Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Psychodietetyk – czym się zajmuje i kiedy się do niego zgłosić?

Nie od dziś wiadomo, że zdrowe i rozsądne odżywianie jest niezwykle ważne dla zdrowia całego organizmu oraz dla dobrego samopoczucia psychicznego. Niestety często wprowadzenie na stałe zmian w sposobie odżywiania jest bardzo trudne. W przypadku problemów z utrzymaniem optymalnej masy ciała oraz przyzwyczajeniem się do zdrowego jedzenia, warto skorzystać z pomocy specjalisty, takiego jak psychodietetyk. Czym dokładnie się on zajmuje i kiedy warto się do niego udać? Jaka jest różnica między psychodietetykiem, a dietetykiem? Sprawdź!

Odpowiednia waga i zdrowe odżywianie kluczem do długiego życia

Każdy z nas na pewno niejednokrotnie usłyszał w swoim życiu zdanie, że jesteśmy tym, co jemy. I choć nie należy odbierać go dosłownie, to jest w nim naprawdę sporo prawdy. To od tego, jak się odżywiamy, zależy w dużym stopniu kondycja naszego organizmu. Dlatego też warto zwracać uwagę na to co, jak często i w jakich ilościach jemy. Zbilansowana dieta ma ogromny wpływ nie tylko na masę ciała, ale także ogólne dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Nieodpowiednie odżywianie prowadzi do wielu poważnych chorób związanych z układem pokarmowym, układem krwionośnym oraz może powodować poważne obciążenie serca i układu oddechowego. Dlatego też, zamiast jeść wszystko to, na co mamy ochotę, warto czasami zastanowić się, czy duża porcja bekonu codziennie na śniadanie to na pewno dobry pomysł.

Specjaliści zapewniają, że dobrą dietą można skutecznie nie tylko uzyskać idealną dla nas wagę, ale także zadbać o prawidłowe wyniki cholesterolu, minerałów i witamin we krwi, a także ilości białych czerwonych krwinek i wielu innych. Dobre odżywianie pozwala zachować organy w dobrej kondycji, dzięki czemu będą one mogły sprawnie pracować przez długie lata. Mimo świadomości wielu korzyści, wprowadzenie w życie zdrowych nawyków z zakresu odżywiania nie jest łatwe. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy specjalisty, który nie tylko przygotuje dla Ciebie odpowiedni plan działania, ale także pomoże Ci pracować nad motywacją i silną wolą.

psychodietetyk doradza

Kiedy warto udać się do psychodietetyka?

Dietetyk ze specjalizacją z psychodietetyki to zawód, o którym w Polsce jeszcze nie każdy słyszał. Czym różni się on od dietetyka? Przede wszystkim podejściem do pacjenta. Psychodietetyk nie skupia się na samym wyliczaniu kalorii oraz ułożeniem zbilansowanej diety dopasowanej do potrzeb organizmu pacjenta. Bierze on pod uwagę również kwestie psychologiczne i musi posiadać wiedzę zarówno z zakresu dietetyki, jak i psychologii. Jego zdaniem jest nie tylko stworzyć skuteczny plan działania, ale również odpowiednio zmotywować swojego pacjenta do działania, aby rzeczywiście chciał on wprowadzić zalecane zmiany i był na tyle zdeterminowany w dążeniu do zdrowego odżywiania, aby chciał je utrzymać.

Psychodietetyk to specjalista, który doskonale sprawdzi się jako pomoc dla osób z zaburzeniami odżywiania na tle psychologicznym, takimi jak napadowe objadanie się, bulimia czy anoreksja. Jego wsparcie będzie nieocenione, jeśli mamy duże problemy z utrzymaniem zdrowych nawyków i wprowadzeniem ich w życie na stałe, a nie odpuszczaniem po kilku dniach czy tygodniach. Psychodietetyka pomaga w wyznaczaniu celów i stopniowym ich podnoszeniu oraz utrwalaniu, a także w ciągłym motywowaniu klienta do osiągnięcia idealnej sylwetki oraz wprowadzenia nawyków żywieniowych, które poprawią kondycję organizmu oraz pozytywnie wpłyną na pewność siebie i samopoczucie psychiczne.