Szalunki stropowe – jakie rodzaje wyróżniamy? Lut09

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Szalunki stropowe – jakie rodzaje wyróżniamy?

Wynajem szalunków to coraz bardziej popularna usługa, dzięki której inwestorzy mogą bardzo wiele zyskać. Co konkretnie? O tym za chwilę, dlatego że oprócz korzyści, jakie niesie za sobą wynajem szalunków stropowych zamiast zakupu, warto znać również poszczególne rodzaje szalunków stropowych, by tym lepiej je dobrać do swojej inwestycji.

Jaką rolę pełni szalunek ze sklejki szalunkowej?

Jest on nieodzowny przy tworzeniu podstawowej konstrukcji budynku. Szalunki wykorzystywane są tymczasowo, mogą być wykonane z desek, płyty wiórowej, sklejki wodoodpornej lub metalu. Dzięki szalunkowi beton przyjmuje właśnie taki kształt, jaki pragnęliśmy uzyskać. Szalunek pozostaje na miejscu aż do momentu związaniu się betonu – gdy to nastąpi, szalunek jest usuwany. Istnieją w zasadzie dwie możliwości zdobycia sprawdzonych szalunków: zakup lub wynajem. Zakup jest opcją dosyć drogą i opłaca się przede wszystkim firmom, które mają częste zlecenia na prace wymagające ich wykorzystania. W pozostałych przypadkach lepszym rozwiązaniem  jest wynajem.

wynajem szalunków ze sklejki szalunkowej

Dostępne rodzaje szalunków stropowych pod wynajem

Szalunki stropowe odpowiadają nie tylko za ukształtowanie stropu, lecz też wspierają podtrzymywanie konstrukcji, przez co nie można ich wykorzystywać zamiennie np. z szalunkami ściennymi. Szalunki stropowe dzielą się na dwa główne rodzaje.

  • Systemy pełne. Wykorzystywane do tworzenia tzw. budowli monolitycznych. Stosuje się wówczas specjalne słupy, dyble (specjalne wkręty, wyglądem przypominają gwóźdź, w dolnej części mają skręt, a ich końcówka jest zaostrzona) i płyty, których zadaniem jest zapewnienie ustawionej konstrukcji pełnej stabilności.
  • Systemy ażurowe. Są nieco mniej złożone niż systemy pełne, podtrzymywane są za pomocą dybli, wspieranych przez stalowe słupy, które można dodatkowo regulować. Kolejną formą zabezpieczenia są rozkładane stojaki montowane. Systemy ażurowe wykorzystuje się najczęściej przy stropach wykonanych z płyt prefabrykowanych i stropów gęstożebrowych.

Elementy szalunku stropowego, a podpory stropowe

Szalunki stropowe dobrej jakości są bardzo łatwe w montażu, odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Szalunki stropowe składają się najczęściej z:

  • płyty wodoodpornej lub paneli aluminiowych, na które wylewany jest beton.
  • dźwigarów, umieszczonych pod płytą (ich zadaniem jest podtrzymanie całego ciężaru konstrukcji). Do niedawna wykorzystywane były dźwigary drewniane, jednak ze względów bezpieczeństwa, coraz częściej spotkać można dźwigary metalowe.
  • głowic krzyżowych, których zadaniem jest dodatkowe zabezpieczenie dźwigarów.
  • całość konstrukcji dodatkowo wspierają podpory umieszczone na stabilizujących trójnogach.

Dzięki podporom stropowym system szalunkowy staje się stabilniejszy.  Za pomocą podporów stropowych konstrukcja budynku jest podtrzymywana do samego wyschnięcia betonu.

podpory stropowe do szalunków stropowych

Dlaczego wynajem szalunków stropowych się opłaca?

Przykładowa cena za m2 sklejki szalunkowej może wynosić ok. 85 zł. Przeliczając to na ilość potrzebną przy całości inwestycji oraz cenę innych niezbędnych elementów, koszty można liczyć nawet w tysiącach. Tymczasem wynajem szalunków, który trzeba zaplanować na około 30 dni, może oscylować w granicy zaledwie kilkuset złotych, co jest znacznie bardziej opłacalnym wyjściem. Co więcej, decydując się na wynajem, można dowolnie dobrać rodzaj szalunków najlepszy w przypadku danej budowy, nie martwiąc się przy tym o przechowywanie, czy też zakup kolejnego zestawu do innego rodzaju prac. Co więcej, firma wynajmująca szalunki zawsze oferuje zestawy w dobrym stanie i w pełni bezpieczne, które może zamontować na miejscu budowy, jak i szybko zdemontować, gdy nie będą już potrzebne. Dzięki temu pracownicy budowy będą mieli więcej czasu, by zająć się innymi pracami.

Wynajem szalunków stropowych i innych to wyjątkowo opłacalny pomysł, dzięki czemu oszczędzamy również czas, nie umniejszając przy tym poziomu bezpieczeństwa na budowie.