Rozwód- trudna i stresująca decyzja życiowa Paź15

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Rozwód- trudna i stresująca decyzja życiowa

Dzień ślubu należy do jednych z najszczęśliwszych dni w życiu człowieka. Małżeństwo jest życiową decyzją trwania razem w radościach, smutkach, szczęściu i pechu, zdrowiu i chorobie. Decyzja na dobre i na złe. Powinna to być decyzja wolna, świadoma i pewna. Dodatkowo, dla ludzi wierzących jest ważnym sakramentem, nierozerwalnym związkiem na całe życie. Przy podejmowaniu decyzji o ślubie nie powinno ulegać się żadnym naciskom, powinno się być pewnym swojego wyboru, swoich uczuć. Ludzie ślubują sobie miłość, wierność i dozgonne bycie ze sobą. Niestety nie zawsze te przyrzeczenia ślubne zostają dochowane. Zdarza się, że z różnych powodów, po jakimś czasie małżonkowie nie chcą już wspólnego życia i podejmują jedną z najtrudniejszych decyzji- decyzję o rozwodzie. Czasami małżonkowie podejmują taką decyzję wspólnie, ale niejednokrotnie jest to decyzja tylko jednego małżonka, a drugi ze współmałżonków nie chce pogodzić się z tym, zupełnie nie chce przyjąć jej do wiadomości, nie zgadza się na rozwód.

Sam rozwód i związane z tym postępowanie sądowe jest bardzo stresującym i pełnym negatywnych emocji doświadczeniem. Jeżeli jednak podjęta decyzja o rozwodzie jest ostateczna, przemyślana, nie ma szans na utrzymanie związku to należy złożyć pozew o rozwód. Rozwody leżą w gestii sądów okręgowych i to właśnie tam należy złożyć pozew rozwodowy i uiścić stosowną opłatę. Aby łatwiej i szybciej przejść przez to mało przyjemne doświadczenie życiowe, warto skorzystać z pomocy fachowca, czyli prawnika, który specjalizuje się w rozwodach. W kancelarii prawnej można dowiedzieć się, w jakich sytuacjach sąd nie zgodzi się na udzielenie rozwodu, co wpływa na wysokość zasądzonych alimentów, itp. Korzystając z pomocy kancelarii prawnej o wiele szybciej, łatwiej i sprawniej jest przejść przez ten stresujący etap. Prawnik pomoże dobrze napisać pozew rozwodowy. Jeżeli pozew rozwodowy jest dobrze przygotowany, sensownie uargumentowany to jest możliwość uzyskania rozwodu na pierwszej rozprawie rozwodowej.

16026538371_0dfe26b678_b

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, warunkiem koniecznym i podstawowym do orzeczenia rozwodu jest trwały rozkład pożycia między małżonkami. Jeżeli to nie nastąpiło, to sąd nie ma obowiązku udzielić rozwodu, nawet, jeżeli chcą tego zgodnie małżonkowie. Zupełny rozkład pożycia ma miejsce, jeżeli uległy zerwaniu wszystkie więzy między małżonkami, zarówno fizyczne, duchowe, gospodarcze. O zupełnym rozpadzie możemy mówić na przykład w przypadku, jeżeli jeden z małżonków wyprowadził się z domu i zamieszkał z nowym partnerem, ma z nim wspólne plany życiowe. Czasami jednak, mimo udowodnionego zupełnego i trwałego rozkładu pożycia sąd nie udziela rozwodu. Dzieje się tak w sytuacji, jeżeli na wskutek rozwodu ucierpiałoby dobro małoletnich dzieci, rozwód spowodowałby niekorzystne zmiany w ich psychice lub pogorszył ich sytuację materialną lub  jeżeli rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, bo na przykład jeden z małżonków jest poważnie chory i nie ma kto się nim zaopiekować. Rozwód może być orzeczony w winy jednego małżonka, z winy obojga lub bez orzekania o winie małżonków.