadku pracy w branży medycznej, Kwant-Lab posiada doświadczenie w sprawdzaniu urządzeń rehabilitacyjnych – diatermii terapeutycznych, terapulsu czy aparatury do magnetoterapii oraz aparatów elektrochirurgicznych. Wszelkie informacje o stanie i uzyskanych pomiarach powinny być dostępne w konkretnym zakładzie pracy, w odpowiedzialnym za BHP oddziale czy gałęzi przedsiębiorstwa.

Ochrona środowiska

Analogicznie, wpływy fal elektromagnetycznych na środowisko są regulowane odpowiednią ustawą (Prawo ochrony środowiska, rozdział IV: ochrona przed polami elektromagnetycznymi)[4]. Minister właściwy od spraw środowiska, w porozumieniu z ministrem zdrowia, określa dopuszczalne poziomy pól elekromagnetycznych, które obowiązują na terenie pod zabudowę mieszkaniową oraz w miejscach dostępnych dla ludzi. Wszystkie urządzenia, emitujące pola elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości, są objęte obowiązkowymi pomiarami. Poznańskie laboratorium zajmuje się badaniem linii wysokiego napięcia, oddziaływaniem stacji oraz rozdzielni elektromagnetycznych, a także urządzeń transmisji danych oraz komunikacji głosowej, czyli wszelkich anten i odbiorników. Można sprawdzić w prowadzonym przez państwo oficjalnym rejestrze, czy objęty ochroną obszar nie przekracza dopuszczalnych norm emitowania fal elektromagnetycznych[5].

Edukacja w zakresie działania pola elektromagnetycznego

Aby rozwiać wątpliwości pracowników, narażonych na pracę przy urządzeniach, emitujących pole elektromagnetyczne, dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie szkoleń, które służą podniesieniu świadomości w zakresie bezpieczeństwa, BHP oraz ochrony środowiska. Kwant-Lab posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spotkań informacyjnych, udzielając profesjonalnej i aktualnej wiedzy w oparciu o najnowsze badania w dziedzinie promieniowania elektromagnetycznego.

[1] https://www.who.int/peh-emf/about/WhatisEMF/en/index1.html

[2] https://www.who.int/peh-emf/about/WhatisEMF/en/index1.html

[3] https://kwant-lab.pl/bezpieczenstwo-pracy/

[4] https://kwant-lab.pl/ochrona-srodowiska/

[5] http://www.gios.gov.pl/pl/zaklady_w/6