Pomoc prawna w sprawach o wykroczenia Wrz07

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Pomoc prawna w sprawach o wykroczenia

Jednym z fundamentalnych praw które przysługują każdej osobie oskarżonej o popełnienie czynu grożącego karą jest prawo do obrony. Jest to zagwarantowane w konstytucji oraz zapisane kodeksie postępowania karnego. Niezależnie od popełnionego wykroczenia każdej osobie przysługuje możliwość do skorzystania z pomocy obrońcy.

Pomoc prawnika w postępowaniu karnym

Prawnik uczestniczy w toku całego postępowania oraz jest pomocny na etapie wyjaśnienia czynności poprzedzających złożenie wniosku o ukaranie. Bez skorzystania z pomocy obrońcy przesłuchiwana osoba nie wsparcie, które umożliwiłoby efektywne posłużenie się swoimi prawami, które bardzo często nie są dobrze znane przez obywateli. Skorzystanie z usług prawnika ułatwi wyjaśnienie okoliczności danej sprawy oraz zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie przez sąd. Oskarżony ma prawo do dysponowania odpowiednim czasem oraz możliwościami, które zapewnią mi jak najlepsze przygotowanie się do obrony w porozumieniu z wybrany przez siebie adwokatem lub radcą prawnym.

Warto wiedzieć czym różni się wykroczenie od przestępstwa. Nie są to tożsame pojęcia, dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze zrozumieć ich istotę. Wykroczenie i przestępstwo różnią się między sobą skalą popełnionego czynu zabronionego. Przestępstwo stanowi czyn zabroniony, który jest uznany za społecznie szkodliwy lub niebezpieczny. Jest ono konkretnie zdefiniowane i karane na mocy prawa karnego. Wykroczenie jest natomiast czynem społecznym szkodliwym, nawet znikomym stopniu, który jest zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Wśród kar można wymienić w tym przypadku naganę, grzywną, ograniczenie wolności lub areszt w wymiarze od 5 do 30 dni. W katalogu środków karnych możemy znaleźć również między innymi zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas, obowiązek naprawienia szkody czy publiczne przeprosiny. Wszystko zależne jest od stopnia szkodliwości popełnionego wykroczenia.

Kodeks karny – co warto wiedzieć

Karze za wykroczenie podlega także pomocnictwo lub usiłowanie popełnienia wykroczenia, nawet gdy ostatecznie nie doszło ono do skutku. Prawo wykroczeń ze strony materialnej regulowane jest przez Kodeks Wykroczeń, natomiast od strony proceduralnej przez Kodeks Postępowania w sprawach o wykroczenia. Po nowelizacji Kodeksu Wykroczeń wartość imienia kwalifikująca dany czyn jako wykroczenie określana jest jako jedna czwarta minimalnego wynagrodzenia.  Osobną kategorię są wykroczenia Skarbowe które opisane są w kodeksie karnym skarbowym.adwokat sprawy karne

Granica między wykroczeniem, a przestępstwem od roku 2014 wynosi 420 zł (wcześniej była wysokości 250 zł). Przykładowymi sprawami z zakresu prawa wykroczeń są sprawy związane z naruszeniem przepisów drogowych przez kierowców, na przykład spowodowanie kolizji lub wypadku, drogowego naruszenie przepisów przez pieszych, zakłócenie porządku publicznego, drobna kradzież lub prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu. Praca prawnika będzie polegała między innymi na udzielaniu porad prawnych sporządzenie opinii o reprezentowaniu podczas czynności wyjaśniających przed sądem oraz podczas przygotowywania środków zaskarżenia. Radca prawny zapewni obrona obwinionego oraz pełne reprezentowanie podczas procesów sądowych.

Każdy oskarżony ma prawo wybrać obrońcę według własnych preferencji. Jednak, w sytuacjach, gdy nie pozwala na to stan majątkowy, oskarżony może żądać wyznaczenia obrońcy przypisanego z urzędu. Jest on wówczas wyznaczony przez prezesa właściwego sądu. W przypadkach, gdy dana osoba nie jest w pełni sprawna, na przykład jest niewidoma, niema lub głucha lub istnieje wątpliwość co do jej poczytalności, koniecznie posiadać ona musi obrońcę. W odróżnieniu od spraw karnych, podczas których obrońcą musi być adwokat, w sprawach o wykroczenia obrońcą może być zarówno adwokat, jaki radca prawny.