Najczęstsze deformacje stóp. Jak może pomóc ortopeda? Lut10

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Najczęstsze deformacje stóp. Jak może pomóc ortopeda?

Stopa to bardzo ważna część ciała człowieka, ponieważ to ona pozwala nam się poruszać i stanowi podporę całego ciała. Z tego względu wszelkie deformacje w jej obrębie powinno się jak najszybciej diagnozować i wdrażać odpowiednie leczenie, aby zahamować postęp choroby. 

Płaskostopie

Jest to deformacja stopy, która polega na tym, że jej naturalne fizjologiczne sklepienia ulegają obniżeniu, w efekcie czego stopa staje się całkowicie płaska. Stopa o idealnym kształcie i budowie nie powinna przylegać całą swoją powierzchnią do podłoża, tak jak ma to miejsce właśnie w przypadku płaskostopia. Następstwami tej deformacji jest zaburzenie stabilności w pozycji stojącej, upośledzenie funkcji amortyzującej, brak komfortu podczas chodzenia lub biegania, ucisk, dolegliwości bólowe, zmiany zwyrodnieniowe itd. 

Stopa wydrążona

Ta wada charakteryzuje się wysokim podbiciem, a przyczyną mogą być zaburzenia równowagi mięśniowej. Występuje ona bardzo często na tle wrodzonych zaburzeń w dolnym odcinku rdzenia kręgowego. Stopa wydrążona w swojej środkowej części nie ma kontaktu z podłożem, co może w pewnym stopniu upośledzać jej funkcjonowanie oraz stwarzać ryzyko różnego rodzaju złamań w przypadku zbyt dużego przeciążenia. Leczenie tego typu deformacji stopy polega zazwyczaj na wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń korekcyjnych pod opieką fizjoterapeuty, stosowaniu odpowiedniej wkładki i dobrze dobranego obuwia.

Haluksy

Jest to wadliwe ustawienie dużego palca stopy, wynikające ze zmiany ustawienia kości śródstopia. W wyniku tej deformacji głowa kości śródstopia zaczyna być coraz bardziej widoczna, a duży palec skręca się w stronę pozostałych palców stopy, czasami nawę zachodząc na sąsiadujący palec. Oprócz samego efektu wizualnego objawami haluksów są również dolegliwości bólowe, obrzęk i ucisk. Po czasie deformacja ta może znacząco utrudniać poruszanie się, jeśli nie będzie odpowiednio leczona. Przyczyną haluksów jest najczęściej noszenie nieodpowiedniego obuwia lub uwarunkowania genetyczne. Rozwojowi tego typu schorzenia najbardziej sprzyjają wysokie szpilki z wąskimi czubkami. 

Stopa płasko-koślawa

Stopa płasko-koślawa charakteryzuje się obniżeniem lub zanikiem łuku podłużnego i poprzecznego stopy, odwiedzeniem przedstopia, skróceniem ścięgna Achillesa oraz koślawością tyłostopia. Początkowo choroba może nie dawać objawów, jednak z czasem pojawiają się dolegliwości bólowe, które narastają. Podeszwa buta w przypadku takiego schorzenia ściera się po stronie wewnętrznej. Deformacja ta swój początek ma najczęściej w dzieciństwie, dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat regularnie badać się u ortopedy. Leczenie polega najczęściej na stosowaniu odpowiedniej wkładki korekcyjnej do obuwia lub poddaniu się specjalistycznemu zabiegowi, który niweluje tę wadę.

Stopa szpotawa

Tego typu deformacja polega na odwróceniu stopy do wewnątrz i oparciem jej na bocznym brzegu. Jest to odwrotność stopy płasko-koślawej. W tym przypadku więzadła boczne i mięśnie strzałkowe są rozciągnięte, natomiast mięśnie piszczelowe oraz więzadła przyśrodkowe mocno przykurczone. W tym przypadku podeszwa będzie się bardziej ścierać po stronie zewnętrznej. 

Palce młoteczkowe i szponiaste

Deformacja ta obejmuje palce u stopy od drugiego do czwartego. Przyczyną jest najczęściej noszenie źle dobranego obuwia np. zbyt krótkiego. W tym przypadku jeden lub dwa stawy międzypaliczkowe są częściowo zgięte. Efektem tego są często pojawiające się odciski, modzele, otarcia, ucisk i inne dolegliwości bólowe. Lekarze w tym przypadku zazwyczaj zalecają stosowanie odpowiednich wkładek i dobrze dobranego obuwia. 

Dlaczego warto zgłosić się na konsultacje do ortopedy?

W przypadku deformacji stopy bardzo ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia, tym bardziej, jeśli pacjentem jest dziecko. Wszystkie tego typu schorzenia i wady są postępujące i jeśli nie usuniemy ich przyczyny, to będą one generować coraz bardziej dokuczliwe objawy. Z tego względu konieczne jest regularne badanie się u ortopedy w Gdańsku, po to, aby wykluczyć ewentualne problemy, a jeśli takie się pojawia, to wyleczyć je, zanim bardziej się rozwiną. W najcięższych przypadkach lekarz może podjąć decyzję o operacji, jednak w większości sytuacji wyśle on pacjenta na wizytę do fizjoterapeuty, lub zaleci zakup odpowiednich wkładek korekcyjnych.